საქართველოს დამოუკიდებლობის დღისადმი მიძღვნილი ღონისძიებების ფარგლებში, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს სოფლის განვითარების სააგენტო ქალაქ რუსთავში მრავალფეროვან თემატურ აქტივობებს მართავს.
რუსთავის თავისუფლების მოედანზე მოწყობილი საგამოფენო სივრცე გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ ლაშა დოლიძემ, საქართველოს პარლამენტის წევრ ირაკლი შატაკიშვილთან, სოფლის განვითარების სააგენტოს დირექტორ ზურაბ გოზალიშვილთან, ქ. რუსთავის მერთან ნინო ლაცაბიძესთან, ქ. რუსთავის საკრებულოს თავმჯდომარე მამუკა რეხვიაშვილთან და ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლებთან ერთად დაათვალიერა.
“საქართველოს დამოუკიდებლობის დღის აღნიშვნის ფარგლებში, სოფლის განვითარების სააგენტო ქ. რუსთავში მოქალაქეებს მრავალფეროვანი პროგრამით მასპინძლობს. ღონისძიების სტუმრებს შესაძლებლობა აქვთ გაეცნონ ადგილობრივი მეწარმეების პროდუქციას, დაესწრონ დეგუსტაციებს, კულტურულ და გასართობ აქტივობებს.” - განაცხადა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ ლაშა დოლიძემ
ღონისძიებაზე წარმოდგენილია რუსთავის ისტორიული პავილიონი, სადაც გამოფენილია ქალაქში აღმოჩენილი ექსპონატების ასლები. რუსთავის ჭალის ტყესთან დაკავშირებით მოწყობილია საინფორმაციო კედელი, იმართება საბავშვო წარმოდგენები, ხოლო დღის განმავლობაში სცენაზე ადგილობრივი შემსრულებლები წარდგებიან. სამახსოვრო ფოტოების გადასაღებად მოწყობილია ფოტოზონები.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ფარგლებში, 26 მაისისადმი მიძღვნილი ღონისძიებები ასევე იმართება ქალაქ ფოთში, სადაც დაცული ტერიტორიების სააგენტო გარემოსდაცვით და შემეცნებით აქტივობებს მართავს, და ქალაქ ამბროლაურში, სადაც ღვინის ეროვნული სააგენტო ქართული ღვინის დეგუსტაციასა და კულტურულ-შემეცნებით პროგრამებს სთავაზობს სტუმრებს.
საქართველოს დამოუკიდებლობის დღე, მთავრობის ადმინისტრაციის ორგანიზებით, მთელი ქვეყნის მასშტაბით სხვადასხვა სახის ღონისძიებებით აღინიშნება. წლევანდელი ღონისძიებები იმართება კონცეფციით - „1700 წელია, რწმენა გვაძლიერებს - სიყვარული გვაერთიანებს“, რომელიც ქრისტიანობის სახელმწიფო რელიგიად გამოცხადებიდან 1700 წლის იუბილეს ეძღვნება.
17:10 საათზე, საქართველოს დამოუკიდებლობის გამოცხადების ისტორიული დრო სახელმწიფო ჰიმნის შესრულებით აღინიშნება, ხოლო ღონისძიება გალა-კონცერტით დასრულდება.

As part of the events dedicated to Georgia’s Independence Day, the Rural Development Agency of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture is holding various thematic activities in the city of Rustavi.
The exhibition space arranged at Rustavi Freedom Square was visited by Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture Lasha Dolidze together with Member of Parliament of Georgia Irakli Shatakishvili, Director of the Rural Development Agency Zurab Gozalishvili, Mayor of Rustavi Nino Latsabidze, Chairman of Rustavi City Council Mamuka Rekhviashvili, and representatives of the local government.
“As part of the celebration of Georgia’s Independence Day, the Rural Development Agency is hosting citizens in Rustavi with a diverse program. Event guests have the opportunity to familiarize themselves with the products of local entrepreneurs, attend tastings, and participate in cultural and entertainment activities,” said Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture Lasha Dolidze.
The event features a historical pavilion of Rustavi, where replicas of exhibits discovered in the city are displayed. An informational wall related to the Rustavi floodplain forest has been arranged, children's performances are being held, and local performers will appear on stage throughout the day. Photo zones have also been arranged for taking memorable pictures.
Within the framework of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture, events dedicated to May 26 are also being held in the city of Poti, where the Agency of Protected Areas is conducting environmental and educational activities, and in the city of Ambrolauri, where the National Wine Agency is offering guests Georgian wine tastings and cultural-educational programs.
Georgia’s Independence Day is being celebrated throughout the country with various events organized by the Government Administration. This year’s events are being held under the concept: “For 1700 years, faith has strengthened us – love unites us,” dedicated to the 1700th anniversary of the declaration of Christianity as the state religion.
At 17:10, the historical time of the declaration of Georgia’s independence will be marked by the performance of the national anthem, and the event will conclude with a gala concert.