სოფლის განვითარების სააგენტოს პროექტების საოპერაციო დეპარტამენტის უფროსი ნატალია ხარატიშვილი, კახეთის მხარის რწმუნებული ირაკლი შიოშვილი და სადაზღვევო კომპანიის ნიუ ვიჟენ დაზღვევა წარმომადგენლები ყვარლის მუნიციპალიტეტში იმყოფებოდნენ, სადაც სეტყვის შედეგად დაზარალებულ ფერმერ ვლადიმერ გელაძეს შეხვდნენ და დაზიანებული სავარგულები დაათვალიერეს. ვლადიმერ გელაძეს, ყვარლის მუნიციპალიტეტის სოფელ ჭიკაანში, 29 აპრილს მოსულმა ძლიერმა სეტყვამ ყურძნის მოსავალის ნახევარი გაუნადგურდა. ფერმერი ზარალის ანაზღაურების თანხას, 30,000 ლარს მიიღებს. ფერმერმა, სადაზღვევო პოლისის შესაძენად, სახელმწიფოსგან 50 % თანადაფინანსება მიიღო. 5 ჰა ფართობის დაზღვევისთვის მის მიერ გადახდილი თანხა 3,187 ლარს შეადგენს; 3,187 ლარია (50 %) სახელმწიფო სუბსიდიის ოდენობაც.
მოვუწოდებ ფერმერებს, ჩაერთონ დაზღვევის სახელმწიფო პროგრამაში და დააზღვიონ მოსავალი. დაზღვევა მინიმუმამდე ამცირებს სტიიქიისგან მიყენებული ზარალის ოდენობას. აგროდაზღვევის სახელმწიფო პროგრამაში მონაწილეობა შეუძლია მიიღოს ყველა იმ ფიზიკურ ან იურიდიულ პირს, რომელსაც საკუთრებაში, სარგებლობაში ან ფაქტობრივ მფლობელობაში აქვს არაუმეტეს 5 ჰა (ხორბლის მოსავლის დაზღვევის შემთხვევაში, არაუმეტეს, 30 ჰა) სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის ნაკვეთი, - აღნიშნა სოფლის განვითარების სააგენტოს პროექტების საოპერაციო დეპარტამენტის უფროსმა, ნატალია ხარატიშვილმა.
კახეთის მხარის რწმუნებულის, ირაკლი შიოშვილის განცხადებით, მნიშვნელოვანია ფერმერებმა გამოიყენონ სახელმწიფოს მხარდაჭერა, დააზღვიონ საკუთარი მოსავალი და იყვნენ დაცულები.
2021 წლის 31 მაისის მონაცემებით, სახელმწიფო აგროდაზღვევის პროგრამის ფარგლებში გაცემული პოლისების რაოდენობა 17,286 შეადგენს, დაზღვეულია 17,000 ჰექტარზე მეტი მიწის ფართობი.

Compensation for damage caused by hail is underway under the agricultural insurance state program
Ms. Natalia Kharatishvili, Head of the Project Operations Department of the Rural Development Agency, Mr. Irakli Shioshvili, Governor of the Kakheti Region and the representatives of the insurance company New Vision Insurance visited Kvareli Municipality, where they met with farmer Vladimer Geladze, who was affected by the hail and inspected the croplands. Heavy hail in the village of Chikaani, Kvareli Municipality on April 29 destroyed half of the grape harvest of Vladimer Geladze. The farmer will receive 30,000 GEL in compensation. The farmer received 50% co-financing from the state to purchase an insurance policy. The amount paid by him for the insurance of 5 (five) ha area is 3,187 GEL; the amount of the state subsidy is 3,187 GEL (50%).
I call on farmers to get involved in the state insurance program and insure their crops. Insurance minimizes the amount of damage caused by the disaster. All natural or legal persons who own, use or actually own no more than 5 ha agricultural land (in case of wheat crop insurance - not more than 30 ha) can participate in the state agro-insurance program, - said Natalia Kharatishvili, Head of the Project Operations Department of the Rural Development Agency.
According to Irakli Shioshvili, Kakheti Region Governor, it is important for farmers to use state support, insure their crops and be protected.
As of May 31, 2021, the number of policies issued under the state agro-insurance program is 17,286, with more than 17,000 hectares of land insured.