საოკუპაციო ხაზის მიმდებარე სოფლებში მოსავლის აღების ხარჯების სუბსიდირებას სოფლის მეურნეობის პროექტების მართვის სააგენტო ახორციელებს.
საქართველოს პრემიერ-მინისტრის ინიციატივით, შიდა ქართლისა და მცხეთა-მთიანეთის რეგიონების საოკუპაციო ხაზის მიმდებარე სოფლებში, შპს მექანიზატორი ადგილობრივ მოსახლეობას თავთავიანი მარცვლეული კულტურების (ხორბალი, ქერი, შვრია, ჭვავი) მოსავლის აღებაში უსასყიდლოდ მოემსახურება. მოსავლის აღების ხარჯების სუბსიდირებას სოფლის მეურნეობის პროექტების მართვის სააგენტო განახორციელებს.
ადგილობრივ ხელისუფლებასთან შეთანხმებით, მუნიციპალიტეტების მიერ მოწოდებული სიების საფუძველზე, შპს მექანიზატორი მომსახურებას გაუწევს ყველა იმ ფიზიკურ პირს, რომელიც ცხოვრობს საოკუპაციო ხაზის მიმდებარე სოფლებში და თავთავიანი მარცვლეული კულტურა არაუმეტეს 5 ჰა-ს მიწის ფართობზე აქვს დათესილი.
მოსახლეობის იმ ნაწილს, რომელმაც მოსავალი საკუთარი სახსრებით აიღო და შპს მექანიზატორის მომსახურებით ისარგებლა, გადახდილი თანხა უკან დაუბრუნდება.
დამატებითი ინფორმაციის მისაღებად, დაინტერესებულმა პირებმა უნდა მიმართონ შპს მექანიზატორის ადგილობრივ სერვის-ცენტრებს ან დარეკონ ცხელი ხაზის ნომერზე2 47 01 01.

provided funds to subsidize harvest expenses in the border villages of occupied territories of Georgia
The Ministry of Agriculture LTD "Mechanization" will serve local residents of Shida Kartli and Mtskheta-Mtianeti regions nearby occupied territories of Georgia for free to harvest a grain crop (wheat, barley, oats, rye) under the initiative of Prime Minister of Georgia. Moreover, Ministry of Agriculture Projects Management Agency will provide funds to subsidize harvest expenses.
Ltd. "Mechanization" in consonance with local authorities will serve all persons who live near occupied territories of Georgia and their grain crops are sown on not less than 5 hectares of land area. Lists will be provided by local Municipalities.
As for locals who harvested their crops paying their own expenses and at the same time had an access to LTD "Mechanization" service, they will get their refunds back.
For more detailed information interested persons should apply to LTD "Mechanization" local service centers or call the hotline 247 01 01