ტრენინგები  სოფლის განვითარების სააგენტოს დირექტორის მოადგილემ გიორგი ავალიანმა  და თურქეთის თანამშრომლობისა და კოორდინაციის სააგენტოს (TIKA) თბილისის ოფისის კოორდინატორმა სალიჰ ოზერმა  გახსნეს.
სოფლის განვითარების სააგენტოს თანამშრომლები გაეცნობიან თურქეთის სასოფლო-სამეურნეო დაზღვევის ფონდის (TARSIM) პრაქტიკას, ლიმატის ცვლილების გავლენას სასოფლო-სამეურნეო წარმოებასა და სადაზღვევო სისტემების გამოყენებით რისკების მართვის შესაძლებლობებს.
სწავლებას ჩაატარებენ თურქეთის რესპუბლიკის სასოფლო-სამეურნეო და სატყეო სამინისტროს სასოფლო -სამეურნეო დაზღვევის სამუშაო ჯგუფის ხელმძღვანელი სეიფეთთინ გიუნი, თურქეთის სასოფლო-სამეურნეო დაზღვევის ფონდის (TARSIM) სასოფლო-სამერნეო კულტურების დაზღვევის დირექტორის მოადგილე  ელიფ ბედირი და ცხოველთა სიცოცხლის დაზღვევის დეპარტამენტის დირექტორის მოადგილე ფათიჰ ქოჯა.
ტრენინგი ხორციელდება თურქეთის თანამშრომლობისა და კოორდინაციის სააგენტოს (TIKA) მხარდაჭერით და მიზნად ისახავს აგროდაზღვევისა და სოფლის მეურნეობაში რისკების მართვის მიმართულებით ცოდნის გაღრმავებას.
აღსანიშნავია, რომ აგროდაზღვევის სახელმწიფო პროგრამას სოფლის განვითარების სააგენტო 2014 წლიდან ახორციელებს და ის ფერმერებისთვის მნიშვნელოვანი მხარდამჭერი ინსტრუმენტია მოსავლის კლიმატური რისკებისგან დაცვის კუთხით.

The trainings were opened by the Deputy Director of the Rural Development Agency, Giorgi Avaliani, and the Coordinator of the Tbilisi Office of the Turkish Cooperation and Coordination Agency (TIKA), Salih Ozer.
Employees of the Rural Development Agency will familiarize themselves with the practices of the Turkish Agricultural Insurance Pool (TARSIM), the impact of climate change on agricultural production, and the possibilities of risk management through the use of insurance systems.
The training will be conducted by the Head of the Agricultural Insurance Working Group of the Ministry of Agriculture and Forestry of the Republic of Turkey, Seyfettin Guni, the Deputy Director of Crop Insurance of the Turkish Agricultural Insurance Pool (TARSIM), Elif Bedir, and the Deputy Director of the Animal Life Insurance Department, Fatih Koja.
The training is implemented with the support of the Turkish Cooperation and Coordination Agency (TIKA) and aims to deepen knowledge in the field of agroinsurance and risk management in agriculture.
It should be noted that the state agroinsurance program has been implemented by the Rural Development Agency since 2014 and is an important supporting instrument for farmers in terms of protecting crops from climatic risks.