გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა ოთარ შამუგიამ, სამცხე-ჯავახეთის სახელმწიფო რწმუნებულ ბესიკ ამირანაშვილთან  და სოფლის განვითარების სააგენტოს დირექტორის მოადგილე ნატალია ხარატიშვილთან ერთად ახალციხის მუნიციპალიტეტის სოფელ კლდეში კომპანიის „გეო ფლაუერი“ ხილისა და სამკურნალო მცენარეების გადამამუშავებელი  საწარმო დაათვალიერა.
შპს „გეო ფლაუერი“ სოფლის განვითარების სააგენტოს ბენეფიციარია.  კომპანია სარგებლოს „შეღავათიანი აგროკრეტის“ პროექტით, გასულ წელს ჩართული იყო არასტანდარტული ვაშლის მოსავლის რეალიზაციის ხელშეწყობის პროგრამაში.
ახალციხის მუნიციპალიტეტის სოფელ კლდეში მოქმედ საწარმოს დღიურად 2 ტონა სამკურნალო ბალახებისა და 5 ტონა ხილის ჩაის გაშრობა-გადამუშავების შესაძლებლობა აქვს. საწარმოში დანერგილია  სურსათის უვნებლობის მენეჯმენტის სისტემა  ISO 22000.  საწარმო, სადაც სეზონურად 200, ხოლო მუდმივად 40 ადამიანია დასაქმებული, წარმოებული პროდუქციის ექსპორტს ძირითადად ევროკავშირის ქვეყნებსა და თურქეთში ახორციელებს.  წარმოებული პროდუქცია იყიდება   ბრენდით  „მონთი“.
აღსანიშნავია, რომ შეღავათიანი აგროკრედიტის  ფარგლებში საწარმოში  გასულ  წელს მზის მცირე ელექტროსადგური მოეწყო, სადაც გამომუშავებული ენერგია  გამოიყენება საწარმოში.
კომპანია „გეო-ფლაუერი“ ასევ ფლობს  საწარმოს ამბროლაურის მუნიციპალიტეტში.
შეღავათიანი აგროკრედიტის  პროექტის ფარგლებში, გადამამუშავებელი საწარმოების შექმნისა და განვითარების მიზნობრიობით, საქართველოს მასშტაბით, ბანკების მიერ გაცემულია   1 მილიარდ ლარზე მეტი  ღირებულების 3,227 სესხი, სოფლის განვითარების სააგენტოს თანადაფინანსება 218 მილიონს აღემატება,  მათ შორის სამცხე-ჯავახეთის რეგიონში ბანკების მიერ გაცემულია 26 მლნ ლარის ღირებულების  213 სესხი, სოფლის განვითარების სააგენტოს თანადაფინანსება 6 მლნ ლარს აღემატება.

The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Otar Shamugia, together with the State Representative of Samtskhe-Javakheti, Besik Amiranashvili, and the Deputy Director of the Rural Development Agency, Natalia Kharatishvili, visited the "Geo Flower" fruit and medicinal plant processing enterprise in the village of Klde, Akhaltsikhe Municipality.
"Geo Flower" LLC is a beneficiary of the Rural Development Agency. The company benefits from the "Preferential Agrocredit" project and was involved in the program supporting the sale of non-standard apple harvest last year.
The enterprise in the village of Klde, Akhaltsikhe Municipality, has the capacity to dry and process 2 tons of medicinal herbs and 5 tons of fruit tea daily. The enterprise has implemented the ISO 22000 food safety management system. The plant, which employs 200 people seasonally and 40 people permanently, exports its products mainly to EU countries and Turkey under the brand "Monti."
Notably, within the framework of the preferential agrocredit, a small solar power plant was established at the enterprise last year, and the generated energy is used within the enterprise.
"Geo Flower" also owns a plant in Ambrolauri Municipality.
As part of the preferential agrocredit project, for the purpose of creating and developing processing enterprises, banks have issued 3,227 loans worth more than 1 billion GEL across Georgia, with co-financing from the Rural Development Agency exceeding 218 million GEL. Among these, banks in the Samtskhe-Javakheti region have issued 213 loans worth 26 million GEL, with co-financing from the Rural Development Agency exceeding 6 million GEL.