ქვეკომპონენტი არ არის აქტიური
ამ ქვეკომპონენტის ფარგლებში კრედიტის გაცემა დასაშვებია მხოლოდ იმ ბენეფიციარებზე, რომლებიც ყურძნის შეძენას ახდენენ საბრენდე სპირტის წარმოების მიზნით. ასევე შესაძლებელია დაფინანსდეს ბრენდის წარმოებისათვის საჭირო მასალების (ბოთლი, საცობი, ჩაჩი, ეტიკეტი და ყუთი) შეძენა.
ამ მუხლით განსაზღვრული პირობებით კრედიტის გაცემა დასაშვებია  ყოველი წლის 20 აგვისტოდან ამავე წლის 31 ოქტომბრის ჩათვლით, საქართველოს მთავრობის შესაბამისი განკარგულების საფუძველზე (ასეთის არსებობის შემთხვევაში)..
კრედიტის მიღება შეუძლიათ მხოლოდ სსიპ "ღვინის ეროვნული სააგენტოს" მიერ განსაზღვრულ საწარმოებს. აღნიშნულ საწარმოთა ჩამონათვალი განთავსდება სსიპ "ღვინის ეროვნული სააგენტოს" ვებგვერდზე https://wine.gov.ge
ერთ ბენეფიციარზე, ერთ სეზონზე, გაცემული შეღავათიანი აგროკრედიტის ჯამური მოცულობა არ უნდა აღემატებოდეს 15,000,000 ლარს, ხოლო შეღავათიანი აგროკრედიტის მაქსიმალური ვადა განისაზღვრება 36 თვით.
სააგენტო განახორციელებს ყურძნის შესაძენად და ბრენდის წარმოებისათვის საჭირო მასალების (ბოთლი, საცობი, ჩაჩი, ეტიკეტი და ყუთი) შესაძენად აღებული კრედიტის საპროცენტო სარგებლის თანადაფინანსებას. სააგენტო არ განახორციელებს საპროცენტო სარგებლის თანადაფინანსებას აღებული კრედიტის იმ ნაწილზე, რომელსაც ბენეფიციარი ვერ ან არ მოახმარს ყურძნის შეძენას და/ან შეძენილი ყურძნით ვერ ან არ მოხდება საბრენდე სპირტის წარმოება ან/და ვერ ან  არ მოახდენს ბრენდის წარმოებისთვის საჭირო მასალების (ბოთლი, საცობი, ჩაჩი, ეტიკეტი და ყუთი) შეძენას.
ბენეფიციარი ვალდებულია, ყოველი წლის 30 აპრილამდე მომსახურე საფინანსო ინსტიტუტში წარადგინოს აუდიტორული დასკვნა (500,000 ლარის ჩათვლით დამტკიცებულ  სესხებზე, საქართველოს ფინანსთა სამინისტროს სისტემაში შემავალი სახელმწიფო საქვეუწყებო დაწესებულების ბუღალტრული აღრიცხვის, ანგარიშგებისა და აუდიტის ზედამხედველობის სამსახურის რეესტრში არსებული პირები, რომელსაც აქვს I, II,  III ან IVკატეგორია; ბ) 500,001 ლარიდან დამტკიცებულ სესხებზე, საქართველოს ფინანსთა სამინისტროს სისტემაში შემავალი სახელმწიფო საქვეუწყებო დაწესებულების ბუღალტრული აღრიცხვის, ანგარიშგებისა და აუდიტის ზედამხედველობის სამსახურის“ რეესტრში არსებული პირები, რომელსაც აქვს I, II, ან III კატეგორია;  გ) სსიპ „ლევან სამხარაულის სახელობის სასამართლო ექსპერტიზის ეროვნული ბიურო“)  ბენეფიციარის მიერ მიმდინარე წლის სეზონზე იმ ყურძნის შესაძენად გადახდილი თანხების შესახებ, რომლითაც მოხდა საბრენდე სპირტის წარმოება, ასევე შეძენილი ყურძნიდან წარმოებული საბრენდე სპირტის ოდენობის და ბრენდის წარმოებისათვის საჭირო მასალების (ბოთლი, საცობი, ჩაჩი, ეტიკეტი და ყუთი) შეძენის შესახებ. ამ ინფორმაციის საფუძველზე გაფორმდება სამმხრივი შედარების აქტი სააგენტოს, ბენეფიციარსა და სესხის გამცემ ბანკს შორის, ბენეფიციარის მიერ სესხის მიზნობრიობის შესაბამისად ათვისების თაობაზე.
კრედიტის საპროცენტო განაკვეთი დგინდება მისი მოცულობიდან გამომდინარე. კრედიტის საპროცენტო განაკვეთი შესაძლოა იყოს ფიქსირებული ან მცურავი:
ფიქსირებული საპროცენტო განაკვეთის შემთხვევაში, საკრედიტო ინსტიტუტის მიერ დადგენილი უნდა იყოს შემდეგი წლიური საპროცენტო განაკვეთები:
20,000 ლარიდან 150,000 ლარის ჩათვლით არაუმეტეს 16%-ისა
150,001 ლარიდან 600,000 ლარის ჩათვლით არაუმეტეს 15%-ისა
600,001 ლარიდან 1,500,000 ლარის ჩათვლით არაუმეტეს 14%-ისა
1,500,001 ლარიდან 5,000,000 ლარის ჩათვლით არაუმეტეს 13%-ისა
5,000,001 ლარიდან 15,000,000 ლარის ჩათვლით არაუმეტეს 12%-ისა
20,000 ლარიდან 150,000 ლარის ჩათვლით არაუმეტეს ეროვნული ბანკის მიერ დადგენილი რეფინანსირების განაკვეთს დამატებული 8%-ისა
150,001 ლარიდან 600,000 ლარის ჩათვლით არაუმეტეს ეროვნული ბანკის მიერ დადგენილი რეფინანსირების განაკვეთს დამატებული 7%-ისა
600,001 ლარიდან 1,500,000 ლარის ჩათვლით არაუმეტეს ეროვნული ბანკის მიერ დადგენილი რეფინანსირების განაკვეთს დამატებული 6%-ისა
1,500,001 ლარიდან 5,000,000 ლარის ჩათვლით არაუმეტეს ეროვნული ბანკის მიერ დადგენილი რეფინანსირების განაკვეთს დამატებული 5%-ისა
5,000,001 ლარიდან 15,000,000 ლარის ჩათვლით არაუმეტეს ეროვნული ბანკის მიერ დადგენილი რეფინანსირების განაკვეთს დამატებული 4%-ისა
სააგენტო განახორციელებს შეღავათიანი აგროკრედიტის არაუმეტეს 36 თვის საპროცენტო განაკვეთის თანადაფინანსებას, ბენეფიციარის მიერ გადახდილი თანხის პარალელურად, სესხის ძირითადი თანხის წლიური 12%-ის ოდენობით.
