სიღნაღის მუნიციპალიტეტში, თანამედროვე სტანდარტებით აღჭურვილი სამაცივრო მეურნეობა ამოქმედდა
სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივის ქართული ხილი ახალი სამაცივრო მეურნეობა სოფლის განვითარების სააგენტოს დირექტორმა, ილია თამარაშვილმა, კახეთის მხარის რწმუნებულის მოვალეობის შემსრულებელთან, ირაკლი შიოლაშვილთან ერთად დაათვალიერა.
სოფლის განვითარების სააგენტოს ხელშეწყობით, კიდევ ერთი სამაცივრო მეურნეობა ამოქმედდა. სახელმწიფოს მხრიდან ფინანსური მხარდაჭერა ფერმერებისა და აგრობიზნესით დაინტერესებული პირებისათვის მნიშვნელოვანი სტიმულია წარმოების განვითარებისათვის. 2013 წლიდან დღემდე, სახელმწიფოს დახმარებით, მხოლოდ კახეთის რეგიონში 82 ახალი საწარმო დაფინანსდა, - განაცხადა ილია თამარაშვილმა.
კახეთის მხარის სახელმწიფო რწმუნებულის მოვალეობის შემსრულებლის, ირაკლი შიოშვილის განცხადებით, დამატებით სამუშაო ადგილების შექმნა მნიშვნელოვანია რეგიონის ეკონომიკური გაძლიერებისთვის.
სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივი ქართული ხილი 2019 წელს დარეგისტრირდა. მასში 5 მეპაიეა გაერთიანებული. კოოპერაციულ საწარმოში, ჯამურად, 1 მლნ ლარზე მეტი ინვესტიცია განხორციელდა აქედან, 600,000 ლარი გრანტია, შეღავათიანი აგროკრედიტი კი, 600,000 ლარს აჭარბებს. დანარჩენი თანხა კოოპერატივის წევრების ინვესტიციაა. სამაცივრო მეურნეობაში 800-1000 ტონა ხილის შენახვაა შესაძლებელი. კოოპერატივი პროდუქციის რეალიზაციას ადგილობრივ და საერთაშორისო ბაზარზე გეგმავს. კოოპერაციულ საწარმოში სეზონურად 15, მუდმივად 10 ადამიანია დასაქმებული.

Refrigeration plant equipped with modern standards launched in Sighnaghi Municipality
Ilia Tamarashvili, Director of the Rural Development Agency,inspected the new refrigeration farm ofthe GeorgianFruit Agricultural Cooperative together with Irakli Shiolashvili, ActingRepresentative of the Kakheti Region.
With the support of the Rural Development Agency, another refrigeration plant was put into operation. State financial support for farmers and those interested in agribusiness is an important part for the development of production. "Since 2013, 82 new enterprises have been financed in the Kakheti region alone with the help of the state," Ilia Tamarashvili said.
"Since 2013, 82 new enterprises have been financed in the Kakheti region alone with the help of the state," Ilia Tamarashvili said. According to Irakli Shioshvili, Acting State Representative of Kakheti Region, the creation of additional jobs is important for the economic strengthening of the region.
Agricultural Cooperative "Georgian Fruit" was registered in 2019. It includes 5 shereholders. In total, more than 1 million GEL has been invested in the cooperative enterprise, of which GEL 600,000 is a grant, and preferential agro-credit exceeds GEL 600,000. Rest of the sum of money is invested by the members of the cooperative. 800-1000 tons of fruit can be stored in the refrigeration farm. The cooperative plans to sell its products in the local and international market. The cooperative enterprise employs 15 seasonally and 10 people permanently.