• სარეაბილიტაციო ჩაის პლანტაციის ფართობის იჯარით აღების სურვილის შემთხვევაში ვის უნდა მიმართოს ბენეფიციარმა ?
იმ შემთხვევაში, თუ მიწა საერთოდ არ არის რეგისტრირებული, პოტენციური ბენეფიციარი სააგენტოში წარმოადგენს მიწის მაიდენტიფიცირებელ დოკუმენტაციას(კერძოდ, ცნობას მიწის კატეგორიის შესახებ და აზომვით ნახაზებს (როგორც ბეჭდურს, ასევე დისკზე), რის შემდეგაც სააგენტო მიმართავს სსიპ სახელმწიფო ქონების ეროვნულ სააგენტოს მიწის რეგისტრირების თაობაზე. თუ მიწა არის რეგისტრირებული სახელმწიფო საკუთრებად, პოტენციურმა ბენეფიციარმა უნდა მიმართოს სოფლის განვითარების სააგენტოს და წარმოადგინოს თანმდევი დოკუმენტაცია.
• რამდენ ჰექტარზე გაშენებულ სარეაბილიტაციო ჩაის პლანტაციას უნდა ფლობდეს პოტენციური ბენეფიციარი იმისათვის , რომ შეძლოს პროგრამაში მონაწილეობის მიღება?
სარეაბილიტაციო ჩაის პლანტაციის ფართობი არ უნდა შეადგენდეს 5 ჰა-ზე ნაკლებს და არ უნდა აღემატებოდეს 300 ჰა-ს, ხოლო სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივებს თანადაფინანსების მისაღებად საკუთრებაში უნდა ჰქონდეს ჯამურად არანაკლებ 5 ჰა და არაუმეტეს 50 ჰა ჩაის პლანტაცია.
• ვის უნდა მივმართოთ პროგრამაში მონაწილეობის მისაღებად?
პროგრამაში მონაწილეობის მისაღებად პოტენციურმა ბენეფიციარმა განცხადებით უნდა მიმართოს ა(ა)იპ სოფლის განვითარების სააგენტოს და წარმოადგინოს თანმდევი დოკუმენტაცია.
• მსურს სარეაბილიტაციო ჩაის პლანტაციის ფართობის ანალიზის გაკეთება და ვის უნდა მივმართო?
იმ შემთხვევაში, თუ სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის ნაკვეთი, სადაც გაშენებულია სარეაბილიტაციო ჩაის პლანტაცია არის პოტენციური ბენეფიციარის ან სახელმწიფოს საკუთრებაში, პოტენციური ბენეფიციარი მიმართავს შპს „ადამ ბერიძის სახელობის ნიადაგისა და სურსათის დიაგნოსტიკის ცენტრს (ანასეული) და წარუდგენს მიწის მაიდენტიფიცირებელ დოკუმენტაციას.
• რა პირობებით ხდება დაფინანსების მიღება?
პროგრამის ბენეფიციარი საკუთრებაში არსებული სარეაბილიტაციო ჩაის პლანტაციის ფართობის შემთხვევაში დაფინანსდება სარეაბილიტაციო სამუშაოების ღირებულების 60%-ის ოდენობით, იჯარის შემთხვევაში-70%-ის ოდენობით, ხოლო სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივები საკუთრებაში არსებული სარეაბილიტაციო ჩაის პლანტაციის ფართობის შემთხვევაში-80% და იჯარით ფლობის შემთხვევაში- 90%.
• რა ვადებში ხორციელდება განაცხადების განხილვა?
პოტენციური ბენეფიციარის შერჩევის რიგითობა განისაზღვრება სოფლის განვითარების სააგენტოში მეწარმე სუბიექტების მიერ განაცხადის (თანმდევ დოკუმენტაციასთან ერთად) სრულყოფილად წარმოდგენის თარიღით.
• რა უპირატესობით სარგებლობენ სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივები?
სოფლის განვითარების სააგენტოს მიერ სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივებს საკუთრებაში უსასყიდლოდ გადაეცემათ ჩაის პირველადი დამუშავების მანქანა-დანადგარები, მოწყობილობები და ინვენტარი ჩაის გადამამუშავებელი საწარმოს შენობის ექსპლუატაციაში მიღების აქტის წარმოდგენიდან 12 თვის ვადაში.

• In case of rehabilitation tea plantation area on lease, who shall participant apply to?
In case the land is not registered, the potential beneficiary shall submit the identification documents of land to the Agency (in particular, a certificate regarding the category of land and measurement drawings (soft and hard copies)), after that the Agency applies to the LEPL National State Property Agency regarding the registration of land. In case the land is not registered as the state property, the beneficiary shall apply to the Rural Development Agency and submit relevant documents.
• What are the main criteria for participant willing to take part in the program?
Rehabilitation tea plantation area should be no less than 5 hectares and shall not be more than 300 hectares. In order to receive co-financing agricultural cooperatives shall have in ownership not less than 5 hectares and no more than 50 hectares of tea plantation.
• Whom must they address in order to participate in the program?
The Participant must address the Non-entrepreneurial (Non-commercial) Legal Entity Rural Development Agency.
• I would like to have the analysis of rehabilitation tea plantation area and who shall I apply to?
In case the agricultural land with rehabilitation tea plantation is owned by the state or the potential beneficiary, the latter applies to LTD “Adam Beridze Soil and Food Diagnostic Center” (Anaseuli) and submits the identification documents of the mentioned land
• What are the terms for obtaining co-financing?
In case the rehabilitation tea plantations are owned by the program beneficiary, cost for rehabilitation works will be financed in the amount of 60%, in case of lease in the amount of 70%. In case rehabilitation tea plantations are owned by agricultural cooperatives the mentioned cost will be financed in the amount of 80% and in case of lease in the amount of 90%.
• What is the term to review the application?
The order for the selection of potential beneficiaries is determined in accordance with the date the application (with relevant documents) is submitted to the Rural Development Agency by the entrepreneur.
• What privileges do the agricultural cooperatives have?
The Rural Development Agency will transfer primary tea processing machinery, equipment and inventory to the agricultural cooperatives into property within 12 months after the submission of act regarding the acceptance of tea processing factory building into exploitation.