იმერეთის რეგიონში „აგროთანადაფინანსების სახელმწიფო პროგრამის“ პრეზენტაცია ჩატარდა
ქუთაისში, იმერეთის მხარის ადგილობრივი ხელისუფლებისა და თვითმმართველობის წარმომადგენლებს, ფერმერებსა და მეწარმეებს სოფლის განვითარების სააგენტომ „აგროთანადაფინანსების სახელმწიფო პროგრამა“ წარუდგინა.
შეხვედრაზე მონაწილეებს მისასალმებელი სიტყვით სოფლის განვითარების სააგენტოს დირექტორმა ზურაბ გოზალიშვილმა და იმერეთის მხარეში სახელმწიფო რწმუნებულმა ლევან ზალკალიანმა მიმართეს. შეხვედრას პარლამენტის დეპუტატი ზვიად შალამბერიძე დაესწრო.
სოფლის განვითარების სააგენტოს დირექტორის, ზურაბ გოზალიშვილის განცხადებით „აგროთანადაფინანსების სახელმწიფო პროგრამა“ ფერმერებსა და აგრობიზნესის წარმომადგენლებს შესაძლებლობას აძლევს, როგორც პირველადი წარმოების, ასევე პროდუქტის შენახვა-გადამუშავების მიმართულებით განახორციელონ თანამედროვე სტანდარტების შესაბამისი საინვესტიციო პროექტები.
„აგროთანადაფინანსების სახელმწიფო პროგრამა აგრობიზნესისთვის ახალი შესაძლებლობაა, როგორც პირველადი, ასევე შენახვა-გადამუშავების მიმართულებით. მნიშვნელოვანია, რომ პროგრამის ფარგლებში მხარდაჭერილია არა მხოლოდ ის სექტორები, რომლებიც სახელმწიფო დაფინანსებით აქამდეც სარგებლობდა, არამედ დამატებულია ახალი მიმართულებებიც, რაც კიდევ უფრო მეტ საშუალებას აძლევს აგრობიზნესს განვითარებისთვის,“- განაცხადა სოფლის განვითარების სააგენტოს დირექტორმა ზურაბ გოზალიშვილმა.
პროგრამის წარდგენის ფარგლებში მონაწილეებს დეტალური ინფორმაცია მიეწოდათ პროგრამის მიზნების, დაფინანსების პირობებისა და ძირითადი მიმართულებების შესახებ.
პროგრამა მოიცავს პირველადი წარმოების, გადამამუშავებელი და შემნახველი საწარმოების, ასევე სასურსათო დანიშნულების ცხოველების დაკვლისთვის განკუთვნილი ობიექტების (სასაკლაოების) მოწყობის თანადაფინანსების კომპონენტებს. პროგრამის ფარგლებში ასევე ხელმისაწვდომია შეღავათიანი აგროკრედიტი.
სააგენტოს თანადაფინანსების ჯამური მოცულობა პროგრამის ფარგლებში არაუმეტეს 2 მილიონი ლარით განისაზღვრება. განსხვავებული პირობებით სარგებლობენ მერძეული ფერმის მოწყობით დაინტერესებული ფერმერები. პროგრამის ფარგლებში სააგენტოს თანადაფინანსება წარდგენილი პროექტის ჯამური ღირებულების არაუმეტეს 50%-ითაა განსაზღვრული, ხოლო სასოფლო-სამეურნეო სტატუსის მქონე კოოპერატივებისთვის, გამყოფი ხაზის მიმდებარე სოფლებში და მაღალმთიან დასახლებებში განსახორციელებელი პროექტებისთვის – არაუმეტეს 55%.
პროგრამა ხელს შეუწყობს ადგილობრივი წარმოების ზრდას, სასოფლო-სამეურნეო პროდუქციის კონკურენტუნარიანობის ამაღლებას, იმპორტის ჩანაცვლებასა და საექსპორტო პოტენციალის გაძლიერებას.
„აგროთანადაფინანსების სახელმწიფო პროგრამის“ შესახებ საინფორმაციო შეხვედრები საქართველოს ყველა რეგიონში ეტაპობრივად იმართება, რათა ფერმერებსა და მეწარმეებს პროგრამის შესაძლებლობებზე სრულყოფილი ინფორმაცია მიეწოდოთ.

In Kutaisi, the Rural Development Agency presented the “State Agro Co-financing Program” to representatives of local authorities and self-government of the Imereti region, farmers, and entrepreneurs.
The meeting was opened with welcome remarks by the Director of the Rural Development Agency, Zurab Gozalishvili, and the State Representative in the Imereti region, Levan Zalkaliani. Member of Parliament Zviad Shalamberidze attended the meeting.
According to the Director of the Rural Development Agency, Zurab Gozalishvili, the “State Agro Co-financing Program” enables farmers and representatives of agribusiness to implement investment projects that meet modern standards, both in primary production and in product storage and processing.
“The State Agro Co-financing Program is a new opportunity for agribusiness, both in primary production and in storage-processing. It is important that the program supports not only those sectors that had previously benefited from state financing, but also includes new directions, which gives agribusiness even greater opportunities for development,” said the Director of the Rural Development Agency, Zurab Gozalishvili.
Within the framework of the program presentation, participants received detailed information about the program’s objectives, financing conditions, and main directions.
The program includes co-financing components for primary production, processing and storage enterprises, as well as facilities intended for the slaughter of food-purpose animals (slaughterhouses). Preferential agrocredit is also available within the framework of the program.
The total volume of the Agency’s co-financing within the framework of the program is determined at no more than 2 million GEL. Farmers interested in establishing dairy farms benefit from different conditions. Within the framework of the program, the Agency’s co-financing is determined at no more than 50% of the total value of the submitted project, while for cooperatives with agricultural status and for projects implemented in villages adjacent to the dividing line and in high-mountain settlements – no more than 55%.
The program will contribute to increasing local production, enhancing the competitiveness of agricultural products, import substitution, and strengthening export potential.
Information meetings on the “State Agro Co-financing Program” are being held gradually in all regions of Georgia in order to provide farmers and entrepreneurs with comprehensive information about the opportunities offered by the program.