თხილის წარმოების ხელშეწყობის პროგრამის ფარგლებში, თხილის კადასტრში ბაღების რეგისტრაცია 17 თებერვლის ჩათვლით გაგრძელდება
თხილის კადასტრში რეგისტრაციის პროცესი აქტიურად მიმდინარეობს.  მიმდინარე წლის 25 იანვრის მდგომარეობით,  რეგისტრირებულია 26,850 ჰა-ზე  მეტი  თხილის ბაღი.
მეთხილე ფერმერებმა, სახელმწიფო პროგრამაში მონაწილეობის მისაღებად, ბაღების რეგისტრაცია  2023 წლის 17 თებერვლის ჩათვლით უნდა მოახდინონ.
სოფლის განვითრების სააგენტოს თხილის კადასტრის სამუშაო ჯგუფის წარმომადგენელების სოფლებში ვიზიტი წინასწარ დაგეგმილი გრაფიკით ხორციელდება. გრაფიკის შესახებ ინფორმაცია, კონკრეტული რეგიონის, სოფლისა და ვიზიტის თარიღის მითითებით, ხელმისაწვდომია ვებგვერდზე; ინფორმაცია  განახლებადია ყოველ ოთხშაბათს.
თხილის წარმოების ხელშეწყობის პროგრამაში მონაწილეობის მისაღებად,  საქართველოს მოქალაქე ფიზიკურ პირს საკუთრებაში ან/და ფაქტობრივ მფლობელობაში  უნდა გააჩნდეს თხილის ბაღი, ჯამურად  არანაკლებ  0.2 ჰა  და არაუმეტეს 3 ჰა.  სუბსიდიის მოცულობა განისაზღვრება 500 ლარით - 1 ჰა თხილის ბაღზე გადაანგარიშებით.
პროგრამაში ჩართულ პირებზე სუბსიდია გაიცემა ლიბერთი ბანკის  აგრობარათზე შესაბამისი ქულების დარიცხვით. ქულების დარიცხვა დაიწყება მიმდინარე წლის გაზაფხულზე. სპეციალიზებულ აგრომაღაზიებში დარიცხული  ქულების გამოყენების ბოლო ვადაა 2023 წლის 31 აგვისტო.
თხილის წარმოების ხელშეწყობის პროგრამა ხორციელდება საქართველოს ყველა მუნიციპალიტეტში, გარდა თვითმმართველი ქალაქებისა.

Within the framework of hazelnut production promotion program, the registration of orchards in the hazelnut cadastre will continue until February 17
Registration process in hazelnut cadastral registry is actively in progress. Hazelnut orchards with more than 26,850 ha area are registered as of January 25.
For participation in state program, the hazelnut farmers shall register their orchards till February 17, 2023 (inclusive).
Visits of the working group representatives of hazelnut cadastral registry of Rural Development Agency to villages will be carried out in accordance with the predetermined schedule. The information on schedule, indicating the specific region, village and visit is available at the web-site of Rural Development Agency; information is updated every Wednesday.
In order to participate in hazelnut production supporting program, a citizen of Georgia shall own or/and actually own a hazelnut orchard with total area of 0.2 ha and not more than 3 ha. The amount of the subsidy per 1 hectare of hazelnut orchard is 500 GEL.
The individuals who have registered in program will have accrued relevant points on Liberty Bank plastic card. Accrual of points will be initiated on spring of current year. Deadline for use of sums or/and points accrued to the cards of beneficiaries at specialized shops is set for August 31, 2023 year.
The Hazelnut Production Supporting Program will be implemented in all municipalities of Georgia except the self-governing cities.