- სავალდებულოა თუ არა საკონსულტაციო კომპანიის მომსახურება?დიახ, სავალდებულოა, ვინაიდან თქვენი პროექტის საბოლოო დამტკიცებისათვის აუცილებელია დადგენილი სტანდარტის ბიზნეს გეგმის წარმოდგენა. საკონსულტაციო კომპანიის მიერ ბიზნეს გეგმის შედგენა გაგიადვილებთ ამ პროცესს.
- შეიძლება თუ არა ბანკის ან სალიზინგო კომპანიის დაფინანსების საკუთარი ფულადი სახსრებით ჩანაცვლება?დაფინანსების მისაღებად საბანკო კრედიტით ან ლიზინგით სარგებლობა არ არის სავალდებულო. თქვენი თანამონაწილეობა უნდა შეადგენდეს პროექტის ღირებულების მინიმუმ 60% -ს.
- აუცილებელია თუ არა პროექტების პირობების გასაცნობად ვებ გვერდზე რეგისტრაცია?სააგენტოს პროექტების შესახებ ინფორმაცია შეგიძლიათ მიიღოთ ვებ გვერდზე რეგისტრაციის გარეშე. (იხილეთ ბმული) რეგისტრაცია სავალდებულოა სოფლის მეურნეობის პროდუქციის გადამამუშავებელი საწარმოების თანადაფინანსების კომპონენტის ფარგლებში განაცხადის წარმოსადგენად;
- შესაძლებელია თუ არა მოქმედი საწარმოს დაფინანსება გაფართოების მიზნით?პროექტი ითვალისწინებს მხოლოდ ახალი საწარმოების შექმნას. ან უმოქმედო საწარმოს რეაბილიტაციას. არ ფინანსდება არსებული საწარმოს მოდერნიზება/გაფართოება.
- სოფლის მეურნეობის პროდუქციის გადამამუშავებელი საწარმოების თანადაფინანსების კომპონენტთან დაკავშირებით: რა სახით ხდება განაცხადის შევსება?გადამამუშავებელი საწარმოების თანადაფინანსების პროექტში განაცხადის შემოტანა ხდება ელექტრონულად. რეგისტრაციის გასავლელად ეწვიეთ ბმულს.
- რეგისტრაციის შემდგომ არ მომივიდა ელ. წერილი ბმულით, როგორ მოვიქცე?ცალკეულ შემთხვევაში ელ. წერილი შესაძლოა მოხვდეს ე.წ. „Junk” ან “spam” ფოლდერებში. იმ შემთხვევაში, თუ ამ ფოლდერებშიც არ არის ელ.წერილი, გთხოვთ დაგვიკავშირდეთ ცხელი ხაზის საშუალებით და ვეცდებით უმოკლეს ვადაში გამოვასწოროთ ტექნიკური ხარვეზი;
- რომელი დარგები დაფინანსდება?პროექტის ფარგლებში დასაფინანსებელი დარგებისა და რაიონების დეტალური სია შეგიძლიათ იხილოთ შემდეგ ბმულზე.
