პროგრამაში ,,დანერგე მომავალი” ცვლილებები შედის
სოფლის მეურნეობის პროექტების მართვის სააგენტო პროგრამის დანერგე მომავალი განცხადებების მიღების მეორე ეტაპს იწყებს.
პროგრამაში დანერგე მომავალი მოსახლეობის ჩართვის სტიმულირების მიზნით, დღეს საქართველოს მთავრობამ პროგრამის დიზაინში შეტანილი ცვლილებები დაამტკიცა.
∙ მრავალწლოვანი ბაღების კომპონენტში, საქართველოს ყველა რეგიონში 5 ჰექტრის ნაცვლად მიწის მინიმალური ფართობი 1 ჰექტარით განისაზღვრა. ახალი დადგენილებით, ბენეფიციარს შესაძლებლობა ექნება პროგრამით რამდენჯერმე ისარგებლოს, თუმცა დაფინანსება ჯამში 100 000 ლარს, ხოლო გაშენებული ბაღის ფართობი - 20 ჰექტარს არ უნდა აღემატებოდეს.
∙ რეგიონებს, ინტენსიური ბაღების გაშენებისთვის ახალი კულტურები დაემატა.
∙ დასავლეთ საქართველოში, კერძოდ გურია, სამეგრელო და აჭარის რეგიონებში თხილის კულტურის გაშენების შემთხვევაში მოიხსნა შეზღუდვა წვეთოვანი სარწყავი სისტემის სავალდებულო მოწყობის თაობაზე, რაც ბენეფიციარს თავისუფალი არჩევანის საშუალებას აძლევს.
∙ იმპორტის გზით ნერგების შეძენის შემთხვევაში 20 %-ით გაიზარდა ერთ ნერგზე დაფინანსების თანხობრივი ლიმიტი.
∙ახალი განკარგულებით, ასევე შესაძლებელია ერთი ბენეფიციარის საკუთრებაში არსებული სხვადასხვა საკადასტრო კოდით რეგისტრირებული მიწის ნაკვეთების მონაწილეობა.
უცვლელი დარჩა სახელმწიფო თანადაფინანსების პრინციპი: ბაღის გაშენების შემთხვევაში - ნერგების ღირებულების 70%-ს და წვეთოვანი სარწყავი სისტემის ღირებულების 50%-ს სააგენტო დააფინანსებს, სანერგე მეურნეობის შემთხვევაში კი მეურნეობის შექმნის ღირებულების 50 % -ს.
სოფლის მეურნეობის პროექტების მართვის სააგენტოს მიერ განხორციელებული ცვლილებების შედეგად პროგრამით დანერგე მომავალი სარგებლობას უფრო მეტი ფერმერი შეძლებს.
სოფლის მეურნეობის პროექტების მართვის სააგენტომ, პროგრამის დანერგე მომავალი I ეტაპზე სულ 14 განაცხადი დაამტკიცა. პროგრამის ფარგლებში 89.63 ჰექტარზე ჯამში გაცემულია 575 889 ლარის დაფინანსება.
სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ინიციატივთ, სოფლის მეურნეობის პროექტების მართვის სააგენტომ პროგრამის დანერგე მომავალი განხორციელება თებევრლის ბოლოდან დაიწყო. მისი მიზანია საქართველოს ყველა რეგიონში მრავალწლოვანი ინტენსიური ბაღების გაშენება და თანამედროვე ტიპის სანერგე მეურნეობების მოწყობა.
პროექტის დანერგე მომავალი განხორციელებისთვის ორი წლის განმავლობაში 15 მილიონი ლარი დაიხარჯება. პროგრამის ფარგლებში დაგეგმილია 1 000 1 200 ჰა-ზე თანამედროვე ტიპის ბაღის და 30 40 ახალი, თანამედროვე სანერგე მეურნეობის გაშენება, რაც ხელს შეუწყობს, ადგილობრივ ბაზარზე იმპორტ-ჩანაცვლებას და საექსპორტო პოტენციალის გაზრდას.

Changes to be made in the program
The Agricultural Projects Management Agency is going to start the second stage of the programme Plant the Future. In order to stimulate involvement of the population in the programme Plant the Future, today, the Government of Georgia has approved the following changes to be made to the design of the program:
The requirement for mandatory arrangement of drip irrigation system for nut cultures was annulled in the West Georgia, namely Guria, Samegrelo and Adjara, that provides beneficiaries with the freedom of choice.
According to a new ordinance the land plots, registered with various cadastral codes but owned by the same beneficiary, may also be included in the program.The state co-financing principle was not changed: for cultivating gardens the Agency will finance 70% of the cost of saplings and 50% of the cost of drip irrigation system; and for nursery gardens 50% of the cost of the establishment of the nursery gardens will be financed by the Agency. As a result of the changes made by the Agricultural Projects Management Agency more farmers will be able to join the programme Plant the Future. The Agricultural Projects Management Agency has granted 14 applications at the first stage of the programme Plant the Future. Under the programme overall GEL 575889 of financing is granted for 89.63 ha of land. Upon the initiative of the Ministry of Agriculture of Georgia the Agricultural Projects Management Agency started implementation of the programme Plant the Future as of the end of February. The purpose of the programme is cultivation of perennial intensive gardens and arrangement of modern nursery gardens in all regions of Georgia.
For two years GEL 15 million will be spent for the implementation of the programme Plant the Future. Under the programme it is planned to cultivate 1 000 1 200 hectares of modern orchards and 30 40 modern nursery gardens, that will facilitate replacement of import at the local market, and the growth of export potential.