სოფლისა და სოფლის მეურნეობის განვითარების სააგენტოს ორგანიზებით რეგიონული  შეხვედრა კახეთის რეგიონში ჩატარდა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს გადაწყვეტილებით, საქართველოს ყველა რეგიონის თვითმმართველობის წარმომადგენლებთან შეხვედრები იმართება. შეხვედრებს ორგანიზებას სამინისტროს უწყება - სოფლისა და სოფლის მეურნეობის განვითარების სააგენტო უწევს.
კახეთის რეგიონის თვითმმართველობისა და ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლებთან შეხვედრა ყვარელში ჩატარდა.
შეხვედრის მონაწილეებს სიტყვით კახეთის რეგიონის სახელმწიფო რწმუნებულმა, ირაკლი ქადაგიშვილმა და სოფლისა და სოფლის მეურნეობის განვითარების სააგენტოს დირექტორმა, ილია თამარაშვილმა მიმართეს.
ილია თამარაშვილმა სახელმწიფო პროგრამების შესახებ ფერმერთა ინფორმირებისათვის ადგილობრივი თვითმმართველობების წარმომადგენელთა ჩართულობის მნიშვნელობას გაუსვა ხაზი. მისი განცხადებით, სოფლისა და სოფლის მეურნეობის განვითარების მიმართულებით პროგრამები სოფლად დამატებითი ღირებულებების შექმნას, სამუშაო ადგილების გაჩენას და შემოსავლების ზრდას უზრუნველყოფს.
სოფლისა და სოფლის მეურნეობის განვითარების სააგენტოს მიერ, 2019 წელს, ადგილობრივი მეწარმეებისა და ფერმერების მხარდაჭერის მიზნით, კახეთის რეგიონში არაერთი მიზნობრივი პროგრამა განხორციელდა, მათ შორის, სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივების განვითარების ხელშეწყობის მიმართულებით. აღსანიშნავია, რომ კახეთის რეგიონში, აგროდაზღვევის პროგრამის ფარგლებში, გასულ წელს, ანაზღაურებულმა თანხამ 2 მილიონ ლარს გადააჭარბა.
შეხვედრებზე სამინისტროს და სამინისტროს სისტემაში შემავალი უწყებების პროგრამებისა და სერვისების შესახებ ინფორმაციაზე ხელმისაწვდომობის გაზრდის მექანიზმებზე იმსჯელეს.

Regional meeting was held in Kakheti region by the organization of Agriculture and Rural Development Agency of Georgia
Meeting with the representatives of self-governments of each region of Georgia are held by the decision of the Ministry of Environment and Agriculture of Georgia.
The meetings are organized by the agency of the Ministry by Agriculture and Rural Development Agency of Georgia.
Meeting with the representatives of self-government of Kakheti region and local government was held in Kvareli.
Irakli Kadagishvili, the State Attorney Governor of Kakheti region and Ilia Tamarashvili, the Director of Agriculture and Rural Development of Georgia gave the speech to participants of the meeting.
Importance of involvement of the representatives of self-government through viewpoint of awareness of farmers about the state programs was underlined by Ilia Tamarashvili. He also stated that the programs of agricultural and rural development will ensure the creation of additional value, work places and income increase.
In 2019 year, for support of local entrepreneurs and farmers and for support of agricultural cooperatives development, number of special programs in Kakheti region were implemented by the Agricultural and Rural Development Agency. It should be noted that last year the sum compensated in Kakheti region within the frameworks of agricultural insurance exceeded 2 million GEL.
Presentations on ongoing and planned projects were provided at the meeting by the representatives of relevant agencies of the Ministry of Environment and Agriculture of Georgia.
The mechanisms of increase of availability om information about accomplished, ongoing and planned programs and services were discussed at the meeting by the representatives of the Ministry and agencies subordinated to the Ministry.