მაღალმთიან რეგიონებში სახელმწიფო საკუთრებაში არსებული სათიბ-საძოვრების რაციონალურად გამოყენების პროგრამის ფარგლებში კონკურსის გზით გამოვლენილ სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივებს რძის გადამამუშავებელი საწარმო საბაზრო ღირებულების 25%-ად გადაეცათ.
პროგრამა მოიცავდა ორ კომპონენტს:
• სასოფლო-სამეურნეო სტატუსის მქონე კოოპერატივებისათვის 25 წლიანი იჯარით სახელმწიფო საკუთრებაში არსებული სათიბ-საძოვრებისა  და სასოფლო-სამეურნეო ტექნიკის გადაცემას
• რძის გადამმუშავებელი საწარმოების აშენებას
პროგრამის ფარგლებში, პროგრამით განსაზღვრული პირობების შესაბამისად, 25 სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივს გადაეცათ ჯამურად 13,668 ჰექტარი სათიბ-საძოვრები და სახელმწიფოს მხრიდან 90%-იანი თანადაფინანსებით სასოფლო-სამეურნეო ტექნიკა (ტრაქტორი და მისაბმელი აგრეგატები).
დუშეთის მუნიციპალიტეტის სოფელ შუაფხოში აშენდა და შესაბამისი დანადგარებით აღიჭურვა რძის გადამამუშავებელი საწარმო, რომელიც პროგრამით დადგენილი პირობების შესაბამისად გადაეცა კონკურსის წესით გამოვლენილ სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივს.

Under the State Program for Rational Use of State-Owned Pastures in Mountainous Regions, dairy processing enterprises were transferred at 25% of their market value to agricultural cooperatives selected through a competition.
The program included two components:
- Transfer of state-owned hayfields and pastures for 25 years on a lease basis and agricultural machinery to agricultural cooperatives with agricultural status
- Construction of dairy processing enterprises
Within the framework of the program, according to the conditions defined by the program, a total of 13,668 hectares of hayfields and pastures were transferred to 25 agricultural cooperatives, and agricultural machinery (tractors and attached aggregates) was provided with 90% co-financing from the state.
In the village of Shuapkho, Dusheti Municipality, a dairy processing enterprise was constructed and equipped with appropriate machinery, which was transferred according to the conditions established by the program to an agricultural cooperative selected through a competition.