ჭიათურის რაიონში ჩაის პლანტაციების რეაბილიტაცია მიმდინარეობს
კოოპერატივი ზოდის ჩაი პროგრამა ქართული ჩაის ფარგლებში იმერეთის რეგიონში ჩაის პლანტაციების რეაბილიტაციას ახორციელებს. პროგრამა ქართული ჩაის მენეჯერი ლევან უროტაძე და ადგილობრივი თვითმმართველობის წარმომადგენლები ჭიათურის რაიონში დაფინანსებულ კოოპერატივს ესტუმრნენ და რეაბილიტაციის სამუშაოები დაათვალიერეს. კოოპერატივი ზოდის ჩაი პროგრამაში 2017 წლის 29 მარტს ჩაერთო და 9.05 ჰექტარზე ჩაის პლანტაციების რეაბილიტაციას მოახდენს, სულ სარეაბილიტაციო სამუშაოების ღირებულება - 22 500 ლარს შეადგენს, რომლიდანაც სამუშაოებს 80% 18 000 ლარს სოფლის მეურნეობის პროექტების მართვის სააგენტო დაუფინანსებს. აღნიშნულ კოოპერატივს, მას შემდეგ რაც რეაბილიტირებული პლანტაცია სრულ მსხმოიარობაში შევა (24-36 თვე), სააგენტოსგან სრულიად უსასყიდლოდ გადაეცემა ჩაის პირველადი გადამუშავების ყველა საჭირო მანქანა დანადგარი. პროგრამა ქართული ჩაის ფარლგებში საქართველოს მასშტაბით ჩართულია 17 ბენეფიციარი.
ჩაის სარეაბილიტაციო პლანტაციების ჯამური ფართობი შეადგენს - 515.89 ჰექტარს, ხოლო ჯამური ინვესტიცია გახლავთ 1 285 989 ლარი, საიდანაც 924 226.80 ლარი სახელმწიფო თანდაფინანსებაა. პროგრამა ქართული ჩაი 2016 წლიდან ხორციელდება და მისი მიზანია საქართველოში არსებული ჩაის პლანტაციების პოტენციალის ეფექტურად გამოყენება, ადგილობრივი ჩაის (მათ შორის ბიო ჩაის) წარმოების ზრდის ხელშეწყობა, შედეგად, თვითუზრუნველყოფის დონის ამაღლება და საექსპორტო პოტენციალის გაზრდა. მნიშვნელოვანია ასევე ის, რომ პროგრამის ფარგლებში შესაძლებელი იქნება როგორც კერძო, ასევე სახელმწიფო საკუთრებაში არსებული გაველურებული ჩაის პლანტაციების რეაბილიტაცია.
ჩაის პლანტაციების რეაბილიტაციისთვის დაფინანსებას მიიღებენ იურიდიული პირები, მათ შორის სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივები. სოფლის მეურნეობის პროექტების მართვის სააგენტო აწარმოე საქართველოში - სწრაფი განვითარებისთვის ფარგლებში, ახორციელებს ერთიან აგროპროექტს, რომელიც გათვლილია გრძელვადიან განვითარებაზე და მისი მიზანია ისეთი გარემოს შექმნა, რომელიც ხელს შეუწყობს სოფლის მეურნეობაში კონკურენტუნარიანობის ამაღლებას, მაღალხარისხიანი პროდუქციის წარმოების სტაბილურ ზრდას, სურსათის უვნებლობის საერთაშორისო სტანდარტების დანერგვას.

Rehabilitation of tea plantations in Chiatura region is underway in the framework of the United Agro-Project
Cooperative - "Zodi Tea" is implementing rehabilitation of tea plantations in Imereti region within the framework of the program "Georgian Tea".
Levan Urotadze, the manager of the program "Georgian Tea" and local self-government representatives visited the cooperative financed in Chiatura region and inspected rehabilitation works.
The cooperative Zodi Tea was involved in the program on March 29, 2017 and will rehabilitate tea plantations on 9.05 hectares. Total cost of rehabilitation works - 22 500 GEL, 80% of the cost amounting 18,000 GEL will be financed by the Agriculture Project Management Agency. When the rehabilitated plantation is fully fruit-bearing (24-36 months), all necessary machinery for the primary processing of tea be will be transferred free of charge to the mentioned cooperative by the Agency.
17 beneficiaries are involved in the program "Georgian Tea" in Georgia. Total area of tea rehabilitation plantations is 515.89 hectares, and the total investment amounts to 1 285 989 GEL, from which 924 226.80 GEL is state co-financing.
The program "Georgian Tea" has been implemented since 2016, its purpose is to effectively utilize the capacity of tea plantations in Georgia, promoting the development of production of local tea (including bio tea), which will lead to improvement of self-sustainability level and increasing the export potential. It is also important that within the program it will be possible to rehabilitate both private and state-owned wild tea plantations. Legal entities, including agricultural cooperatives, will receive funding for rehabilitation of tea plantations.
Agrarian Projects Management Agency within the framework of the project "Produce in Georgia - For Rapid Development", is implementing "United Agro-Pproject" which is designed for long-term development and its purpose is to create an environment that will promote the increase of competitiveness in agriculture sector, stable growth of production of high quality products, introduction of International Standards of Food Safety.