სამეგრელო-ზემო სვანეთის რეგიონის აგროსაინვესტიციო ბიზნესფორუმი
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ინიციატივით, ქალაქ ზუგდიდში, დადიანების სასახლის ტერიტორიაზე სამეგრელო-ზემო სვანეთის რეგიონის აგროსაინვესტიციო ბიზნეს ფორუმი გაიმართა.
ფორუმი საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა, მამუკა ბახტაძემ, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ლევან დავითაშვილმა და სამეგრელო ზემო-სვანეთის რეგიონის გუბერნატორმა, ალექსანდრე მოწერელიამ გახსნეს.
სიტყვით გამოსვლისას, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა რეგიონში არსებულ აგროსაინვესტიციო პოტენციალზე, სტაბილურ ეკონომიკურ გარემოსა და სოფლის მეურნეობის მიმართულებით განხორციელებულ სხვადასხვა პროექტებზე ისაუბრა. მან ყურადღება გაამახვილა სახელმწიფოს მიერ განხორციელებულ ყველა იმ აგროპროექტზე, რომელიც ხელს უწყობს ქვეყანაში აგრობიზნესის განვითარებას და ადგილობრივ ფერმერებს წარმოების ზრდის შესაძლებლობას აძლევს.
2013 წლიდან დღემდე, სამეგრელო-ზემო სვანეთის რეგიონში არაერთი აგროპროექტის განხორციელებით, უკვე მიღწეულია მნიშვნელოვანი შედეგი. კერძოდ,
• ერთიანი აგროპროექტის ფარგლებში შეიქმნა 25 ახალი, ხოლო გაფართოვდა და გადაიარაღდა 45 არსებული საწარმო.
• აღნიშნული საწარმოების საშუალებით, რეგიონში 2100-ზე მეტი ახალი სამუშაო ადგილი გაჩნდა.
• 500 ჰა-ზე მეტ მიწის ფართობზე ახალი მრავალწლოვანი ბაღები გაშენდა.
• რეგიონის მასშტაბით, ჩაის პლანტაციების რეაბილიტაცია 450 ჰა-ზე მეტ ფართობზე განხორციელდა.
როგორც გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ლევან დავითაშვილმა აღნიშნა, მსგავსი ფორმატის ღონისძიებები ხელს უწყობს სახელმწიფოსა და კერძო სექტორს შორის აქტიურ კომუნიკაციას და რეგიონში არსებული აგროწარმოების განვითარების შესაძლებლობების გაცნობას.
დღევანდელი ფორუმი წარმოადგენს შესანიშნავ პლატფორმას დეტალურად გავეცნოთ სამეგრელო-ზემო სვანეთის რეგიონის აგროპოტენციალს, რაც საშუალებას მოგვცემს ხელი შევუწყოთ მის მაქსიმალურად ეფექტიან გამოყენებას,- აღნიშნა ლევან დავითაშვილმა.
ღონისძიების ფარგლებში, სასოფლო-სამეურნეო დარგის სპეციალისტებმა მეთხილეობის, მეკენკრეობის, მესაქონლეობისა და მეფუტკრეობის მიმართულებების შესახებ პრეზენტაციები წარმოადგინეს. ფორუმის მონაწილეებმა სახელმწიფოს მიერ განხორციელებული და მიმდინარე პროექტები განიხილეს და რეგიონში აგროსექტორის სხვადასხვა მიმართულების განვითარების საკითხებზე იმსჯელეს.
სოფლის მეურნეობის პროექტების მართვის სააგენტო ახორციელებს ერთიან აგროპროექტს, რომლის მიზანია დარგის გრძელვადიანი განვითარება და ისეთი გარემოს შექმნა, რომელიც ხელს შეუწყობს სოფლის მეურნეობაში კონკურენტუნარიანობის ამაღლებას, მაღალხარისხიანი პროდუქციის წარმოების სტაბილურ ზრდას და სურსათის უვნებლობის საერთაშორისო სტანდარტების დანერგვას.

With the initiative of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, the Agro-Investment Business Forum of Samegrelo-Zemo Svaneti Region was held on the territory of the Dadiani Palace in Zugdidi.
The Forum was opened by the Prime Minister of Georgia mr. Mamuka Bakhtadze, Minister of Environmental Protection and Agriculture mr. Levan Davitashvili and Samegrelo Zemo Svaneti Region Governor mr. Alexandre Motserelia.
In his speech, Minister of Environmental Protection and Agriculture referred to the agro-investment potential, stable economic environment and various projects implemented in agriculture in the region. He emphasized all the agro-projects implemented by the state, which contribute to the development of agribusiness in the country and allows local farmers to increase their production.
From 2013 until today, a number of agro-projects implemented in Samegrelo-Zemo Svaneti region has already brought significant results. In particular,
• Within the United AgroProject 25 new enterprises have been created and 45 existing enterprises have been expanded and upgraded.
• More than 2100 new jobs have been created in the region through these enterprises.
• New perennial gardens have been planted on more than 500 hectares of land.
• Rehabilitation of tea plantations over the area of ​​more than 450 hectares has been conducted throughout the region.
As the Minister of Environmentalal Protection and Agriculture Levan Davitashvili noted, similar activities facilitate active communication between the state and the private sector and raise the awareness of the development of the existing agro-production in the region.
Today's Forum is an excellent platform to get aware with the agrarian potential of Samegrelo-Zemo Svaneti region, that enables us to make effective use of it - said mr.Levan Davitashvili.
Within the frames of the event, the agricultural sector specialists made the presentations on cuniculture, berry cultivation, animal farming and bee-keeping. Participants of the Forum reviewed the implemented and ongoing projects of the state and discussed the issues of development on different directions of agrarian sector in the region.
The Agriculturalal Projects Management Agency is implementing the United AgroProject aimed at long-term development of the sector and creation of an environment that will contribute to improving competitiveness in agriculture, stable growth of high quality products and introduction of international standards of food safety.