საერთაშორისო გამოფენაზე Riga Food 2023 მონაწილეობის მისაღებად განაცხადების მიღება დაიწყო
გამოფენაში მონაწილეობას იღებს 400-ზე მეტი კომპანია 25-მდე ქვეყნიდან, მათ შორის იქნება 12-მდე ნაციონალური პავილიონი. სურსათის, სასმელების, საკვების გადამამუშავებელი ტექნოლოგიების, შეფუთვის, ინოვაციების, Horeca-ს და მაღაზიის აღჭურვილობისა და სერვისების საერთაშორისო გამოფენა "Riga Food" არის ერთ-ერთი ყველაზე დიდი კვების მრეწველობის გამოფენა ბალტიის პირეთის ქვეყნებში.
ა(ა)იპ - სოფლის განვითარების სააგენტოს ორგანიზებით, გამოფენაში მონაწილეობა შეეძლებათ მხოლოდ  საკვები ან/და სასმელი  პროდუქციის მწარმოებელ კომპანიებს.

Applications for participation in the international exhibition Riga Food 2023 are being accepted
On September 7-9, 2023, the international exhibition “Riga Food 2023” will take place in Riga, Latvia.
More than 400 companies from up to 25 countries will take part in exhibition, including up to 12 national pavilions. The international exhibition of food, beverages, food processing technologies, packaging, innovation, Horeca and store equipment and services “Riga Food” is one of the largest food industry exhibitions in the Baltic Countries.
By the organization of the Non-Entrepreneurial (Non-Commercial) Legal Entity- Rural Development Agency, only the companies producing beverages or/and food will be able to participate in the exhibition.