საუდის არაბეთში გამართულ სოფლის მეურნეობის საერთაშორისო გამოფენაზე 8 ქართული კომპანია იყო წარმოდგენილი
სოფლის განვითარების სააგენტოს ორგანიზებით, ქ. რიადში, სოფლის მეურნეობის საერთაშორისო გამოფენაზე Saudi Agriculture International Trade Exhibition  8 ქართულმა კომპანიამ დამთვალიერებელს საკუთრი წარმოების სასოფლო-სამეურნეო პროდუქცია გააცნო.
მასშტაბური გამოფენის გახსნას სოფლის განვითარების სააგენტოს დირექტორი დავით წითლიძე და  საუდის არაბეთის სამეფოში საქართველოს საელჩოს საქმეთა დროებითი რწმუნებული იოსებ გამგონიძე ესწრებოდნენ.
„ჩვენთვის საექსპორტო ბაზრების დივერსიფიცირება მნიშნელოვანია.  საუდის არაბეთი არის ერთ-ერთი ყველაზე სწრაფად მზარდი ეკონომიკის მქონე ქვეყანა. ადგილობრივ სავაჭრო ქსელში ქართული პროდუქტი იყიდება, თუმცა ასეთ მასშტაბურ საერთაშორისო გამოფენაში მონაწილეობა, ვფიქრობ, მნიშვნელოვნად შეუწყობს ხელს ქართული პროდუქციის ექსპორტის ზრდას როგორც საუდის არაბეთში, ასევე ახლო აღმოსავლეთში“, -აღნიშნა სოფლის განვითარების სააგენტოს დირექტორმა დავით წითლიძემ.
საქართველოს სტენდზე წარმოდგენილი იყო კომპანიების - აგროქიზიყი, წყალი მარგებლი, აჩინებული, ანიგოზი, ხონის პლანტაციები, კამპა, ჯიმანათსი და ცეზარი - წარმოებული   ქართული კაკალი, მოცვი, წყალი, მშრალი ხილი,  შეციებული ცხვრის ხორცი და ორგანული წვენები.
Saudi Agriculture International Trade Exhibition საუდის არაბეთის უმსხვილესი გამოფენაა, რომელიც საუდის არაბეთის სამეფოს გარემოს დაცვის, წყლისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს პატრონაჟით ხორციელდება. მიმდინარე წელს, გამოფენა მე-40-ედ ჩატარდა და მასში 40-მდე ქვეყანამ და 400-მდე ადგილობრივმა და საერთაშორისო კომპანიამ მიიღო მონაწილეობა. ყოველწლიურად, გამოფენის ვიზიტორთა რაოდენობა 18 000-ს აღწევს. გამოფენის მონაწილეებსა და დამთვალიერებლებს შესაძლებლობა აქვთ, გაეცნონ სოფლის მეურნეობასა და კვების მრეწველობაში არსებულ სიახლეებს - წამყვანი კომპანიების მიერ დანერგილ თანამედროვე ტექნოლოგიებსა და წარმოებულ ტექნიკას.

8 Georgian companies were represented at the international agricultural exhibition held in Saudi Arabia
Organized by the Rural Development Agency, At Saudi Agriculture International Trade Exhibition in Riyadh, 8 Georgian companies presented its agricultural products to visitors.
The opening of the large-scale exhibition was attended by Director of the Rural Development Agency Davit Tsitlidze and Representative of the Embassy of Georgia in the Kingdom of Saudi Arabia Ioseb Gamgonidze.
"Diversification of export markets is important for us. Saudi Arabia is one of the fastest growing economies. Georgian products are sold in the local trade network, however, participation in such a large-scale international exhibition, I think, will significantly contribute to the growth of the export of Georgian products both in Saudi Arabia and in the Middle East", noted the director of the Rural Development Agency, Davit Tsitlidze.
Georgian walnuts, blueberries, water, dry fruits, chilled lamb meat and organic juices produced by the companies - Agrokizig, Water Margebeli, Achinevili, Anigozi, Khoni Plantations, Kampa, Jimanatsi and Caesar were presented at the Georgian stand.
This year, the exhibition was held for the 40th time and about 40 countries and about 400 local and international companies took part in it. Annually, the number of visitors to the exhibition reaches 18,000. The participants and visitors of the exhibition have the opportunity to get acquainted with the innovations in the agriculture and food industry - modern technologies introduced by leading companies and manufactured equipment.
Saudi Agriculture International Trade Exhibition started on October 23 and ended on October 26 of this year.