სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივების განვითარებისათვის რეკომენდაციები შემუშავდება
სოფლისა და სოფლის მეურნეობის განვითარების სააგენტოსა და იაპონიის საერთაშორისო თანამშრომლობის სააგენტოს (JICA) ერთობლივი პროექტის ბიზნესზე ორიენტირებული სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივების შექმნა საქართველოში ფარგლებში, სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივების განვითარებისათვის რეკომენდაციები შემუშავდება.
საქართველოში ვიზიტით აზიის სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივების განვითარების ინსტიტუტის (IDACA) სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივების განვითარების ექსპერტი ტერუნუმა ჰიროში იმყოფება. ვიზიტის ფარგლებში, ექსპერტი საქართველოს სხვადასხვა რეგიონში სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივის მეპაიეებს შეხვდება და სხვადასხვა დარგის კოოპერაციული საწარმოების საქმიანობას გაეცნობა.
ექსპერტმა ტერუნუმა ჰიროშიმ, სოფლისა და სოფლის მეურნეობის განვითარების სააგენტოს სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივების განვითარებისა და მართვის დეპარტამენტის უფროსთან, კონსტანტინე ხუცაიძესთან ერთად, თელავის მუნიციპალიტეტის სოფელ აკურაში მოქმედი სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივის შატო აკურა ყურძნის გადამმუშავებელი საწარმო დაათვალიერა.
დღეისათვის, საქართველოში სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივების საქმიანობა ფართომაშტაბიანი არ არის. წარმოების მოცულობის ზრდა გარკვეულ სირთულეებთან არის დაკავშირებული. ვფიქრობ, სასურველი იქნება, არსებულმა კოოპერატივებმა შექმნან ურთიერთდახმარების საქმიანი ქსელი, რომელიც მათ სირთულეების გადალახვაში, ძლიერი მხარეების გაზიარებაში და განვითარებაში დაეხმარება. ჩემი რეკომენდაციებიც სწორად ამ მიმართულებებით იქნება, - განაცხადა ტერუნუმა ჰიროშიმ.
სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივის შატო აკურა კოოპერაციული საწარმო მევენახეობის სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივების ხელშეწყობის სახელმწიფო პროგრამის ფარგლებში 2017 წელს შეიქმნა. კოოპერატივი რამდენიმე სახეობის ღვინოს აწარმოებს.
პროექტით ბიზნესზე ორიენტირებული სასოფლო-სამეურნეო კოოოპერატივების შექმნა საქართველოში გათვალისწინებულია საქართველოში არსებული სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივების განვითარების მიმართულებებით შემუშავებული რეკომენდაციების საფუძველზე შედგეს სასწავლო კურსი, რომელსაც სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივების წევრები იაპონიაში გაივლიან.

Recommendations will be elaborated for the development of agricultural cooperatives
Recommendations for the development of agricultural cooperatives will be elaborated within the framework of the joint project of the Rural Development Agency and Japan International Cooperation Agency (JICA) "Creation of Business-oriented Agricultural Cooperatives in Georgia".
Terunuma Hiroshi, the expert in agricultural cooperatives of the Institute for Development of Agricultural Cooperation in Asia (IDACA), is paying a visit to Georgia. During the visit, the expert will meet with the shareholders of agricultural cooperatives in different regions of Georgia and get acquainted with the activities of cooperative enterprises of different fields.
The Expert - Terunuma Hiroshi, together with Mr. Konstantine Khutsaidze, Head of the Agricultural Cooperatives Development and Management Department at the Agency for Rural Development, visited the grapes processing plant of the agricultural cooperative Chateau Akura in Akura village, Telavi Municipality.
At present, the activities of agricultural cooperatives in Georgia are not large-scale. Increasing production volume is associated with some difficulties. I think it would be desirable for existing cooperatives to create a mutual assistance business network that will help them overcome difficulties, share strengths and develop. My recommendations will be specifically in these directions Mr. Terunuma Hiroshi declared.
The cooperative plant of the Chateau Acura - agricultural cooperative was established in 2017 within the framework of the State Program for Promotion of Viticulture Agricultural Cooperatives. The cooperative produces several varieties of wine.
The project "Creation of Business-oriented Agricultural Cooperatives in Georgia" envisages to organize the training course based on the recommendations developed in the direction of agricultural cooperatives in Georgia; the members of the agricultural cooperatives will take the training course in Japan.