არასტანდარტული ვაშლის რეალიზაციის ხელშეწყობის პროგრამა აქტიურად მიმდინარეობს
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველი მოადგილე გიორგი ხანიშვილი, შიდა ქართლის რეგიონის რწმუნებულის მოადგილესთან, ნუგზარ სამხარაძესთან ერთად ხილის გადამმუშავებელ კომპანიაში გსქ კულა იმყოფებოდა, სადაც არასტანდარტული ვაშლის მიღების პროცესს გაეცნო.
გსქ კულა არასტანდარტული ვაშლის რეალიზაციის ხელშეწყობის საკოორდინაციო შტაბში რეგისტრირებული კომპანიაა.
დღეისათვის არასტანდარტული ვაშლის რეალიზაციის ხელშეწყობის პროგრამაში ჩართული 9 კომპანიის მიერ გადამუშავებულია 2,000 ტონაზე მეტი არასტანდარტული ვაშლი. მნიშვნელოვანია აღინიშნოს ის ფაქტიც რომ, წლიდან წლამდე უმჯობესდება ქართული გადამმუშავებელი სექტორის მდგომარეობა, ხდება ტექნიკური გადაიარაღება და ავტომატიზაცია. რაც ერთის მხრივ პროდუქციის თვითღირებულებას აიაფებს და კონკურენტუნარიანს ხდის, მეორეს მხრივ ზრდის სტანდარტებს, რომლითაც ქართული პროდუქცია თავისუფლად შედის მსოფლიო ბაზრებზე. -განაცხადა გიორგი ხანიშვილმა
კომპანიის დირექტორის ივანე გოგლიძის განცხადებით, გსქ კულა პროგრამის დაწყებიდან ჩაერთო ვაშლის ჩაბარების პროცესში. უკვე მიღებული და გადამუშავებულია 700 ტონაზე მეტი ვაშლი. საწარმო იბარებს როგორც არასტანდარტულ ისე სტანდარტულ ვაშლს. კომპანიას დღე-ღამეში 200 ტონა ნედლეულის გადამუშავების სიმძლავრე გააჩნია.
სახელმწიფო პროგრამის ფარგლებში, სოფლის განვითარების სააგენტო 1 კგ არასტანდარტულ ვაშლზე 0.10 ლარის ოდენობის სუბსიდიას გასცემს. სახელმწიფო სუბსიდიას მიიღებენ ხილის გადამმუშავებელი ის კომპანიები, რომლებიც 2020 წლის 1 დეკემბრამდე მეხილეობის სფეროში დასაქმებული ფიზიკური პირებისგან 1 კგ არასტანდარტულ ვაშლს არანაკლებ 0.22 ლარად შეისყიდიან.

Program o promote sale of non-standard apple is actively underway
Mr. Giorgi Khanishvili, First Deputy Minister of Environment Protection and Agriculture, together with Mr. Nugzar Samkharadze, Deputy Governor of Shida Kartli Region visited the fruit processing company GSK Kula, where they were acquainted with the process of producing non-standard apples.
The GSK Kula is a company registered in the Coordination Headquarters for Promoting the Sale of Non-Standard Apples.
"Currently, more than 2,000 tons of non-standard apples have been processed by 9 companies involved in the program to promote the sale of non-standard apples. It should be emphasized the fact that from year to year the situation of the Georgian processing sector improves, technical re-equipment and automation takes place, which lowers the cost price of products and makes them competitive on the one hand and on the other hand, it increases the standards by which Georgian products enter the world markets freely," - Mr. Giorgi Khanishvili declared.
According to the Director of the company Mr. Ivane Goglidze, the "GSK Kula" has been involved in the apple delivery process since the beginning of the program. More than 700 tons of apples have already been accepted and processed. The company accepts both non-standard and standard apples. The company has a capacity of processing 200 tons of raw materials per day.
Within the framework of the state program, the Rural Development Agency issues a subsidy of 0.10 GEL for 1 kg of non-standard apples. The state subsidy will be given to fruit processing companies, which will purchase 1 kg of non-standard apples from individuals employed in the fruit growing sector for not less than 0.22 GEL by December 1, 2020.