სამცხე-ჯავახეთის რეგიონში, მარცვლეული კულტურების მოსავლის აღება შეუფერხებლად მიმდინარეობს
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველი მოადგილე გიორგი ხანიშვილი, სამცხე-ჯავახეთის რწმუნებულთან, ბესიკ ამირანაშვილთან ერთად, ახალქალაქის მუნიციპალიტეტში, სოფელ ვაჩიანში ქერისა და ხორბლის მოსავლის აღების პროცესს გაეცნო.
სამცხე-ჯავახეთის რეგიონში, თავთავიანი კულტურის მოსავლის აღების სამუშაოები აგვისტოს ბოლოდან დაიწყო და შეუფერხებლად, აგროვადების დაცვით მიმდინარეობს. ნათეს ფართობებზე მოსავლის აღების პროცესში აქტიურადაა ჩართული საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს სოფლის მეურნეობის ლოგისტიკის და სერვისების კომპანიის 25 ერთეული კომბაინი.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს სისტემაში შემავალი სასოფლო-სამეურნეო ტექნიკა აქტიურადაა ჩართული ქვეყნის მასშტაბით მარცვლოვანი კულტურების მოსავლის აღებაში, გარდა ამისა ჩვენ თანდათანობით ვნერგავთ ახალ ჯიშებს, იცით რომ მიღებულია კანონმდებლობა სათესლე მასალის გამოცდასთან დაკავშირებით, ჩვენ შეგვიძლია ფერმერებს შევთავაზოთ უკვე გამოცდილი ჯიშები ხორბლის, ქერის თუ სხვა მარცვლოვანი კულტურების მიმართულებით - განაცხადა გიორგი ხანიშვილმა.
სამცხე-ჯავახეთის რეგიონში ხორბლის ნათესი ფართობები 150 -მდე ჰექტარს, ხოლო ქერის - 500 ჰა-ზე მეტს შეადგენს, ხოლო ქვეყნის მასშტაბით, ხორბლის ნათესი ფართობები 50 ათასი ჰექტარი, ქერის კი - 27 ათასი ჰექტარია.

Grain Crops Harvesting Is Underway in Samtskhe-Javakheti Region
Giorgi Khanishvili, First Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, together with Besik Amiranashvili, State Representative-Governor of Samtskhe-Javakheti, got acquainted with the process of barley and wheat harvesting in the village of Vachiani, Akhalkalaki Municipality.
In Samtskhe-Javakheti Region, the harvesting of grain crops started at the end of August and is being carried out smoothly, in compliance with the agrarian terms. 25 combine harvesters of the Agriculture Logistics and Services Company of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia are actively involved in the harvesting process in the arable lands.
Agricultural machinery included in the system of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture is actively involved in the harvest of grains across the country. In addition, we are gradually cultivating new varieties. You should know that the law has been adopted regarding the testing of seed material. We can offer already tested varieties of wheat, barley or other grain crops,- stated Giorgi Khanishvili..
In Samtskhe-Javakheti region, the wheat crop acreage is up to 150 hectares, and barley crop acreage is more than 500 hectares. Throughout the country, the wheat-growing area occupies 50 thousand hectares, and barley - 27 thousand hectares.