საერთაშორისო გამოფენა - Paris International Agricultural Show (SIA) 2027
გამოფენის შესარჩევ კონკურსში განაცხადები მიიღება 2026 წლის 31 აგვისტოს 12:00 საათიდან 2026 წლის 14 სექტემბრის 18:00 საათის ჩათვლით
გამოფენის შესარჩევ კონკურსში მონაწილეობის მისაღებად აუცილებელია დარეგისტრირდეთ ფერმერული მეურნეობებისა და სოფლად არსებული საწარმოების რეესტრში
2027 წლის  27 თებერვალიდან 7 მარტის ჩათვლით ქალაქ პარიზში, საფრანგეთში, გაიმართება  საერთაშორისო გამოფენა "Paris International Agricultural Show (SIA) 2027.
გასულ წელს გამოფენაში მონაწილეობას იღებდა  1,100-ზე მეტი გამომფენი კომპანია 28 ქვეყნიდან"Paris International Agricultural Show (SIA) 2027" წარმოადგენს მსოფლიოში ერთ-ერთ მნიშვნელოვან გამოფენას აგროსასურსათო პროდუქციის მიმართულებით.
ა(ა)იპ - სოფლის განვითარების სააგენტოს ორგანიზებით გამოფენაში მონაწილეობას შეძლებენ კომპანიები, რომლებიც აწარმოებენ ან/და რეალიზაციას უწევენ საკვებ, სასმელ ან გამოფენის შინაარსის შესაბამის სხვა პროდუქციას.
დეტალური ინფორმაცია ხელმისაწვდომია გამოფენის ოფიციალურ ვებგვერდზე:  https://exposants.salon-agriculture.com/en/exhibiting/exhibition-sectors
• წარმოებული  და/ან სარეალიზაციო პროდუქცია უნდა შეესაბამებოდეს საერთაშორისო გამოფენის შინაარსს;
1.4   საწარმო (20,000,000 ლარიდან  და მეტი) 0.5
2.    აქვს შესაბამისი  სურსათის უვნებლობის მართვის საერთაშორისო სისტემების/სტანდარტების სერთიფიკატი ან/და სსიპ - სურსათის ეროვნული სააგენტოს მიერ გაცემული - შესაბამისობის შეფასების სერთიფიკატი, მათ შორის მოვაჭრე სუბიექტის შემთხვევაში სარეალიზაციოდ განკუთვნილი პროდუქციის მწარმოებელს აქვს შესაბამისი  სურსათის უვნებლობის მართვის საერთაშორისო სისტემების/სტანდარტების სერთიფიკატი ან/და სსიპ - სურსათის ეროვნული სააგენტოს მიერ გაცემული - შესაბამისობის შეფასების სერთიფიკატი. ალკოჰოლიანი სასმელების შემთხვევაში, ასევე დასაშვებია  სსიპ - ღვინის ეროვნული სააგენტოს მიერ გაცემული VI-1 ფორმის ან შესაბამისობის სერტიფიკატი. 2.5
• უფლებამოსილი პირის პირადობის დამადასტურებელი დოკუმენტის ორივე მხარის ასლი;
• ცნობა სსიპ - შემოსავლების სამსახურიდან დავალიანების არარსებობის შესახებ (გარდა იმ შემთხვევისა, თუ სახელმწიფოს წინაშე საგადასახადო დავალიანების გადახდევინება გადავადებულია ან მისი გადახდის ვალდებულება შეჩერებულია კანონის საფუძველზე);
• სურსათის უვნებლობის მართვის საერთაშორისო სისტემების/სტანდარტების სერთიფიკატი ან სსიპ სურსათის ეროვნული სააგენტოს მიერ გაცემული - შესაბამისობის შეფასების სერთიფიკატი (ასეთის არსებობის შემთხვევაში);
• მოვაჭრე სუბიექტის შემთხვევაში სარეალიზაციოდ განკუთვნილი პროდუქციის მწარმოებლის შესაბამისი  სურსათის უვნებლობის მართვის საერთაშორისო სისტემების/სტანდარტების სერთიფიკატი ან/და სსიპ - სურსათის ეროვნული სააგენტოს მიერ გაცემული - შესაბამისობის შეფასების სერთიფიკატი (ასეთის არსებობის შემთხვევაში);
