- რამდენი სადაზღვევო კომპანია იღებს პროექტში მონაწილეობას?აგროდაზღვევის პროგრამაში მონაწილეობას იღებს საქართველოში ლიცენზირებული შემდეგი სადაზღვევო კომპანიები: ალდაგი, სადაზღვევო კომპანია პრაიმი, არდი, თიბისი დაზღვევა, ნიუ ვიჟენ დაზღვევა, საქართველოს სადაზღვევო ჯგუფი.
- ვფლობ საკუთრებაში 10 ჰა მიწის ფართობს, შემიძლია თუ არა პროექტში მონაწილეობის მიღება?აგროდაზღვევის პროგრამის ფარგლებში დაზღვევას ექვემდებარება არა უმეტეს 10 ჰა სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის ნაკვეთ(ებ)ი, მარცვლეული კულტურის დაზღვევის შემთხვევაში - არა უმეტეს 50 ჰა.
- ვის უნდა მივმართო მოსავლის დასაზღვევად?მოსავლის დასაზღვევად დაინტერესებულმა პირმა უნდა მიმართოს პროგრამაში მონაწილე სადაზღვევო კომპანიებს.
- აუცილებელია თუ არა მიწის ნაკვეთი საჯარო რეესტრის ეროვნულ სააგენტოში იყოს დარეგისტრირებული?მიწის ნაკვეთს უნდა გააჩნდეს საკადასტრო კოდი.
- როდის შედის სადაზღვევო კომპანიის ვალდებულება ძალაში?ერთწლიან კულტურებთან შემთხვევაში − თუ სადაზღვევო რისკი მომხდარია მას შემდეგ, რაც ნაკვეთზე ჩატარებულია შესაბამისი სასოფლო-სამეურნეო კულტურის აგროწესებითა და აგროვადებით გათვალისწინებული ყველა საჭირო ღონისძიება, სასოფლო-სამეურნეო კულტურის 90% თანაბრად აღმოცენებულია და იმყოფება სავეგეტაციო პერიოდის მიწისზედა ორგანოების (მინიმუმ 10 სმ) განვითარების ფაზაში და მოქმედებს მოსავლის აღებამდე, სანერგე მასალის (ჩითილი) დარგვის შემთხვევაში − სანერგე მასალის (ჩითილის) ღია გრუნტში გადარგვიდან არაუადრეს 10 კალენდარული დღისა; მრავალწლიან კულტურებთან მიმართებით − თუ სადაზღვევო რისკი მომხდარია მას შემდეგ, რაც: - ხილი − დაზღვეულ ტერიტორიაზე ხეებზე ნაყოფის 50% მიაღწევს 0.8 სმ-ს დიამეტრში, გარდა ბლის, ალუბლისა და თხილისა, რომელთა შემთხვევაშიც დაზღვევა ძალაში შედის იმ მომენტიდან, როცა ნაყოფი მიაღწევს 0.4 სმ-ს დიამეტრში; - კენკრა − მცენარეს გავლილი აქვს ყვავილობის ფაზა, ნაყოფი ხდება მკვეთრადგარჩევადი და ფორმირებულია ბუჩქზე; - ყურძენი − გამოტანილია მტევანი (როდესაც მტევანი გაშლილი და ვიზუალურად გარჩევადია).
- რომელი სადაზღვევო რისკისგან არის შესაძლებელი მოსავლის დაზღვევა?აგროდაზღვევის პროგრამის შესაბამისად ანაზღაურებას ექვემდებარება დაზღვევის ობიექტისთვის მიყენებული ზიანი, რომელიც გამოწვეული იქნება: სეტყვისგან, წყალდიდობისგან, ქარიშხლისგან და საშემოდგომო ყინვისგან (მხოლოდ ციტრუსოვანი კულტურებისათვის, 1 სექტემბრიდან 30 ნოემბრის ჩათვლით პერიოდში).
- ჩამონათვალში მითითებული კულტურის გარდა შესაძლებელია თუ არა სხვა კულტურის დაზღვევა?იმ სასოფლო-სამეურნეო კულტურის დაზღვევა, რომელიც არ არის მითითებული დასაზღვევ კულტურათა ჩამონათვალში, მოხდება პროგრამაში მონაწილე ყველა სადაზღვევო კომპანიასა და სააგენტოს შორის შეთანხმებით.
