კონფერენციაზე, „AgriFuture Georgia“ აგროწარმოების გლობალურ ტენდენციებზე იმსჯელეს
აგროკონფერენციაზე, „AgriFuture Georgia“, რომელიც საერთაშორისო თანამშრომლობით   საქართველოს სოფლის მეურნეობის პოტენციალის გაძლიერებას მიეძღვნა, აგრო წარმოების ტენდენციებზე,  მოცვის მოვლა-მოყვანის თანამედროვე ტექნოლოგიებსა და  საერთაშორისო სერვისების გამოყენების შესაძლებლობებზე იმსჯელეს.
„სოფლის განვითარების სააგენტო აქტიურად თანამშრომლობს აგროწარმოებაში ჩართულ კერძო  სექტორთან  და დარგობრივ ორგანიზაციებთან, რათა ხელი შეეწყოს  როგორც პირველად წარმოებას, ასევე შენახვა-გადამუშავების მიმართულებას, ბაზრების დივერსიფიცირებასა და ქართული  პროდუქციის  მიმართ ცნობადობის ზრდას.
მზარდია ლურჯი მოცვის წარმოების ტენდენცია, რაც სახელმწიფოს მხარდაჭერით გაშენებული ლურჯი მოცვის ბაღების წლიდან წლამდე  მზარდი  მოსავლიანობის შედეგია. მიღებული  პროდუქცია უკვე რამდენიმე წელია გადის ექსპორტზე.“, -  აღნიშნა სოფლის განვითარების სააგენტოს დირექტორის მოვალეობის შემსრულებელმა გიორგი ავალიანმა აგრო კონფერენციაზე სიტყვით გამოსვლისას.
აგრო საკონსულტაციო  კომპანიის „ნიადაგი ჯგუფის“ მიერ ორგანიზებულ ღონისძიებას ესწრებოდნენ სახელმწიფო და საფინანსო ორგანიზაციების წარმომადგენლები, საერთაშორისო სერვისის მიმწოდებლები, ადგილობრივი ფერმერები, ექსპორტიორები.

At the agri-conference “AgriFuture Georgia”, which was dedicated to strengthening Georgia’s agricultural potential through international cooperation, participants discussed agricultural production trends, modern technologies for blueberry cultivation, and opportunities for utilizing international services.
“The Rural Development Agency actively cooperates with the private sector and industry organizations involved in agricultural production to support both primary production and storage-processing directions, market diversification, and increasing awareness of Georgian products.
The trend of blueberry production is growing, which is the result of the increasing productivity of blueberry orchards established with state support year by year. The harvested product has already been exported for several years,” said Giorgi Avaliani, Acting Director of the Rural Development Agency, during his speech at the agri-conference.
The event, organized by the agri-consulting company “Niadagi Group”, was attended by representatives of state and financial organizations, international service providers, local farmers, and exporters.