- რომელ რეგიონებში ხორციელდება პროგრამა?პროგრამის განხორციელების გეოგრაფიული არეალია საქართველოს ოთხი საპილოტე რეგიონი: იმერეთი, კახეთი, გურია, რაჭა-ლეჩხუმი და ქვემო სვანეთი.
- რამდენს შეადგენს პროგრამის ბიუჯეტი?პროგრამის ბიუჯეტი შეადგენს 20,000,000.00 (ოც მილიონ) ლარს. მათ შორის: იმერეთი - 8,752,000.00 ლარი (43.76%), კახეთი - 7,126,000.00 ლარი (35.63%), გურია - 2,806,000.00 ლარი (14.03%), რაჭა-ლეჩხუმი და ქვემო სვანეთი - 1,316,000.00 ლარი (6.58%).
- განსაზღვრულია თუ არა პროგრამის ფარგლებში ღვინის მწარმოებელი საწარმოსთვის კონკრეტული ბიუჯეტი?დაუშვებელია ღვინის მწარმოებელ კომპანიებზე გაიცეს პროგრამის ჯამური ბიუჯეტის 25%-ზე მეტი რეგიონულ ჭრილში.
- რომელი კომერციული ბანკებია პროგრამაში ჩართული?- სს „ტერაბანკი“
- სს „პროკრედიტ ბანკი“
- სს „ლიბერთი ბანკი“
- სს „ბაზისბანკი“
- სს „ბანკი ქართუ“
- რა რაოდენობის სესხის აღება შეულია პოტენციურ ბენეფიციარს პროგრამის ფარგლებში?პოტენციური ბენეფიციარის მიერ წარდგენილი პროექტის ჯამური ღირებულება (კომერციული ბანკის მიერ გასაცემი სესხის თანხა) უნდა შეადგენდეს არანაკლებ 300,000 ლარს და არაუმეტეს 1,000,000 ლარს.
- შესაძლებელია თუ არა პროგრამის ფარგლებში გაცემული სესხით სხვა სესხების რეფინანსირება/რესტრუქტურიზაცია?დაუშვებელია აღნიშნული პროგრამის ფარგლებში გაცემული სესხი, მოხმარდეს ბენეფიციარის სხვა სესხების რეფინანსირებას / რესტრუქტურიზაციას.
- შესაძლებელია თუ არა სესხის თანხა გამოყენებულ იქნას საბრუნავი საშუალებების შესაძენად?პროგრამის ფარგლებში შესაძლებელია საბრუნავი საშუალებების დაფინანსება - მხოლოდ ნედლეულის შეძენის შემთხვევაში, არაუმეტეს პროექტის ჯამური ღირებულების (სესხის თანხის) 20%-ის ოდენობით.
- მნიშვნელოვანია თუ არა პროგრამის პირობებით პოტენციური ბენეფიციარის წლიური ბრუნვა?ბენეფიციარი უნდა აკმაყოფილებდეს შემდეგ კრიტერიუმებს: იურიდიული პირის შემთხვევაში - გასული კალენდარული წლის განმავლობაში ბრუნვა არ უნდა აღემატებოდეს 20,000,000 ლარს, ხოლო ინდივიდუალური მეწარმის შემთხვევაში - გასული კალენდარული წლის განმავლობაში ბრუნვა არ უნდა აღემატებოდეს 100,000 ლარს.
- შესაძლებელია თუ არა პროგრამის ფარგლებში არსებული საწარმოს გაფართოება/გადაიარაღება?პროგრამის ფარგლებში, შესაძლებელია არსებული საწარმოს გაფართოება/გადაიარაღება.
- შესაძლებელია თუ არა პროგრამის ფარგლებში სოფლის მეურნეობის პირველადი წარმოების დაფინანსება?პროგრამის ფარგლებში სოფლის მეურნეობის პირველადი წარმოების დაფინანსება არ არის შესაძლებელი.
- სავალდებულოა თუ არა, რომ პოტენციური ბენეფიციარის მიერ პროექტის განხორციელება დაგეგმილი იყოს პროგრამით გათვალისწინებულ რეგიონში, სადაც რეგისტრირებულია და ოპერირებს?პოტენციური ბენეფიციარის მიერ პროექტის განხორციელება დაგეგმილი უნდა იყოს პროგრამით გათვალისწინებულ იმ რეგიონში, სადაც რეგისტრირებულია და ოპერირებს.
- შეუძლია თუ არა პოტენციურ ბენეფიციარს პროგრამაში მონაწილეობის მიღება თუ იგი მიწის ნაკვეთს ფლობს კერძო/სახელმწიფო იჯარით?პოტენციურ ბენეფიციარს უნდა გააჩნდეს პროგრამით გათვალისწინებულ საპილოტე რეგიონში სსიპ - საჯარო რეესტრის ეროვნულ სააგენტოში მის საკუთრებად რეგისტრირებული უძრავი ქონება ან/და სახელმწიფოსგან/მუნიციპალიტეტისგან იჯარით მიღებული უნდა ჰქონდეს უძრავი ქონება (იჯარის დარჩენილი პერიოდი პროგრამაში განაცხადის წარდგენისას უნდა შეადგენდეს არანაკლებ 5 წელს), რომელზეც განხორციელდება სესხის თანხის ინვესტირება.
