1 ივნისის მონაცემებით:
• სასოფლო-სამეურნეო მიწის მესაკუთრეთა სტიმულირების სახელმწიფო პროგრამის ფარგლებში, 27,000-მდე ფერმერს უკვე დაერიცხა აგროქულები. დარიცხული სუბსიდიის ოდენობა 4 მლნ ლარს აჭარბებს. აგროქულების დარიცხვა გრძელდება.
• აგროდიზელით ხელშეწყობის პროგრამით, უკვე 26, 000-ზე მეტმა ბენეფიციარმა ისარგებლა. ფერმერებმა 12,000 ტონამდე მოცულობის აგროდიზელის ფასდაკლების ბარათები მიიღეს.
• აგროდაზღვევის პროგრამის ფარგლებში გაცემული პოლისების რაოდენობამ 10,899 შეადგინა. დაზღვეულია 10,000 ჰა-ზე მეტი მიწის ფართობი, ხოლო დაზღვეული მოსავალის ღირებულება 107 მილიონ ლარს აღემატება.
• შეღავათიანი აგროკრედიტის პროგრამით, ერთწლოვანი კულტურების მოყვანის მიმდინარე ხარჯების დაფინანსების უზრუნველყოფისათვის, სახელმწიფო 6 თვის საპროცენტო განაკვეთს სრულად ფარავს. გაცემულია 319 აგროსესხი, სესხის თანხა, ჯამურად, 6 მლნ ლარს აჭარბებს, მათ შორის, სააგენტოს მიერ პროცენტის თანადაფინანსება 400, 000 ლარზე მეტია.
• მერძევეობის დარგის მოდერნიზაციის და ბაზარზე წვდომის სახელმწიფო პროგრამის ფარგლებში, იმერეთის, კახეთის, სამეგრელო და ზემო სვანეთის, სამცხე-ჯავახეთისა და ქვემო ქართლის რეგიონიდან შემოსულია 500-მდე განაცხადი. მოთხოვნილი თანადაფინანსება 15 მლნ-მდე ლარია.
• აგროწარმოების ხელშეწყობის პროგრამაში რეგისტრირებულია 400-ზე მეტი განაცხადი. განაცხადების უმეტესობა, 300-ზე მეტი განაცხადი, სასოფლო-სამეურნეო ტექნიკის თანადაფინანსების მოთხოვნაა. სასათბურე მეურნეობის მოწყობისთვის და მოდერნიზებისთვის შესასყიდი ძირითადი საშუალებების შეძენის და მათი სამონტაჟო სამუშაოების, ასევე, ერთწლოვანი სასოფლო-სამეურნეო კულტურებისთვის სარწყავი სისტემის შესყიდვასა და მონტაჟის თანადაფინანსების მოთხოვნით შემოსულია 100-ზე მეტი განაცხადი. აგროწარმოების ხელშეწყობის პროგრამის ბიუჯეტი შეადგენს 10 მლნ ლარს.

Farmers are involved into the programs of the agricultural anti-crisis plan without any delay
Farmers and entrepreneurs involved in agricultural activities receive significant support from the state within the framework of the agricultural anti-crisis plan "Care for the Village and Farmers".
As of June 1:
- As part of the state program to stimulate agricultural landowners, up to 27,000 farmers have already been accrued agro-scores. The amount of the accrued subsidy exceeds 4 million GEL. Agro-scores continue to be accrued.
- More than 26,000 beneficiaries have already benefited from the Agro-Diesel Program. Farmers received discount cards worth up to 12,000 tons of agro-diesel.
- The number of policies issued under the agro-insurance program amounted 10,899. The land area of more than 10,000 hectares is insured, and the value of the insured crop exceeds 107 million GEL
- Under the preferential agro-credit program, the state will fully cover the 6-month interest rate to finance the current expenditures for growing annual crops. 319 agro-loans have been issued; the total amount of the loan exceeds 6 million GEL, including more than 400,000 GEL co-financing by the Agency.
- Up to 500 applications have been received from Imereti, Kakheti, Samegrelo and Zemo Svaneti, Samtskhe-Javakheti and Kvemo Kartli regions within the framework of the state program for modernization of the dairy industry and market access. The requested co-financing is up to 15 million GEL.
- More than 400 applications are registered in the agro-production support program. Most of them - more than 300 applications are for co-financing the agricultural machinery. More than 100 applications have been submitted for co-financing the purchase of fixed assets for the arrangement and modernization of greenhouses and their installation works, as well as for co-financing the purchase and installation of the irrigation system for annual agricultural crops. The budget of the agro-production support program is 10 million GEL.