• ალკოჰოლიანი სასმელების წარმოების შემთხვევაში, სურსათის უვნებლობის მართვის საერთაშორისო სისტემების/სტანდარტების სერთიფიკატი, სსიპ - სურსათის ეროვნული სააგენტოს მიერ გაცემული - შესაბამისობის შეფასების სერთიფიკატი, სსიპ - ღვინის ეროვნული სააგენტოს მიერ გაცემული VI-1 ფორმის ან შესაბამისობის სერტიფიკატი (ასეთის არსებობის შემთხვევაში);
• მოვაჭრე სუბიექტის შემთხვევაში, სარეალიზაციოდ განკუთვნილი ალკოჰოლური სასმელების მწარმოებლის სურსათის უვნებლობის მართვის საერთაშორისო სისტემების/სტანდარტების სერთიფიკატი, სსიპ - სურსათის ეროვნული სააგენტოს მიერ გაცემული - შესაბამისობის შეფასების სერთიფიკატი, სსიპ - ღვინის ეროვნული სააგენტოს მიერ გაცემული VI-1 ფორმის ან შესაბამისობის სერტიფიკატი (ასეთის არსებობის შემთხვევაში);
• სააგენტოში განაცხადის წარმოდგენამდე 3 წლის განმავლობაში გამოფენის შინაარსის შესაბამისი პროდუქციის ექსპორტის განხორციელების დამადასტურებელი დოკუმენტი (ასეთის არსებობის შემთხვევაში);
• მწარმოებელ კომპანიასთან გაფორმებული ხელშეკრულება პროდუქციის რეალიზაციასთან დაკავშირებით (მოვაჭრე სუბიექტის შემთხვევაში);
• იმ შემთხვევაში თუ კონკრეტული გამოფენის ფარგლებში მიღებული განაცხადების განხილვის დასრულების შემდეგ დადებითი/დამტკიცებული განაცხადების რაოდენობა ნაკლები აღმოჩნდება, მოცემულ გამოფენაში სააგენტოს მიერ განსაზღვრულ პოტენციური ბენეფიციარების  რაოდენობაზე,  მონაწილეობის უფლება მიეცემათ ისეთ კომპანიებსაც, რომლებმაც პროგრამით გათვალისწინებული დოკუმენტაცია წარმოადგინეს სრულად, მაგრამ ვერ დააგროვეს  პროგრამით გათვალისწინებული მინიმალური ქულები.
• განაცხადების შერჩევისას  პრიორიტეტი მიენიჭება იმ განაცხადებს, რომლებმაც დააგროვეს მაქსიმალური ქულა, ხოლო თუ განაცხადებს აქვთ თანაბარი ქულა, ასეთ შემთხვევაში გათვალისწინებული იქნება სააგენტოში განაცხადის შემოსვლის თარიღი.
• პროგრამით გათვალისწინებული შესაბამისი პირობების დაკმაყოფილების შემთხვევაში, ა(ა)იპ - სოფლის განვითარების სააგენტოდან გეცნობებათ ინფორმაცია ხელშეკრულების მომზადების შესახებ.
• გამოფენის სპეციფიკის გათვალისწინებით, სააგენტო უზრუნველყოფს განსაზღვრული წონის ნიმუშების ტრანსპორტირებას. აღნიშნული პირობებისა და დასაშვები რაოდენობების შესახებ მონაწილეები ინფორმირებულნი იქნებიან შერჩევის პროცესის დასრულების შემდეგ. ამასთანავე, სააგენტო არ უზრუნველყოფს მალფუჭებადი პროდუქციის ნიმუშების, მათ შორის ახალი ხილისა და ხორცპროდუქტების ტრანსპორტირებას.

Applications for the exhibition selection competition will be accepted from 12:00 PM on August 31, 2026, through 6:00 PM on September 14, 2026
To participate in the exhibition selection competition, it is necessary to register in the Registry of Farms and Rural Enterprises
From February 27 to March 7, 2027, the international exhibition "Paris International Agricultural Show (SIA) 2027" will be held in Paris, France.
Last year, more than 1,100 exhibiting companies from 28 countries participated in the exhibition. "Paris International Agricultural Show (SIA) 2027" is one of the world's major exhibitions in the field of agri-food products.