- ვებგვერდზე რეგისტრაციის გასავლელად არც ერთ ველს არ აწერია სათაური. როგორ მოვიქცე?პირველ რიგში ყურადღება მიაქციეთ რომელი ბრაუზერით ხართ შესული ვებ გვერდზე. თუ ეს Internet Explorer-ია, გადაამოწმეთ რომელი ვერსიაა. www.rda.gov.ge მორგებულია ახალ, Internet Explorer 11-ზე. თუ თქვენი ბრაუზერი მოძველებულია, განაახლეთ ვერსია (Internet Explorer11) და თავიდან სცადეთ დარეგისტრირება. ასევე შეგიძლიათ ისარგებლოთ შემდეგი ბრაუზერებით: Mozilla Firefox, Opera, Google Chrome, რომლებზეც არანაირი სახის შეზღუდვა არ ვრცელდება და რომელთა ჩამოტვირთვაც შეგიძლიათ ბმულებიდან: Mozilla Firefox; Opera; Google Chrome;
- მითითებული რაიონების გარდა, შესაძლებელია თუ არა სხვა რაიონებში საწარმოების შექმნის დაფინანსება?პროექტის ფარგლებში არის განსაზღვრული ის რაიონები, სადაც უნდა განხორციელდეს ახალი საწარმოების შექმნა, ასევე განსაზღვრულია ის დარგები რომლებიც დაფინანსდება. იმ შემთხვევაში, თუ განაცხადით არის გათვალისწინებული საწარმოს შექმნა ისეთ რაიონში რომელიც არ არის ჩამონათვალში, მოხდება განაცხადის უარყოფა;
- განაცხადის შესავსებად სავალდებულოა თუ არა ვფლობდე კომპანიას?თქვენ შეგიძლიათ წარმოადგინოთ განაცხადი ფიზიკური პირის სახელით, იმ პირობით, რომ დაფინანსების დამტკიცების შემთხვევაში განხორციელდება შესაბამისი კომპანიის დაფუძნება, ვინაიდან პროექტით გათვალისწინებულია მხოლოდ იურიდიული პირების დაფინანსება.
- რამდენი განაცხადის შევსება შეუძლია ერთ მომხმარებელს?ერთი პირის მიერ წარმოდგენილი განაცხადების რაოდენობა არ არის შეზღუდული;
- როგორ შევიტყობ ჩემ მიერ წარმოდგენილი განაცხადის პასუხს?თქვენ მიერ წარმოდგენილი განაცხადის განხილვის შედეგები აისახება ვებ გვერდის განყოფილებაში - „ჩემი განაცხადები“. ასევე გეცნობებათ რეგისტრირებისას მითითებულ ელ. ფოსტის მისამართზე გამოგზავნილი წერილის საშუალებით;
- შემიძლია თუ არა შემოვიტანო განაცხადი კომპანიის სახელით რომელშიც არ ვმუშაობ?განაცხადის შემოტანა შეუძლია ნებისმიერ პირს, ვისაც გააჩნია უფლება წარმოადგენდეს კომპანიას კომპონენტში. ამავდროულად, წარმომდგენი შესაძლებელია არ მუშაობდეს უშუალოდ კომპანიაში;
- რა დამიჯდება საკონსულტაციო კომპანიის მომსახურება?ბენეფიციარი თვითონ იხდის ბიზნეს გეგმის მომზადების ღირებულებას, მომსახურების საფასურის დაზუსტება შესაძლებელია კონკრეტულ საკონსულტაციო კომპანიასთან.
- შემიძლია თუ არა პროექტის ფარგლებში შევიძინო ავტოტრანსპორტი?პროექტის ფარგლებში ავტოტრანსპორტის შესყიდვა არ არის ნებადართული.
- ვფლობ მიწის ნაკვეთს / შენობას სადაც უნდა განთავსდეს საწარმო, ჩამეთვლება თუ არა თანამონაწილეობად?არა, პროექტის ფარგლებში გათვალისიწნებულია მხოლოდ ფულადი თანამონაწილეობა;
- რა მოხდება თუ სააგენტოს თანადაფინანსების შემდეგ ბანკმა უარი განაცხადა სესხის გაცემაზე?თუ თქვენ ვერ უზრუნველყავით საბანკო/სალიზინგო დაფინანსების კომპონენტით საჭირო სახსრების მოძიება და ამასთან ვერ ჩაანაცვლეთ ის საკუთარი თანამონაწილეობით, ვერ მიიღებთ სააგენტოს თანადაფინანსებას;
- თუ ბანკმა არ დამიმტკიცა სესხი, შემიძლია თუ არა მივმართო სხვა ბანკს ან საფინანსო ინსტიტუტს?იმ შემთხვევაში, თუ სააგენტოს თანადაფინანსების დამტკიცების შემდეგ ბანკმა უარი განაცხადა სესხის გაცემაზე, თქვენ შეგიძლიათ მიმართოთ პროექტში ჩართულ ნებისმიერ სხვა საფინანსო ინსტიტუტს;
