პოტენციური ბენეფიციარი - საქართველოს მოქალაქე სრულწლოვანი ფიზიკური პირი, რომელიც არის ერთი შინამეურნეობის წარმომადგენელი ან ენერგოეფექტური ღუმელების მწარმოებელი პირი;
შინამეურნეობა  - ადამიანთა ერთობლიობა, რომლებიც ექვემდებარებიან ერთ საცხოვრებელ ერთეულზე ერთობლივი ცხოვრების საერთო წესებს და ერთმანეთთან დაკავშირებული არიან საერთო ბიუჯეტით (მისი ნაწილით), ნათესაური ან/და არანათესაური ურთიერთობებით (შინამეურნეობა შეიძლება შედგებოდეს ერთი ადამიანისგანაც).
ბენეფიციარი -  პირი, რომელიც აკმაყოფილებს პოტენციური ბენეფიციარის კრიტერიუმებს  და რომელთანაც შესაძლებელია გაფორმდეს თანადაფინანსების  შეთანხმება;
განაცხადი თანადაფინანსების მიღებაზე − პოტენციური ბენეფიციარის მიერ სს ,,ლიბერთი ბანკში“ შევსებული განაცხადი პროგრამის ფარგლებში შესასრულებელი ვალდებულებებისა და  სააგენტოს მიერ მისაღები თანადაფინანსების შესახებ;
თანადაფინანსება - პროგრამის ფარგლებში სააგენტოს მიერ ბენეფიციარზე   გაცემული ფულადი სახსრები;
ბანკი – სს „ლიბერთი ბანკი“, რომელთანაც სააგენტო პროგრამის ფარგლებში გააფორმებს ხელშეკრულებას, ბენეფიციარ(ებ)ისათვის ანგარიშ(ებ)ის გახსნის ან/და  ბარათ(ებ)ის დამზადების ან/და გაცემის ან/და უკვე არსებულ ანგარიშ(ებ)ზე/გადაცემულ ბარათ(ებ)ზე სააგენტოს თანადაფინანსების დარიცხვისა და მათი პროგრამის პირობების შესაბამისად გამოყენების მიზნით;
ენერგოეფექტური ღუმელი - პროგრამის ფარგლებში პოტენციური ბენეფიციარის მიერ ამ პროგრამით განსაზღვრული კრიტერიუმების (პარამეტრების) შესაბამისი ღუმელი, რაც უნდა დასტურდებოდეს საქართველოს ტექნიკური უნივერისტეტის/ ევროკომისიის მიერ აღიარებული აკრედიტებული ლაბორატორიის (სერტიფიცირების ორგანოს) მეიერ გაცემული შესაბამისი დოკუმენტით;
მწარმოებელი - პოტენციური ბენეფიციარი, რომელიც აწარმოებს ენერგოეფექტურ ღუმელებს და რომელთა ჩამონათვალსაც განსაზღვრავს სააგენტო, მათ მიერ ლაბორატორიიდან წარმოდგენილ დოკუმენტაციაზე დაყრდნობით;
მიმწოდებელი - მწარმოებელი, ასევე სხვა მეწარმე ფიზიკური/ იურიდიული პირი რომელიც რეალიზაციას უწევს  პროგრამით  განსაზღვრული კრიტერიუმების (პარამეტრების) მქონე ენერგოეფექტურ ღუმელებს და რომელთა ჩამონათვალსაც განსაზღვრავს სააგენტო;
ლაბორატორია - საქართველოს ტექნიკურ უნივერსიტეტის მაღალტემპერატურული თბოფიზიკური პროცესების სამეცნიერო-საინჟინრო ცენტრი /ევროკომისიის მიერ აღიარებული აკრედიტებული ლაბორატორიის ( სერტიფიცირების ორგანო);
ლაბორატორიული მომსახურება - ლაბორატორიის მიერ მწარმოებელი პოტენციური ბენეფიციარისათვის ენერგოეფქტური ღუმელის პროგრამით განსაზღვრულ კრიტერიუმებთან (პარამეტრებთან) შესაბამისობის დადგენა.

Potential beneficiary – natural person, Georgian national of a full legal age, the representative of one household or manufacturer of energy-efficient stoves;
Household – group of people, subject to common rules of living together and related to each other by common budget (its part), with kinship and/or non-kinship relations (a household may consist of one person);
Beneficiary - a person, who meets the criteria of potential beneficiary and with whom a co-financing agreement can be signed;
Application for receipt of co-financing - application filled at JSC “Liberty Bank” by potential beneficiary within the frameworks of the program on obligations to be fulfilled and co-financing to be received by the Agency;
Co-financing – monetary funds issued by the Agency to beneficiary within the frameworks of the program;
Bank – JSC “Liberty Bank”, with which the agency will sign an agreement within the framework of the program, for opening account(s) for the beneficiary(ies) and/or making and/or issuing card(s) and/or transfer the sum of c-financing of the Agency to existed accounts / issued card(s) in order to use them in accordance with the terms of the program;
Manufacturer – potential beneficiary, producing energy-efficient stoves and list of such stoves is determined by the Agency, based on documentation submitted from the laboratory;
Supplier – manufacturer, as well as other entrepreneurial natural/legal entity selling the energy-efficient stoves with criteria (parameters) determined by the program and according to the list of stoves determined by the Agency;
Laboratory - Scientific-Engineering Center of High Temperature Thermal Physics  Processes of Technical University of Georgia / accredited laboratory recognized by European Commission (certification body);
Laboratory service – determination of compliance of energy-efficient stove to the specified criteria (parameter) of the program by the laboratory for manufacturer potential beneficiary.