With the organization of the LEPL - Rural Development Agency, companies will be able to participate in the exhibition, companies that produce and/or sell food, beverages, or other products relevant to the content of the exhibition.
Detailed information is available on the exhibition's official website:   https://exposants.salon-agriculture.com/en/exhibiting/exhibition-sectors
• The products produced and/or marketed must correspond to the scope of the international exhibition;
• During participation in international exhibitions held within the previous one calendar year, the terms of the contract must not have been violated;
• There must be no ongoing court, enforcement, or other legal proceedings/disputes with the Agency;
• You must not have tax arrears owed to the state (except in cases where the collection of the tax debt owed to the state has been deferred or the obligation to pay it has been suspended on the basis of law).
If the eligibility criteria are met, the evaluation will be carried out by assigning points according to the relevant indicators:
1.      Annual turnover of the enterprise during the previous calendar year
1.1    Enterprise (from GEL 0 to GEL 500,000) 1
1.2   Enterprise (from GEL 500,000 to GEL 5,000,000) 2
1.3   Enterprise (from GEL 5,000,000 to GEL 20,000,000) 1.5
1.4   Enterprise (GEL 20,000,000 and above) 0.5
2.    Has a certificate of relevant international food safety management systems/standards and/or a certificate of conformity assessment issued by the LEPL – National Food Agency; in the case of a trader entity, the manufacturer of the products intended for sale has the relevant certificate of international food safety management systems/standards and/or a certificate of conformity assessment issued by the LEPL – National Food Agency. In the case of alcoholic beverages, a VI-1 form or certificate of conformity issued by the LEPL – National Wine Agency is also permitted. 2.5
3.     Has exported products corresponding to the scope of the exhibition during the last 3 years prior to submitting the application to the Agency 2
To participate in the exhibition selection competition, it is necessary to register on the website, complete the electronic application, and upload the documents listed below:
• A copy of both sides of the identity document of the authorized person;
• An extract from the Registry of Entrepreneurs and Non-Entrepreneurial (Non-Commercial) Legal Entities;
• A certificate issued by the LEPL – Revenue Service confirming the absence of outstanding debt (except in cases where the collection of the tax debt owed to the state has been deferred or the obligation to pay it has been suspended on the basis of law);
• A document issued by the LEPL – Revenue Service confirming the beneficiary's annual turnover for the previous calendar year;
• A certificate of international food safety management systems/standards or a certificate of conformity assessment issued by the LEPL – National Food Agency (if available);
• In the case of a trader entity, the relevant certificate of international food safety management systems/standards and/or certificate of conformity assessment issued by the LEPL – National Food Agency of the manufacturer of the products intended for sale (if available);
• In the case of production of alcoholic beverages, a certificate of international food safety management systems/standards, a certificate of conformity assessment issued by the LEPL – National Food Agency, a VI-1 form or certificate of conformity issued by the LEPL – National Wine Agency (if available);
• In the case of a trader entity, a certificate of international food safety management systems/standards of the manufacturer of the alcoholic beverages intended for sale, a certificate of conformity assessment issued by the LEPL – National Food Agency, a VI-1 form or certificate of conformity issued by the LEPL – National Wine Agency (if available);
• A document confirming the export of products corresponding to the scope of the exhibition during the 3 years prior to submitting the application to the Agency (if available);
• A contract concluded with the manufacturing company regarding the sale of products (in the case of a trader entity);
For participation in the international exhibition, your evaluation score must be at least 3.5 points. In the event of equal scores, the principle of order of submission will apply when selecting companies.
• If, after completing the review of applications received for a specific exhibition, the number of positive/approved applications is lower than the number of potential beneficiaries determined by the Agency for the given exhibition, companies that have fully submitted the documentation required by the program but have failed to obtain the minimum points stipulated by the program will also be eligible to participate.
• When selecting applications, priority will be given to applications that have received the maximum score; if applications have equal scores, the date on which the application was received by the Agency will be taken into consideration.
• If the relevant conditions stipulated by the program are met, the LEPL – Rural Development Agency will notify you about the preparation of the contract.
• Taking into account the specifics of the exhibition, the Agency will ensure the transportation of samples of a specified weight. Participants will be informed about these conditions and the permitted quantities after completion of the selection process. At the same time, the Agency will not ensure the transportation of samples of perishable products, including fresh fruit and meat products.