საერთაშორისო გამოფენა - Foodex Japan 2027
| გამოფენის შესარჩევ კონკურსში განაცხადები მიიღება 2026 წლის 9 ივნისის 12:00 საათიდან 2026 წლის 23 ივნისის 18:00 საათის ჩათვლით |
2027 წლის 9 – 12 მარტს ქალაქ ტოკიოში, იაპონიის სახელმწიფოში გაიმართება Foodex Japan 2027 საერთაშორისო გამოფენა.
2026 წელს გამოფენაში მონაწილეობა მიიღო 3,200-ზე მეტმა კომპანიამ 76 ქვეყნიდან. გამოფენას 73,000-ზე მეტი დამთვალიერებელი ესტუმრა მთელი მსოფლიოდან. დეტალური ინფორმაცია შეგიძლიათ იხილოთ გამოფენის ოფიციალურ ვებგვერდზე.
- უფლებამოსილი პირის პირადობის დამადასტურებელი დოკუმენტის ორივე მხარის ასლი;
იმ შემთხვევაში თუ კონკრეტული გამოფენის ფარგლებში მიღებული განაცხადების განხილვის დასრულების შემდეგ დადებითი/დამტკიცებული განაცხადების რაოდენობა ნაკლები აღმოჩნდება, მოცემულ გამოფენაში სააგენტოს მიერ განსაზღვრულ პოტენციური ბენეფიციარების რაოდენობაზე, მონაწილოების უფლება მიეცემათ ისეთ კომპანიებსაც, რომლებმაც პროგრამით გათვალისწინებული დოკუმენტაცია წარმოადგინეს სრულად, მაგრამ ვერ დააგროვეს პროგრამით გათვალისწინებული მინიმალური ქულები.
შენიშვნა:
- გამოფენის სპეციფიკის გათვალისწინებით, სააგენტო უზრუნველყოფს განსაზღვრული წონის ნიმუშების ტრანსპორტირებას. აღნიშნული პირობებისა და დასაშვები რაოდენობების შესახებ მონაწილეები ინფორმირებულნი იქნებიან შერჩევის პროცესის დასრულების შემდეგ. ამასთანავე, სააგენტო არ უზრუნველყოფს მალფუჭებადი პროდუქციის ნიმუშების, მათ შორის ახალი ხილისა და ხორცპროდუქტების ტრანსპორტირებას.
- გამოფენის სპეციფიკიდან გამომდინარე, შერჩეული მონაწილეებისათვის შესაძლოა საჭირო გახდეს თარჯიმნის მომსახურების საფასურის ან/და სხვა დაკავშირებული მომსახურების საკუთარი ხარჯებით დაფარვა. აღნიშნულის შესახებ მონაწილეები ინფორმირებულნი იქნებიან შერჩევის პროცესის დასრულების შემდეგ.
- იაპონიაში პროდუქციის ნიმუშების შეტანა დაკავშირებულია შესაბამის საიმპორტო და საკარანტინო პროცედურებთან, რის გამოც შესაძლოა მოთხოვნილ იქნას სხვა დამატებითი დოკუმენტაცია, სერტიფიკატები ან/და პროდუქტის შეფუთვაზე განთავსებული ინფორმაცია (ეტიკეტები). მათ შორის, კაკლოვანი კულტურების (თხილი, კაკალი, ნუში და სხვა) ნიმუშების შეტანისთვის აუცილებელია საქართველოს შესაბამისი სახელმწიფო ორგანოს მიერ გაცემული ფიტოსანიტარული სერტიფიკატის წარდგენა.

Receiving applications for the exhibition selection competition are accepted from 12:00 on June 9, 2026, until 18:00 on June 23, 2026
On March 9–12, 2027, the Foodex Japan 2027 international exhibition will be held in Tokyo, Japan.
In 2026, more than 3,200 companies from 76 countries participated in the exhibition. The exhibition was visited by more than 73,000 visitors from around the world. Detailed information can be found on the exhibition’s official website.
Organized by the LEPL Rural Development Agency, companies producing food and/or beverage products will be able to participate in the exhibition.
If, after completion of the review of applications received within the framework of a specific exhibition, the number of positive/approved applications is found to be lower than the number of potential beneficiaries determined by the Agency for that exhibition, participation rights will also be granted to companies that have fully submitted the documentation required under the program but failed to accumulate the minimum score provided for by the program.
Note:
• Considering the specifics of the exhibition, the Agency will ensure the transportation of samples within the determined weight limits. Participants will be informed about these conditions and permissible quantities after completion of the selection process. At the same time, the Agency will not ensure the transportation of perishable product samples, including fresh fruits and meat products.
• Due to the specifics of the exhibition, selected participants may be required to cover, at their own expense, the cost of interpreter services and/or other related services. Participants will be informed accordingly after the completion of the selection process.
• Importing product samples into Japan is associated with relevant import and quarantine procedures; therefore, additional documentation, certificates, and/or information placed on product packaging (labels) may be required. Among them, for the import of samples of nut crops (hazelnuts, walnuts, almonds, and others), it is mandatory to present a phytosanitary certificate issued by the relevant state authority of Georgia.