ენერგოეფექტური ღუმელების თანადაფინანსების პროგრამა ხორციელდება  პროექტის „საქართველოში სატყეო სექტორის რეფორმის განხორციელების ხელშეწყობა ტყის დეგრადაციით გამოწვეული სათბური აირების ემისიის შემცირებისათვის“ ფარგლებში.
სოფლის განვითარების სააგენტოსა და გერმანიის საერთაშორისო თანამშრომლობის საზოგადოებას - GIZ-ს  შორის  2021 წლის 22 დეკემბერს გაფორმებული საგრანტო ხელშეკრულების „ტყის სექტორის რეფორმის მხარდაჭერა ენერგოეფექტური ღონისძიებების ხელშეწყობით“ ფარგლებში, რომელიც მოწონებულ იქნა  საქართველოს მთავრობის 2021 წლის 29 ნოემბრის N2116 განკარგულებით, სააგენტო ახორციელებს ენერგოეფექტური ღუმელების თანადაფინანსების პროგრამას, რაც ითვალისწინებს ერთის მხრივ, ენერგოეფექტური ღუმელების მწარმოებელი მეწარმე ფიზიკური და იურიდიული პირებისთვის ენერგოეფექტური ღუმელის განსაზღვრულ კრიტერიუმებთან (პარამეტრებთან) შესაბამისობის დადგენის ღირებულების თანადაფინანსებას/ანაზღაურებას და მეორეს მხრივ, ენერგოეფექტური ღუმელის ღირებულების თანადაფინანსებას, საქართველოს მოქალაქე სრულწლოვანი ფიზიკური პირისთვის, რომელიც არის ერთი შინამეურნეობის წარმომადგენელი.
პროგრამის მიზანი და ამოცანები
პროგრამის მიზანია  მოსახლეობის მოთხოვნის სტიმულირება ენერგოეფექტური ღუმელების შეძენის მიზნით.
პროგრამის ამოცანას წარმოადგენს სოფლად გარემოს დაცვა, ბუნებრივი რესურსების მდგრადი გამოყენება და კლიმატის ცვლილებების შერბილების ღონისძიებების ხელშეწყობა რეგიონებში მაცხოვრებელი მოსახლეობისთვის (შინამეურნეობისთვის)  ენერგოეფექტური ღუმელების შეძენის თანადაფინანსების გზით.

The Co-Financing Program for Energy-Efficient Stoves is implemented within the framework of the project "Support for the Implementation of Forest Sector Reform in Georgia to Reduce Greenhouse Gas Emissions from Forest Degradation."
Under the grant agreement "Support for Forest Sector Reform through the Promotion of Energy-Efficient Measures," signed on December 22, 2021, between the Rural Development Agency and the German International Cooperation Society (GIZ), and approved by the Government of Georgia's Decree No. 2116 on November 29, 2021, the agency is implementing the energy-efficient stove co-financing program. This program includes: Co-financing or reimbursement of the cost of verifying compliance of energy-efficient stoves with defined criteria (parameters) for manufacturers, both individual entrepreneurs and legal entities.; Co-financing of the cost of energy-efficient stoves for adult Georgian citizens who represent a household.
Program Goals and Objectives
The goal of the program is to stimulate demand among the population for purchasing energy-efficient stoves.
The program's objectives focus on environmental protection in rural areas, sustainable use of natural resources, and support for climate change mitigation measures. It aims to achieve these by co-financing the purchase of energy-efficient stoves for households in rural regions.