სოფლის განვითარების სააგენტოსა და გაეროს ქალთა ორგანიზაციას შორის ურთიერთანამშრომლობის მემორანდუმი გაფორმდა
სოფლად მცხოვრებ ქალთა შესაძლებლობათა გაზრდის მიზნით, სოფლის განვითარების სააგენტოსა და გაეროს ქალთა ორგანიზაციას შორის მემორანდუმი გაფორმდა.
მემორანდუმს ხელი სოფლის განვითარების სააგენტოს დირექტორმა ილია თამარაშვილმა და გაეროს ქალთა ორგანიზაციის წარმომადგენლის მოვალეობის შემსრულებელმა თამარ საბედაშვილმა მოაწერეს.
შეთანხმების მიზანია საქართველოში სოფლის განვითარების სააგენტოს პროგრამებში ქალთა ჩართვით მათი ეკონომიკური გაძლიერების მხარდაჭერა და სპეციალური პროგრამის შემუშავება, რომელიც გამიზნული იქნება ქალთა მოწყვლადი ჯგუფებისთვის.
მემორანდუმის ფარგლებში, გაეროს ქალთა ორგანიზაცია უზრუნველყოფს სოფლის განვითარების სააგენტოსთვის მომზადდეს გენდერული თანასწორობის სტრატეგია და სამოქმედო გეგმა თანამონაწილეობითი გენდერული აუდიტის (PGA) რეკომენდაციების საფუძველზე.
მხარეები შეთანხმდნენ რომ გენდერული პერსპექტივის გათვალისწინებისთვის შემუშავდება ეფექტური ინსტიტუციური მექანიზმი, რომელიც დაინერგება სოფლის განვითარების სააგენტოს პროგრამებში. სააგენტოს მხარდასაჭერად შემუშავდება რეკომენდაციები, რათა მან მოკლე დროში შეძლოს ეროვნულ და საერთაშორისო დონეზე გენდერული თანასწორობისა და ქალთა ეკონომიკური გაძლიერების კუთხით აღებული ვალდებულებების შესრულება.
გაეროს ქალთა ორგანიზაციის მხარდაჭერით სოფლის განვითარების სააგენტოში შეიქმნება გენდერის საკითხებში მრჩევლის პოზიცია, რომელიც იქნება ძირითადი საკონტაქტო პირი ორგანიზაციებს შორის და მჭიდროდ იმუშავებს სოფლის განვითარების სააგენტოს კომპეტენციის განვითარების, გენდერული თანასწორობის სტანდარტებისა და ნორმების შემუშავების კუთხით.

Memorandum of Partnership signed between the Rural Development Agency and the UN Women
The Memorandum was signed between the Rural Development Agency and the United Nations Women to increase the capacity of rural women.
The Memorandum was signed by Mr. Ilia Tamarashvili, Director of the Rural Development Agency and Ms. Tamar Sabedashvili, Acting Representative of the UN Women.
The purpose of the agreement is to support women's economic empowerment by involving women in Rural Development Agency programs in Georgia and to develop a special program aimed at vulnerable groups of women.
Within the scopes of the Memorandum, UN Women will provide the Rural Development Agency with a Gender Equality Strategy and Action Plan based on the recommendations of the Participatory Gender Audit (PGA).
The parties agreed to develop an effective institutional mechanism to take into account the gender perspective, which will be implemented in the programs of the Rural Development Agency. Recommendations will be developed in support of the Agency to enable it to meet its commitments on gender equality and women's economic empowerment at the national and international levels in a short period of time.
With the support of the UN Women, the Rural Development Agency will establish the position of a gender advisor, who will be the main contact point between the organizations and will work closely with the Rural Development Agency to develop competencies, gender equality standards and norms.