აჭარის რეგიონში მცხოვრებ ფერმერებს ციტრუსის დაზღვევის სახელმწიფო პროგრამა გააცნეს
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრო, აგროდაზღვევის პროგრამის ფარგლებში, ფერმერებს საშუალებას აძლევს ციტრუსი საშემოდგომო ყინვის რისკისგანაც დააზღვიონ. დაზღვევის პოლისის თანამონაწილეობა სახელმწიფოს მხრიდან 70%-ს შეადგენს. პროექტში ჩართვის შემთხვევაში, ციტრუსის ბაღების მქონე ფერმერებისთვის სადაზღვევო პოლისი დაფარავს შემდეგ სადაზღვევო რისკებს: სეტყვა, წყალდიდობა, ქარიშხალი და საშემოდგომო ყინვა.
სოფლისა და სოფლის მეურნეობის განვითარების სააგენტოს საოპერაციო დეპარტამენტის უფროსი ნატალია ხარატიშვილი, აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის სოფლის მეურნეობის მინისტრთან, ტიტე აროშიძესთან ერთად ადგილობრივ ფერმერებს შეხვდა და პროგრამის შესახებ დეტალური ინფორმაცია მიაწოდა.
წინა წლების მსგავსად ყველა კულტურაზე, გარდა ვაზისა, სახელმწიფოს მხრიდან თანამონაწილეობა კვლავ იქნება 70%; ვაზზე 50%. აგროდაზღვევის პროგრამის ფარგლებში, სადაზღვევო პოლისი ფარავს შემდეგ სადაზღვევო რისკებს: სეტყვა, წყალდიდობა, ქარიშხალი, საშემოდგომო ყინვა ციტრუსოვანი კულტურებისთვის. აგროდაზღვევის პროგრამაში მონაწილეობა შეუძლია მიიღოს ყველა ფიზიკურმა ან იურიდიულმა პირმა, რომელსაც საკუთრებაში, სარგებლობაში ან ფაქტობრივ მფლობელობაში გააჩნია არაუმეტეს 5 ჰა. ფართობის სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის ნაკვეთი. დაზღვევას დაექვემდებარება მხოლოდ ისეთ მიწის ნაკვეთზე მოყვანილი მოსავალი, რომელიც დარეგისტრირებულია სსიპ საჯარო რეესტრის ეროვნულ სააგენტოში. ასევე დამზღვევი ან მიწის მესაკუთრე, რომელსაც სურს რომ მიიღოს პროექტში მონაწილეობა, ვალდებულია დარეგისტრირდეს ფერმერთა რეესტრში. მოცდის პერიოდი სადაზღვევო პოლისის გაცემის თარიღიდან 4 დღის ვადითაა განსაზღვრული.
2019 წლის ივლისის თვის მდგომარეობით აგროდაზღვევის პროგრამის ფარგლებში გაცემულია 13,565 პოლისი. დაზღვეულ იქნა 111,084,542 ლარის ღირებულების სხვადასხვა კულტურა. სულ დაზღვეულია 12,976 ჰა მიწის ფართობი. ჯამში სააგენტოს სუბსიდიის თანხამ შეადგინა 5,624,543 ლარი. 2019 წელს ანაზღაურებულმა ზარალმა შეადგინა - 245,228 ლარი.
სახელმწიფოს ფინანსურმა მხარდაჭერამ მეწარმეებს დამატებითი ბიძგი მისცა, წარმოების განვითარება-გაფართოებისთვის. სოფლისა და სოფლის მეურნეობის განვითარების სააგენტო ახორციელებს ერთიან აგროპროექტს, რომელიც გათვლილია გრძელვადიან განვითარებაზე და მისი მიზანია ისეთი გარემოს შექმნა, რომელიც ხელს შეუწყობს სოფლის მეურნეობაში კონკურენტუნარიანობის ამაღლებას, მაღალხარისხიანი პროდუქციის წარმოების სტაბილურ ზრდას, სურსათის უვნებლობის საერთაშორისო სტანდარტების დანერგვას.

Citrus insurance state program was introduced to the farmers in the region of Adjara
The Ministry of Environment and Agriculture, within the framework of the agroinsurance program, allows farmers to insure citrus from the risk of autumn freezing. The state co-participation contribution to the insurance policy amounts 70%. In case of engagement in the project, insurance policies for the farmers owning citrus orchards will cover the following insurance risks: hail, floods, hurricanes and autumn freezing.
Natalia Kharatishvili, Head of Operations Department of the Agriculture and Rural Development Agency, along with TiteAroshidze, the Minister of Agriculture of the Autonomous Republic of Adjara, met the local farmers and provides them with detailed information on the program.
As in previous years, state participation in the insurance for all cultures, except for vines, remains 70%; the insurance for the vine will be 50%. Within the scopes of the agro-insurance program, the insurance policy will cover the following insurance risks: hail, floods, hurricanes, autumn freezes for citrus crops. Any natural person or a legal entity owning, using or factually possessing the rural land plot of no more than 5 ha may participate in the agro-insurance program. Only the crop grown on land registered with the LEPL National Agency of Public Registry will be subject to insurance. Also, the insurer or landowner who wishes to participate in the project must register with the Farm Registry. The waiting period is 4 days from the date of issuance of the insurance policy.
As of July, 2009, 13,565 policies have been issued under the Agro-Insurance Program. Various crops worth GEL 111,084,542 were insured. A total of 12,976 ha of land is insured. In total, the Agencys subsidy amounted to GEL 5,624,543. Losses reimbursed in 2019 amounted to GEL 245,228.
State financial support has given entrepreneurs an extra push to expand and develop their production. Agriculture and Rural Development Agency implements the unified agro-project, which is designed for long-term development and aims to create an environment conducive to increasing competitiveness in agriculture, steady growth of high-quality production and implementation of international food safety standards.