საერთაშორისო გამოფენა - Caspian Agro 2026
| გამოფენის შესარჩევ კონკურსში განაცხადები მიიღება 2026 წლის 14 იანვრის 12:00 საათიდან 28 იანვრის 18:00 საათის ჩათვლით |
2026 წლის 5-8 მაისს ქალაქ ბაქოში, აზერბაიჯანის რესპუბლიკაში გაიმართება საერთაშორისო გამოფენა Caspian Agro 2026.
ა(ა)იპ - სოფლის განვითარების სააგენტოს ორგანიზებით, გამოფენაში მონაწილეობას შეძლებენ საკვები ან/და სასმელი პროდუქციის, ასევე სასოფლო-სამეურნეო ტექნიკის, ტექნოლოგიებისა და სხვა გამოფენის შინაარსის შესაბამისად მოქმედი კომპანიები.
დეტალური ინფორმაცია ხელმისაწვდომია გამოფენის ოფიციალურ ვებგვერდზე: https://caspianagro.az/en/product-categories
საერთაშორისო გამოფენა Caspian Agro მონაწილე კომპანიებს საშუალებას აძლევს დაამყარონ საქმიანი კავშირები ადგილობრივ და უცხოელ ბიზნესოპერატორებთან.
2025 წელს გამოფენაში მონაწილეობას იღებდა სოფლის მეურნეობის სექტორში მოქმედი 300-მდე ადგილობრივი და საერთაშორისო კომპანია 28 ქვეყნიდან. გამოფენას 15,000-მდე ვიზიტორი სტუმრობდა.

International Exhibition - Caspian Agro 2026
| Receiving applications for the exhibition selection competition is open from January 14, 2026, at 12:00 through January 28, 2026, at 18:00 (inclusive) |
On May 5–8, 2026, the international exhibition Caspian Agro 2026 will be held in the city of Baku, Republic of Azerbaijan.
Organised by the LEPL – Rural Development Agency, participation in the exhibition will be available to companies producing food and/or beverage products, as well as agricultural machinery, technologies, and other companies operating in accordance with the exhibition’s content.
Detailed information is available on the exhibition’s official website: https://caspianagro.az/en/product-categories
The international exhibition Caspian Agro enables participating companies to establish business relations with local and foreign business operators. The exhibition brings together, in one space, individuals interested in the agricultural industry: local and foreign experts and thousands of visitors, including importers, exporters, distributors, wholesale and retail representatives, and farmers.
In 2025, up to 300 local and international companies from 28 countries operating in the agricultural sector participated in the exhibition. The exhibition was visited by up to 15,000 visitors.