ქართული ლურჯი მოცვი, იმ სახელმწიფო პროგრამების ხელშეწყობით,  რომელსაც სოფლის განვითარების  სააგენტო ახორციელებს გახდა ერთ-ერთი მოთხოვნადი  პროდუქტი როგორც ადგილობრივ, ასევე საერთაშორისო ბაზარზე. 2025 წელს თებერვალში დიდთოვლობამ დააზიანა სექტორი, ამიტომ გაჩნდა საჭიროება რომ მოცვის მწარმოებლებს  ხელი შეეწყოს აგრო ვადების გათვალისწინებით დროულად გაატარონ შესაბამისი  სამუშაოები ბაღებში.
საქართველოს მთავრობის გადაწყვეტილებით, 2025 წლის სეზონზე  მოცვის მწარმოებლები ისარგებლებენ შეღავათიანი აგრო კრედიტით. ლურჯი მოცვის  მოვლა-მოყვანის მიზნობრიობით გაცემული სესხის პროცენტს სოფლის განვითარების სააგენტო დაფარავს. სესხები გაიცემა  მოცვის მწარმოებლებზე, რომელთა ბაღები მდებარეობს იმერეთის, გურიისა და სამეგრელოს რეგიონებში.
მოცვის მწარმოებლებს შეეძლებათ შეღავათიანი აგროსესხი გამოიყენონ პესტიციდების, ორგანული და მინერალური სასუქების, მცენარეთა დაცვის ბიოლოგიური საშუალებების, ასევე  შრომითი რესურსებისა და სასოფლო-სამეურნეო ტექნიკის დაქირავების, სასოფლო-სამეურნეო სამუშაოებისთვის გამოყენებული ტექნიკის საწვავ-საცხები მასალების მიმდინარე ხარჯების და მიწისა და წყლის ლაბორატორიული ანალიზის საფასურის დასაფარად.
სოფლის განვითარების სააგენტო მოახდენს  გაცემული სესხის არაუმეტეს 12 თვის პროცენტის თანადაფინანსებას წლიური 9%-ის ოდენობით. სესხის წლიური საპროცენტო განაკვეთის მაქსიმალური ოდენობა 18%-ით არის დადგენილი. ერთ ბენეფიციარზე გაცემული სესხის თანხა განსაზღვრულია არანაკლებ 10,000 ლარიდან არაუმეტეს 100,000 ლარის ჩათვლით.
პროექტით „შეღავათიანი აგროკრედიტი“ სარგებლობა შეუძლიათ ფიზიკურ პირებს, საქართველოს კანონმდებლობის შესაბამისად რეგისტრირებულ ინდივიდუალურ მეწარმეებსა და საქართველოს კანონმდებლობის შესაბამისად რეგისტრირებულ იურიდიულ პირებს (გარდა სახელმწიფო/მუნიციპალური საწარმოებისა).

Georgian Blueberry, supported by state programs implemented by the Rural Development Agency, has become one of the most in-demand products both in the local and international markets. In February 2025, heavy snowfall damaged the sector, creating the need to support blueberry producers so that they can carry out the necessary work in their orchards on time, in accordance with the agricultural calendar.
By the decision of the Government of Georgia, during the 2025 season, blueberry producers will benefit from the Preferential Agrocredit Project. The interest on loans issued for the purpose of cultivating and maintaining blueberries will be covered by the Rural Development Agency. The loans will be issued to blueberry producers whose orchards are located in the Imereti, Guria, and Samegrelo regions.
Blueberry producers will be able to use the preferential agroloan to cover current expenses for pesticides, organic and mineral fertilizers, biological plant protection products, labor resources, agricultural machinery rental, fuel and lubricants for agricultural equipment, and costs for soil and water laboratory analysis.
The Rural Development Agency will co-finance the interest rate of the loan issued for no more than 12 months at an annual rate of 9%. The maximum annual interest rate on the loan is set at 18%. The loan amount per beneficiary is defined as no less than 10,000 GEL and no more than 100,000 GEL.
The Preferential Agrocredit Project is available to individuals, individual entrepreneurs registered in accordance with the legislation of Georgia, and legal entities registered in accordance with the legislation of Georgia (excluding state/municipal enterprises).