სოფლის განვითარების სააგენტოს მუნიციპალურ ცენტრებს საველე ლაბორატორიული აღჭურვილობები გადაეცა
სოფლის განვითარების სააგენტოს მცხეთა-მთიანეთის, ქვემო ქართლისა და შიდა ქართლის რეგიონული სამსახურები საველე ლაბორატორიული აღჭურვილობითა და ციფრული ტექნიკით აღიჭურვა.
აშშ-ის საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID) პროექტმა ზრდა საქართველოში სოფლის განვითარების სააგენტოს 17 საინფორმაციო-საკონსულტაციო მუნიციპალურ ცენტრს სპეციალური აღჭურვილობა გადასცა, რომლითაც ნიადაგის, მცენარისა და წყლის მიკრო და მაკრო პარამეტრების გაზომვაა შესაძლებელი. ექსტენციის სამსახურებს საველე კონსულტაციისათვის საჭირო სპეციალური ხელსაწყოები და პლანშეტებიც დაურიგდათ.
ღონისძიებას სოფლის განვითარების სააგენტოს დირექტორის პირველი მოადგილე გიორგი ფანცულაია, მცხეთა-მთიანეთის სახელმწიფო რწმუნებული დავით ნოზაძე და აშშ-ის საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID) პროექტის ზრდა საქართველოში დირექტორი ქეთი ჭუმბურიძე ესწრებოდნენ.
პროექტის ზრდა საქართველოში გადმოცემული ლაბორატორიული აღჭურვილობა და ციფრული ტექნიკა სოფლის განვითარების სააგენტოს საექსტენციო საქმიანობის გაუმჯობესებისთვის მნიშვნელოვანი მხარდაჭერაა. ჩვენი პრიორიტეტია, სწრაფად და ეფექტიანად შევძლოთ დავეხმაროთ ფერმერებს გამოწვევების დაძლევაში, რისთვისაც საჭიროა, რომ ფერმერულ მეურნეობებში, ადგილზევე მოხდეს სრულყოფილი აგროკონსულტაციის გაწევა, - განაცხადა სოფლის განვითარების სააგენტოს დირექტორის პირველმა მოადგილემ, გიორგი ფანცულაიამ.
საინფორმაციო-საკონსულტაციო ცენტრებს გადაეცა ინვენტარი, რომელიც გამოიყენება საველე პირობებში სამუშაოებისათვის. აღნიშნული პროექტი ხელს შეუწყობს სხვადასხვა კულტურის განვითარებას, რაც აისახება მოსახლეობის კეთილდღეობაზე, სოციალური და ეკონომიკური მდგომარეობის გაუმჯობესებაზე,-განაცხადა მცხეთა-მთიანეთის რეგიონის სახელმწიფო რწმუნებულმა დავით ნოზაძემ.
ექსტენციის სპეციალისტებს უკვე აქვთ საშუალება, ველზე მოახდინონ ტესტირება და იმ პრობლემების იდენიფიცირება, რაც ფერმერებს აქვთ, - განაცხადა აშშ‑ის საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID) პროექტის ზრდა საქართველოში დირექტორმა, ქეთი ჭუმბურიძემ.

Field laboratory equipment was handed over to the municipal centers of the Rural Development Agency
Mtskheta-Mtianeti, Kvemo Kartli and Shida Kartli regional offices of the Rural Development Agency have been equipped with field laboratory equipment and digital technique.
The United States Agency for International Development (USAID) project "Growth in Georgia" has provided special equipment to 17 Rural Information and Consulting Municipal Centers of the Rural Development Agency to measure soil, plant and water micro and macro parameters. Extension services were also provided with special tools and tablets needed for the field consultation.
The event was attended by Mr. Giorgi Pantsulaia, First Deputy Director of the Rural Development Agency, Mr. Davit Nozadze, Governer of Mtskheta-Mtianeti and Ms. Keti Chumburidze, Director of the USAID Project Growth in Georgia.
The laboratory equipment and digital technique provided by the Growth in Georgia project are an important support for improving the extension activities of the Rural Development Agency. Our priority is to help farmers to enable them quickly and efficiently to overcome the challenges, for which it is necessary to provide comprehensive agro-consultations on the farms, "- declared Giorgi Pantsulaia, the First Deputy Director of the Rural Development Agency.
Information-consulting centers were provided with the equipment, which is used for field work. This project will promote the development of different cultures, which will be reflected on the well-being of the population, improve their social and economic situation,- said Davit Nozadze, the Governor of Mtskheta-Mtianeti region.
"Extension specialists already have the opportunity to test in the field and identify the problems that farmers face" - said Keti Chumburidze, the USAID Growth in Georgia Project Director.