ქვემო ქართლში მცხოვრებ ფერმერებს აგროდაზღვევის პროგრამა გააცნეს
2019 წელს სახელმწიფო აგროდაზღვევის პროგრამის განხორციელებას აგრძელებს. მარნეულში, პროექტის ხელმძღვანელი ნატალია ხარატიშვილი, ქვემო ქართლის რეგიონის თვითმართველობის წარმომადგენლებთან ერთად ადგილობრივ ფერმერებს შეხვდა.
პროგრამის მენეჯერმა ფერმერებს შეხვედრაზე აგროდაზღვევის პროგრამაში შესული ცვლილებები წარუდგინა და პროექტის შესახებ დეტალური ინფორმაცია მიაწოდა. წინა წლების მსგავსად ყველა კულტურაზე, გარდა ვაზისა, სახელმწიფოს მხრიდან თანამონაწილეობა კვლავ იქნება 70%; ვაზზე 50%.
აგროდაზღვევის პროგრამის ფარგლებში, სადაზღვევო პოლისი ფარავს შემდეგ სადაზღვევო რისკებს:
• სეტყვა
• წყალდიდობა
• ქარიშხალი
• საშემოდგომო ყინვა
აგროდაზღვევის პროგრამაში მონაწილეობა შეუძლია მიიღოს ყველა ფიზიკურმა ან იურიდიულმა პირმა, რომელსაც საკუთრებაში, სარგებლობაში ან ფაქტობრივ მფლობელობაში გააჩნია არაუმეტეს 5 ჰა (ხორბლის მოსავლის დაზღვევის შემთხვევაში, არაუმეტეს, 30 ჰა) ფართობის ჩათვლით სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის ნაკვეთი. ასევე, ნებისმიერ ბენეფიციარს მფლობელობაში არსებული მიწის ნებისმიერი (5 ჰექტარს ზემოთ) ფართობიდან შეუძლია 5 ჰექტარი მიწის ნაკვეთის დაზღვევისას სახელმწიფოს მხრიდან თანადაფინანსება მიიღოს. დაზღვევას დაექვემდებარება მხოლოდ ისეთ მიწის ნაკვეთზე მოყვანილი მოსავალი, რომელიც დარეგისტრირებულია სსიპ საჯარო რეესტრის ეროვნულ სააგენტოში.
ასევე დამზღვევი ან მიწის მესაკუთრე, რომელსაც სურს რომ მიიღოს პროექტში მონაწილეობა, ვალდებულია დარეგისტრირდეს ფერმერთა რეესტრში.
მოცდის პერიოდი სადაზღვევო პოლისის გაცემის თარიღიდან 4 დღის ვადითაა განსაზღვრული. აგროდაზღვევის პროგრამაში ჩართვა შეუძლება საქართველოს ტერიტორიაზე ლიცენზირებულ ყველა სადაზღვევო კომპანიას.
აგროდაზღვევის სახელმწიფო პროგრამა 2014 წელს დაიწყო და უკვე 5 წელია მიმდინარეობს. პროექტის მიზანი აგროსექტორში სადაზღვევო ბაზრის განვითარება, სასოფლო-სამეურნეო საქმიანობის ხელშეწყობა, სასოფლო-სამეურნეო საქმიანობით დაკავებული პირებისთვის შემოსავლის შენარჩუნება და რისკების შემცირებაა. 2014- 2018 წლებში აგროდაზღვევის პროგრამის ფარგლებში:
• გაცემულია 81,453 პოლისი
• დაზღვეული ფართობი შეადგენს 71,413 ჰა
• ჯამში დაიზღვა 551 მილიონ ლარზე მეტი ღირებულების მოსავალი
ფერმერების მიერ დაზღვევის მომსახურებაში გადასახდელი თანხიდან სახელმწიფომ 33 მილიონზე მეტი ლარის სუბსიდირება მოახდინა. 5 წლის განმავლობაში ანაზღაურებულმა ზარალმა 35 მილიონ ლარზე მეტი შეადგინა.

Agricultural insurance program was introduced to the farmers of Kvemo Kartli region
In 2019 the State continues to implement the agro insurance program. In Marneuli, the project manager Natalia Kharatishvili met with local farmers and along with the staterepresentatives of region.
At the meeting the Program Manager presented the amendments to the agro insurance program to the farmers and provided detailed information about the project. Like all previous years, the participation of the state will still be 70% except for the vines, where the state participation will be 50%.
In the framework of the Agro Insurance Program, the insurance policy covers the following insurance risks:
• Hail
• Flood
• Storm
• Autumn frost
All natural or legal entities, which have the agricultural land, including the area of ​​no more than 5 hectares (in case of wheat harvest insurance no more than 30 hectares) in the ownership, use or actual ownership can take part in the agro insurance program. Also, any beneficiary can get state co-financing in case of insuring 5 hectares of land from any area of ​​land owned (more than 5 hectares). Insurance can apply only to a crop farmed on the land plot that is registered at the LEPL "National Agency of Public Registry".
Also the insurer or landowner who wants to participate in the project is obliged to register in the Farmers Register.
The timing period is defined for 4 days from the date of issuing the insurance policy. All insurance companies licensed on the territory of Georgia can be involved in the agro insurance program.
The state program of the agro-insurance started in 2014 and has been in progress for 5 years already. The aim of the project is to develop the insurance market in agro-sector, promote agricultural activities, maintain income and reduce risk for persons engaged in agricultural activities. In the framework of the Agro Insurance Program in 2014- 2018:
• 81,453 policies have been issued
• The insured area is 71,413 ha
• In total, harvest worth of 551 million GEL was
The state has subsidized more than 33 million GEL from the amount payable by farmers for the insurance service. Within 5 years the compensation amounted to more than 35 million GEL.