მწვანე საგრანტო პროგრამა, სოფლად მცხოვრები ოჯახებისა და არსებული ბიზნეს სექტორისთვის ენერგოეფექტური/განახლებადი ენერგიის ტექნოლოგიების დანერგვაზე წვდომის გამარტივებას, ენერგიის ხარჯების დაზოგვის, კლიმატის ცვლილებაზე ზემოქმედების შემსუბუქებისა და ბუნებრივ რესურსებზე (განსაკუთრებით ტყის რესურსზე) ზეწოლის შემცირების მიზნით განხორციელდა.
პროგრამის ფარგლებში დაფინანსდა შემდეგენერგოეფექტური/განახლებადი ენერგიის ტექნოლოგიები: თბოიზოლაცია, მზის ენერგიაზე მომუშავე ქარხნულად დამზადებული ვაკუუმური ტიპის წყლის გამაცხელებელი, მზის ენერგიაზე მომუშავე მარტივი ტიპის წყლის გამაცხელებელი და ჰაერის გამათბობელი.
პროგრამა განხორციელდა საქართველოს შემდეგ მუნიციპალიტეტებში: ახალქალაქი, ბორჯომი, დედოფლისწყარო, ყაზბეგი, ქედა, ხულო, ლაგოდეხი და თეთრიწყარო.
მწვანე საგრანტო პროგრამა ევროკავშირის (EU) და გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) მხარდაჭერით „სოფლისა და სოფლის მეურნეობის განვითარების ევროპის სამეზობლო პროგრამის” (ENPARD) პროგრამის ფარგლებში ა(ა)იპ „სოფლის განვითარების სააგენტოსთან” (RDA) თანამშრომლობით განხორციელდა.
მწვანე საგრანტო პროგრამის ფარგლებში 2022 წლის 31 ივლისის მდგომარეობით 106 უნიკალურ ბენეფიციარს გაუფორმდა 106 ხელშეკრულება, ინვესტიციის ოდენობამ შეადგინა 974,779 ლარი, საიდანაც ხელშეკრულებით განსაზღვრული სააგენტოს თანადაფინანსებაა 669,078 ლარია.

The Green Grant Program was implemented to facilitate access to energy-efficient/renewable energy technologies for rural area and the existing business sector, save energy costs, mitigate the impact of climate change, and reduce pressure on natural resources (especially forest resources).
The following energy-efficient/renewable energy technologies were funded under the program: thermal insulation, factory-made solar vacuum water heater, simple solar water heater, and air heater.
The program was implemented in the following municipalities of Georgia: Akhalkalaki, Borjomi, Dedoplistskaro, Kazbegi, Keda, Khulo, Lagodekh and Tetritskaro.
The green grant program was implemented with the support of the European Union (EU) and the United Nations Development Program (UNDP) within the framework of the "European Neighborhood Program for Rural and Agricultural Development" (ENPARD) program in cooperation with the "Rural Development Agency" (RDA).
As of July 31, 2022, 106 agreements were signed with 106 unique beneficiaries within the framework of the Green Grant Program, the amount of investment amounted to 974,779 GEL, of which 669,078 GEL is co-financed by the agency specified in the agreement.