სოფლის განვითარების სააგენტო სახელმწიფო პროგრამაში „დანერგე მომავალი“ მონაწილეობისთვის განაცხადებს მიმდინარე წლის 10 ნოემბრის 12:00 საათიდან 2026 წლის 28 თებერვალამდე მიიღებს.
საქართველოს მთავრობის გადაწყვეტილებით,  სახელმწიფო პროგრამაში „დანერგე მომავალი“ ცვლილებები შევიდა. გაზრდილია სახელმწიფოს მხრიდან თანადაფინანსების ოდენობა. პროგრამის ახალი რედაქციით, სოფლის განვითარების სააგენტოს თანადაფინანსების მაქსიმალური მოცულობა 250,000 ლარიდან 500,000 ლარამდე, ხოლო ლურჯი მოცვის შემთხვევაში 750,000 ლარამდე გაიზარდა.
ცვლილებები შეეხო ასევე სეტყვის საწინააღმდეგო სისტემების თანადაფინანსების კომპონენტს. გაფართოვდა სასოფლო-სამეურნეო კულტურების ჩამონათვალი და გაიზარდა თანადაფინანსების პროცენტი. პროგრამის ახალი რედაქციით, თანადაფინანსება გაიცემა ვაზის, თესლოვანი, კურკოვანი და კენკროვანი კულტურების განკუთვნილი სეტყვის საწინააღმდეგო სისტემების მოწყობის ღირებულების არაუმეტეს 30%-ისა, ხოლო სასოფლო-სამეურნეო სტატუსის მქონე კოოპერატივების, გამყოფი ხაზის მიმდებარე სოფლებისა და მაღალმთიანი დასახლებების შემთხვევაში – არაუმეტეს 40%-ისა.  დაფინანსდება ერთი ბენეფიციარის მიერ არაუმეტეს 50 ჰა სეტყვის საწინააღმდეგო სისტემების მოწყობა და ერთ ბენეფიციარზე გამოყოფილი თანადაფინანსების მაქსიმალური მოცულობა განსაზღვრულია   არაუმეტეს 750,000 ლარით.
აღსანიშნავია, რომ პროგრამაში „დანერგე მომავალი“ ცვლილებები ხელს შეუწყობს  მეხილეობის დარგში პროდუქციის წარმოების ზრდას, ხოლო სეტყვის შემთხვევაში,  მოსავლის განადგურებისა და დაზიანების რისკის შემცირებას.
სოფლის განვითარების სააგენტო სახელმწიფო პროგრამის „დანერგე მომავალი“  ბაღების კომპონენტში  განაცხადებს ელექტრონულად მიიღებს.

The Rural Development Agency will accept applications for participation in the state program “Plant the Future” from 10 November of the current year at 12:00 until 28 February 2026.
By the decision of the Government of Georgia, amendments have been introduced to the state program “Plant the Future”. The amount of state co-financing has been increased. Under the new version of the program, the maximum co-financing provided by the Rural Development Agency has increased from 250,000 GEL to 500,000 GEL, and in the case of blueberries – up to 750,000 GEL.
Changes also apply to the co-financing component of anti-hail systems. The list of agricultural crops eligible for co-financing has been expanded, and the co-financing percentage has increased. Under the new version of the program, co-financing will be provided for the installation of anti-hail systems intended for vineyards, pome fruit, stone fruit and berry crops – up to 30% of the cost. For agricultural cooperatives, villages adjacent to the occupation line, and highland settlements, the co-financing rate is up to 40%.
Funding is available for the installation of anti-hail systems on no more than 50 hectares per beneficiary, and the maximum amount of co-financing for one beneficiary is set at no more than 750,000 GEL.
It is noteworthy that the amendments to the “Plant the Future” program will contribute to increased production in the horticulture sector and help reduce the risk of crop loss or damage caused by hail.
The Rural Development Agency will receive applications for the orchards component of the “Plant the Future” state program electronically.