- ვის უნდა მიმართოს ბენეფიციარმა სტიქიური მოვლენის დადგომისას?მოვლენის დადგომისას ბენეფიციარი ვალდებულია, შეატყობინოს აღნიშნულის თაობაზე სადაზღვევო კომპანიას ან სამინისტროს ცხელ ხაზს 24 საათის განმავლობაში სატელეფონო ზარით. ამავდროულად, 5 სამუშაო დღეში ტელეფონით ან ელექტრონულად მზღვეველთან დააზუსტოს შემდეგი ინფორმაცია: დამზღვევის პირადი ნომერი/საიდენტიფიკაციო კოდი, სადაზღვევო პოლისის ნომერი, დამზღვევის საკონტაქტო ტელ. ნომერი, დაზღვეული დაზიანებული ნაკვეთის ადგილმდებარეობა, ფართობი და განხორციელებული რისკი.
- როგორ განისაზღვრება სახელმწიფო სუბსიდირება?ყველა სასოფლო-სამეურნეო კულტურაზე სააგენტოს თანამონაწილეობა შეადგენს 70%.
- რა ვადაში ხდება ზიანის შეფასება?ბენეფიციარის იდენტიფიცირებიდან 15 კალენდარული დღის ვადაში ერთწლიანი სასოფლო-სამეურნეო კულტურების შემთხვევაში, 21 კალენდარული დღის ვადაში მრავალწლოვანი სასოფლო-სამეურნეო კულტურების შემთხვევაში და 30 კალენდარული დღის ვადაში ციტრუსოვანი კულტურების შემთხვევაში. ამასთან, ერთი დაზღვეული რისკის დადგომის შედეგად კონცენტრირებულ გეოგრაფიულ ერთეულზე (მუნიციპალიტეტი) სადაზღვევო კომპანიის დაზღვეული ნაკვეთების 51% დაზიანების შემთხვევაში, შესაძლებელია ვადა გაგრძელდეს არა უმეტეს 30 კალენდარულ დღემდე.
- როდის ხდება ზიანის ანაზღაურება?მოსავლის აღების პერიოდში სასოფლო-სამეურნეო კულტურის საშუალო საბაზრო ფასის დადგენიდან 15 სამუშაო დღეში სადაზღვევო კომპანია ვალდებულია ბენეფიციართან გააფორმოს ანაზღაურების აქტი, ხოლო სადაზღვევო ანაზღაურების გაცემა ხდება სადაზღვევო ანაზღაურების აქტის ხელმოწერიდან 15 სამუშაო დღეში.

- How many insurance companies participate in the Programme?
Interested beneficiaries will be able to purchase insurance policy from 8 insurance companies operating in Georgia: ALDAGI, Insurance Company Prime, Ardi, TBC Insurance, New vision group, Georgian Insurance Group.
- Can I participate in the Program if I own 10 hectares of land?
The agricultural plots of land of not more than 10 hectares may participate in the Agro Insurance Project. In case of insuring the wheat crops, the area of the land must not exceed 50 ha.
- Whom can I apply to for insuring the crops?The persons, who wants to insure agricultural crops, must apply to the insurance companies participating in the Programme.
- Must land be registered in the Public Registry?The land should have a cadastral code.
- When does the liability of an insurance company come into force?Fruits - 50% of the fruit in the insured area reaches 0.8 cm in diameter, except for cherry, cherry and hazelnut, in which case the insurance comes into force when the fruit reaches 0.4 cm in diameter; - Berries - The plant has passed the flowering phase, the fruit becomes strongly selective and is formed on a shrub; - Grapes - Clusters are displayed (when clusters are open and visually resolved).
- Which natural disasters can be the land insured against?Under the Agro Insurance Programme the damage incurred to the insured object will be compensated, if caused by the following: hail, flood,windstorm and autumn frost(only citrus crops, from September 1 to November 30)
- Is it possible to insure the cultures other than those specified in the list?The agricultural cultures, which are not specified in the list of insured cultures, may be insured on the basis of the agreement between the insurer, insured and the Agricultural Projects’ Management Agency.
- Whom a beneficiary may first of all apply to when the damage is incurred?First of all the beneficiary must inform the insurance company regarding the incurred damage within 24 hours via a hot line, and also submit the information on the incurred damage in a written form to the insurance company within 5 business days.
- How is the state subsidy determined?
The subsidies of the agency for all agricultural crops is 70%.
- When is the damage assessed?15 calendar days from the identification of the beneficiary in case of one-year agricultural crops, 21 calendar days in case of perennial agricultural crops and 30 calendar days in case of citrus crops. However, in case of damage to 51% of the insured plots of the insurance company in one of the insured geographical units (municipalities) as a result of the occurrence of one insured risk, the term may be extended for not more than 30 calendar days.
- When is the damage compensated?Within 15 business days after the average market price of the agricultural crop is established, the insurance company is obliged to sign the compensation with the beneficiary, and insurance coverage is issued within 15 business days after signing the Insurance Act.