სოფლის განვითარების სააგენტო ახალი შემნახველი და გადამმუშავებელი საწარმოების შექმნის ფინანსურ მხარდაჭერას „გადამმუშავებელი და შემნახველი საწარმოების თანადაფინანსების პროექტის“  ფარგლებში წელსაც  ახორციელებს.
სახელმწიფო პროექტის ფარგლებში, ახალი შემნახველი საწარმოების  თანადაფინანსება შეადგენს  პროექტის ჯამური ღირებულების  არაუმეტეს 30%-ს, მაგრამ არაუმეტეს 350,000 ლარს; თანამონაწილეობის თანხა შესაძლოა წარმოადგენდეს, როგორც საკუთარ სახსრებს, ასევე აგროკრედიტს/ლიზინგს.
პროექტი ითვალისწინებს დამატებით შეღავათებს იმ შემთხვევებში, თუ შემნახველი საწარმო აშენდება მაღალმთიანი დასახლებებისა და გამყოფი ხაზის მიმდებარე სოფლებში, ასევე, თუ საწარმოს სასოფლო-სამეურნეო სტატუსის მქონე კოოპერატივი შექმნის. აღნიშნულ შემთხვევებში თანადაფინანსება განისაზღვრება პროექტის ჯამური ღირებულების არაუმეტეს 40%-ით, არაუმეტეს 350,000 ლარით.
აღსანიშნავია, რომ პროგრამის, დაწყებიდან დღემდე, 126,7 მლნ ლარით თანადაფინანსებულია 270  გადამამუშავებელი საწარმოს და შემნახველი ინფრასტრუქტურის შექმნა, მათ შორის, 160  შემნახველი საწარმოს შექმნა - 75,7 მლნ ლარით

The Rural Development Agency continues to provide financial support for the establishment of new storage and processing enterprises this year as part of the Co-financing of Processing and Storage Enterprises project.
Within the framework of the state project, co-financing for new storage enterprises will amount to no more than 30% of the total project cost, but not exceeding GEL 350,000. The co-financing contribution may consist of personal funds as well as agro-credit/leasing.
The project provides additional benefits in cases where the storage enterprise is built in highland settlements or villages near the dividing line, as well as if the enterprise is established by an agricultural-status cooperative. In such cases, co-financing is determined at no more than 40% of the total project cost, still capped at GEL 350,000.
It is noteworthy that since the launch of the program, the creation of 270 processing enterprises and storage infrastructures has been co-financed with GEL 126.7 million, including the creation of 160 storage enterprises with GEL 75.7 million.