- შეიძლება თუ არა სესხის დასამტკიცებლად მივმართო ფინანსურ ინსტიტუტს, რომელიც არ არის ჩართული პროექტში?არა, ვინაიდან სესხის/ლიზინგის გადახდის შემსუბუქების მიზნით, სააგენტო ახორციელებს საპროცენტო ხარჯის ნაწილობრივ თანადაფინანსებას. კერძოდ: თქვენს სესხზე გადასახდელი სარგებელიდან წლიურ 11 %-ს გადაიხდის სააგენტო, რისთვისაც აუცილებელია სააგენტოს გააჩნდეს ბანკთან/სალიზინგო კომპანიასთან გაფორმებული ხელშეკრულება, რომელიც არეგულირებს ამ ურთიერთობებს, შესაბამისად, ამგვარი ხელშეკრულების არარსებობის შემთხვევაში, სააგენტო ვერ განახორციელებს საპროცენტო ხარჯის თანადაფინანსებას;
- მშენებლობის ან / და რემონტის ექსპერტიზის საჭიროების შემთხვევაში ვინ გასწევს ხარჯს?ექსპერტიზას განახორციელებს სააგენტოს მიერ განსაზღვრული ექსპერტებიდან ერთ-ერთი, თქვენი შერჩევით. ექსპერტიზის ხარჯებს სააგენტო არ აანაზღაურებს;
- შემიძლია თუ არა მივიღო დაფინანსება არსებული, მაგრამ გაჩერებული საწარმოს მოდერნიზაციისათვის?პროექტი ითვალისწინებს მხოლოდ ახალი საწარმოების შექმნას. ან უმოქმედო საწარმოს რეაბილიტაციას. არ ფინანსდება არსებული საწარმოს მოდერნიზება.
- შემიძლია თუ არა მონაწილეობის მიღება „სოფლის მეურნეობის პროდუქციის გადამამუშავებელი და შემახველი საწარმოების თანადაფინანსების პროექტში თუ უკვე ვარ ჩართული შეღავათიანი აგროკრედიტის პროექტში და ვსარგებლობ რომელიმე კომპონენტით?შეგიძლიათ. „სასოფლო-სამეურნეო პროდუქტების გადამამუშავებელი და შემნახველი საწარმოების თანადაფინანსების“ პროექტი არ ზღუდავს შეღავათიანი აგროკრედიტით სარგებლობას.
- რა სახის შემნახველი საწარმოების დაფინანსება მოხდება?დაფინანსდება მხოლოდ ახალი სამაცივრე ან/და მშრალი სასაწყობო საწარმოების შექმნა, არანაკლებ 200 ტ ტევადობით.
- რა სახის პროდუქციის შემნახველ საწარმოზე გავრცელდება თანადაფინანსება?შემნახველი საწარმოების თანადაფინანსების კომპონენტის ფარგლებში დაფინანსდება ყველა სახის საწარმო. გარდა: ა) რძისა და რძის პროდუქტების შემნახველი საწარმო; ბ) ხორცისა და ხორცპროდუქტების შემნახველი საწარმო; გ) თევზისა და თევზპროდუქტების შემნახველი საწარმო.

- Is it obligatory to use consulting company services?Yes, it is, because it is necessary to submit a businesses plan of an established standard for final approval of your project. Business plan drown up by a consulting company will simplify this process.
- Could the financing of the bank or the leasing company be replaced by own funds?
It is not mandatory use a bank loan or lease to get financing. Your contribution must be at least 60% of the project cost.
- Is it necessary to register on the web site to get acquainted with the terms and conditions of the project?
You may get information on the projects of the Agency on the web site without registration. (Check the following link) Registration is mandatory for filing application within the framework of co-financing component of agricultural products processing enterprises;
- Is it possible to finance existing enterprise in order to expand it?The expansion/modernization of existing enterprises will not be financed under the project. The project envisages financing only the establishment of new enterprises, but if the company has current commercial business, it can obtain financing for creation of a new enterprise;
- In connection with the co-financing components of agricultural products processing enterprises: How is the application filled in?