- რა პრინციპით ხდება დაფინანსების მიღება?სააგენტოს დაფინანსების მოცულობა განისაზღვრება წარდგენილი პროექტის (კომერციული ბანკის მიერ გასაცემი სესხის თანხის) ჯამური ღირებულების არაუმეტეს 60%-ის ოდენობით, მაგრამ არაუმეტეს 600,000 ლარისა, ამასთან პროექტის ჯამური ღირებულების (კომერციული ბანკის მიერ გასაცემი სესხის თანხის) არაუმეტეს 30% უნდა მოხმარდეს სესხის 24 თვის საპროცენტო განაკვეთის სრულ დაფინანსებას, სესხის ან მისი პირველი ტრანშის გაცემიდან არაუმეტეს მომდევნო 26 თვის განმავლობაში. სააგენტო მოახდენს ბენეფიციარის დაფინანსების თანხის განთავსებას სესხის გამცემ კომერციულ ბანკებში ამ მიზნისთვის გახსნილ სააგენტოს სპეციალურ ანგარიშზე, საიდანაც განხორციელდება როგორც სესხის პროცენტის დაფინანსება დადგენილი გადახდის გრაფიკის და პროგრამის პირობების შესაბამისად, ასევე დაფინანსება სესხის მთლიანი მოცულობის არაუმეტეს 30%-ის ოდენობით, მას შემდეგ რაც ბენეფიციარი მოახდენს სესხი თანხის მიზნობრივად ხარჯვის და მასთან გაფორმებული დაფინანსების შეთანხმებით გათვალისწინებული მიზნობრიობის შესრულების დადასტურებას პროგრამის პირობების შესაბამისად.

- In which regions is the program implemented?
The geographical area of the program implementation covers four pilot regions of Georgia: Imereti, Kakheti, Guria, Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti.
- How much is the program budget?
The budget of the program is 20,000,000.00 (twenty million) GEL. Among them: Imereti - 8,752,000.00 GEL (43.76%), Kakheti - 7,126,000.00 GEL (35.63%), Guria - 2,806,000.00 GEL (14.03%), Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti - 1,316,000.00 GEL (6.58%).
- Is it defined a specific budget for the wine-producing enterprise within the program?
It is not allowed to use more than 25% of the total budget of the program to wine-producing companies in the regional context.
- Which commercial banks are involved in the program?
- JSC "Tera bank"
- JSC "ProCredit Bank"
- JSC "Liberty Bank"
- JSC "Basis Bank"
- JSC "VTB Bank"
- JSC "Cartu Bank"
- What amount of loan is allowed to a potential beneficiary within the program?
The total cost of the project submitted by the potential beneficiary (amount of loan to be granted by the commercial bank) should be at least 300,000 GEL and not more than 1,000,000 GEL.
- Is it possible to refinance/restructure other loans with the loan granted within the program?
It is not allowed to use the loan granted within the mentioned program for the refinancing/restructuring of other loans of the beneficiary.
- Can the loan amount be used for current assets
Within the framework of the program, it is possible to finance current assets - only in the case of purchasing raw materials, in the amount of no more than 20% of the total cost of the project (loan amount).
- Is the annual turnover of the potential beneficiary important to the terms of the program?
The beneficiary must meet the following criteria: in the case of a legal entity - the turnover during the last calendar year should not exceed 20,000,000 GEL, and in the case of an individual entrepreneur - the turnover during the last calendar year should not exceed 100,000 GEL.
- Is it possible to expand/retool the existing enterprise within the framework of the program?
Within the framework of the program, it is possible to expand/retool the existing enterprise.
- Is it possible to finance primary agricultural production within the program?
It is not possible to finance the primary production of agriculture within the framework of the program.
- Is it mandatory for the potential beneficiary to plan implementation of the project in the region provided for by the program, where it is registered and operates?
The implementation of the project by the potential beneficiary should be planned in the region provided by the program, where it is registered and operates.
- Can a potential beneficiary participate in the program if he/she owns the land under private/public lease?
The potential beneficiary must have real estate registered as his property in the National Public Registry Agency in the pilot region and/or must have real estate rented from the state/municipality (the remaining period of the lease must be at least 5 years at the time of submitting the application to the program), on which the loan amount will be invested .
- What is the principle of receiving funding?
The amount of financing of the agency is determined by the amount of no more than 60% of the total cost of the submitted project (the amount of the loan issued by the commercial bank), but not more than 600,000 GEL, while no more than 30% of the total cost of the project (the amount of the loan issued by the commercial bank) must be used for the 24-month interest rate of the loan. Full financing, no later than 26 months after the loan or its first tranche is issued.
The agency will transfer the beneficiary's financing amount in the lending commercial banks in the agency's special account opened for this purpose, from which both loan interest financing will be carried out in accordance with the established payment schedule and program conditions, as well as financing in the amount of no more than 30% of the total loan volume, after the beneficiary has borrowed the amount Targeted spending and confirmation of the fulfillment of the purpose stipulated by the financing agreement signed with him in accordance with the terms of the program.