სესხის დაფარვა ხდება ანუიტეტით ან არასტანდარტული გრაფიკით. საფინანსო ინსტიტუტის მიერ ბენეფიციარს უნდა მიეცეს საშეღავათო პერიოდი არანაკლებ მომდევნო წლის 15 მაისამდე, როგორც ძირითადი თანხის, ასევე საპროცენტო სარგებლის გადახდაზე.
წინამდებარე ქვეკომპონენტის ის პირობები, რაც არ არის გათვალისწინებული წინამდებარე ქვეკომპონენტით, რეგულირდება საბრუნავი საშუალების კომპონენტის ზოგადი პირობებით.

The subcomponent is not active |
Within the framework of this sub-component, issue of the credit is allowed only to the beneficiaries, which purchase grape in order of production of branding alcohol. Also it is possible to be financed purchase of the materials necessary for production of brand (bottle, cork, cap, label and box).
Issue of the credit according to the terms defined under this article, is allowed from August 20 of every year including October 31 of the same year, based on the relevant resolution of the government of Georgia (if any).
Credit may only be received by the enterprises defined by LEPL “Wine National Agency”. The list of the mentioned enterprises will be posted at the web page of LEPL “Wine National Agency” https://wine.gov.ge
The total amount of agro-credit issued to per beneficiary, for one season, should not exceed to 15,000,000 GEL, and maximum term of the preferential agro-credit should be defined for 36 months.
The agency will implement co-financing of the interest benefit of the credit taken for purchase of grape and the materials necessary for production of the brand (bottle, cork, cap, label and box). The agency will not implement co-financing of the interest benefit on the part of the taken credit, which is not used for purchase of grapes and the materials necessary for production of the brand (bottle, cork, cap, label and box) by the beneficiary.
The beneficiary is obliged, until April 30 of every year, to submit an audit report to the serving financial institution (for the loans in the amount including 500,000 GEL, the entities existed in the registry of the “accounting, reporting and audit supervision service” of the state sub-departmental institution included in the Ministry of Finance of Georgia, which have I, II, III or IV category; B) For the loans approved from the amount of 500,001 GEL, the entities existed in the registry of the “accounting, reporting and audit supervision service” of the state sub-departmental institution included in the Ministry of Finance of Georgia, which have I, II, III category; C) LEPL “Levan Samkharauli National Forensics Bureau”) about the paid amounts for purchase of grape on the season of the current year, which is used for production of the branding alcohol, also about amount of the branding alcohol produced from purchased grape and the materials necessary for brand production (bottle, cork, cap, label and box). Based on this information will be concluded a tripartite comparison act between the agency, the beneficiary and the lending bank regarding the utilization of the loan by the beneficiary in accordance with the purpose of the loan.
Interest rate of the loan is determined in accordance with its volume. Interest rate of loan can be fixed or floating.
In case of fixed interest rate the following annual interest rates shall be determined by the financial institutions:
Loan volume | Interest rate |
From 20,000 Gel 150,000 Gel inclusive | No more than 16% |
From 150,001 Gel 600,000 Gel inclusive | No more than 15% |
From 600,001 Gel 1,500,000 Gel inclusive | No more than 14% |
From 1,500,001 Gel 5,000,000 Gel inclusive | No more than 13% |
From 5,000,001 Gel 15,000,000 Gel, inclusive | No more than 12% |
In case of floating (variable) interest rate the following annual interest rates shall be determined by the financial institutions:
From 20,000 Gel 150,000 Gel, inclusive | No more than refinancing rate determined by the National Bank plus 8% |
From 150,001 Gel 600,000 Gel, inclusive | No more than refinancing rate determined by the National Bank plus 7% |
From 600,001 Gel 1,500,000 Gel, inclusive | No more than refinancing rate determined by the National Bank plus 6% |
From 1,500,001 Gel 5,000,000 Gel, inclusive | No more than refinancing rate determined by the National Bank plus 5% |
From 5,000,001 Gel 15,000,000 Gel, inclusive | No more than refinancing rate determined by the National Bank plus 4% |
The Agency will ensure the co-financing of the interest rate of no more than 36 months of preferential agro-loan, simultaneously with the sum paid by the beneficiary, in amount of annual 12% of basic sum of the loan.
The loan is repaid with an annuity or a non-standard schedule. The financial institution should give the beneficiary a grace period not less than May 15 of the following year for the payment of both the principal amount and the interest benefit.
Terms of present sub-component not envisaged by the present component will be settled in accordance with the general terms on component of operating assets.
From March 22 of this year until today, 6,651 preferential loans of 104 million GEL have been granted to promote the cultivation of annual crops