Applications for participation in the project of co-financing processing enterprises are submitted electronically. For registration visit the webpage.
- I have not received an email with a link after registration, what should I do?In certain cases the e-mail letter may be go to "Junk" or "spam" folders. If there is no e-mail in these folders either, please contact the hotline and we will try to rectify the technical faults in the shortest period of time;
- Which sectors will be financed?
Visit the following link to see a detailed list of sectors and regions to be financed under the project: target segment
- No subject is written on any field for registering on the web site. What should I do?First of all, pay attention from which browser you’re logged in to the website. If it is Internet Explorer, please verify its version. www.rda.gov.ge is customized to new Internet Explorer 11. If your browser is too old, upgrade version (Internet Explorer 11), and try to register again. You may also use the following browsers: Mozilla Firefox, Opera, Google Chrome, to which no limitations apply and can be downloaded from the links below: Mozilla Firefox; Opera; Google Chrome;
- How is the application filled in?Video instructions for filling in application can be found here: video instruction
- Is it possible to obtain financing for the establishment of enterprises in the regions, which are not specified?The regions, where new enterprises should be established, as well as the sectors, which will be financed, are identified in the project. If the application envisages the establishment of enterprises in regions that are not included in the list, the application will be rejected;
- How can I send a project?You may find video instructions for documents adding and sending at this link: video instruction
- Can I apply, if I do not own a company?You can submit an application on behalf of an individual, provided that in the event of approval of financing, the relevant company will be established, as the project envisages financing only of legal entities.
- How many applications can be filled in by one customer?The number of applications submitted by one entity is not limited;
- How will I be informed on the decision taken regarding my application?The review results of application submitted by you will be reflected in the web page section - "My Applications". The decision will be sent to you in writing to the e-mail address specified by you.
- Can I submit an application on behalf of the company, at which I did not work?Any person who has the right to represent the company in the component may submit an application. At the same time, the person submitting an application may not work directly at the company;
- How much the consulting company services will cost?
The beneficiary himself pays the cost of preparing the business plan, the service fee can be specified with a specific consulting company.
- Can I buy vehicles within the project?
Procurement of vehicles under the project is not allowed.
- Is the ownership of land plot/ facility considered as my participation?Only the monetary participation is allowed under the Program;
- What will happen if after co-financing of the Agency the bank refused to issue a loan?If you fail to raise funds necessary under banking / lease financing component and does not replace it with own co-participation, you will not obtain co-financing;
- If the bank does not approve a loan, can I apply to other bank or financial institution?If after approval of co-financing of the Agency, the bank refuses to issue a loan, you can apply to any of the other financial institutions involved in the project;
- Can I apply to a financial institution, which is not involved in the project, for approval of a loan?No, because the agency provides partial co-financing of interest expenses for facilitation of loan / lease payment. Namely, the agency will pay an annual rate of 11% payable on your loan, for which an agreement should be signed by and between the agency and the bank / leasing company, regulating these relations. Therefore, in the absence of such agreement, the agency will not be able to co-finance interest expenses;
- If construction and / or repair expertise is required, who incurs costs?The examination will be carried out by one of the experts selected by the Agency, at your option. The Agency will not reimburse the costs of the examination;
- Can I get obtain financing for modernization of existing, but non-operating enterprise?
Under the project the creation of new enterprises or the rehabilitation of an inactive enterprise is financed. The modernization of the existing enterprise is not financed.
- Can I participate in the "Co-financing of Agricultural Products Processing and Storage Enterprises" if I am already involved in the "Preferential Agro-Credit" project?
You can. The project of "Co-financing of Agricultural Products Processing and Storage Enterprises" does not limit the use of Preferential Agro Credit.
- What kind of storage enterprises will be financed?The project envisages financing only the establishment of new refrigeration and / or dry warehousing enterprises, with a capacity of less than 500 tons;
- To what kind of products storage enterprise will co-financing apply?
All types of enterprises will be financed under co-financing component of storage enterprises, except for: