2023 წელს, გაზრდილი ბიუჯეტის პირობებში, ფერმერებისათვის მოსავლის ამღები ტექნიკის, მათ შორის, კომბაინების შესყიდვა მეტად ხელმისაწვდომი გახდება
საქართველოს 2023 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის შესახებ საქართველოს კანონის პროექტით, ბიუჯეტი სოფლის მეურნეობის სექტორში 15.7%-ით გაიზარდა. გაზრდილ ბიუჯეტი შეეხება მოსავლის ამღები სასოფლო-სამეურნეო ტექნიკის თანადაფინანსების პროგრამასაც.
ბოლო წლებში, სახელმწიფო პროგრამების ხელშეწყობით, ათი ათასობით ჰექტარზე  თანამედროვე მრავალწლოვანი  ბაღები გაშენდა; ხელი შეეწყო ერთწლოვანი კულტურების მოყვანას; წლიდან წლამდე, ბაღები შედის მსხმოიარობაში, მზარდია  მოთხოვნა მოსავლის ამღებ ტექნიკაზე,  მათ შორის, კომბაინებზე, რომელიც ერთ-ერთი ძვირადღირებული ტექნიკაა. მიღებული მოსავლის აგროვადებში აღება-დაბინავების ხელშეწყობისთვის, მნიშვნელოვანია, ფერმერებისთვის გაიზარდოს სახელმწიფოს მხრიდან მხარდაჭერა როგორც მრავალწლოვანი, ასევე ერთწლოვანი კულტურების მოსავლის ამღები ტექნიკის შეძენის მიმართულებით.
2020-2021 წლებში, „მოსავლის ამღები სასოფლო-სამეურნეო ტექნიკის თანადაფინანსების პროგრამის“ ფარგლებში, 408 ერთეული სასოფლო-სამეურნეო ტექნიკაა შეძენილი, ხოლო სახელმწიფო თანადაფინანსებამ 13,102,926 ლარი შეადგინა.

In 2023, under the conditions of an increased budget, the purchase of harvesting equipment, including combine harvesters, will become more affordable for farmers
According to the draft law of Georgia on the state budget of Georgia for 2023, the budget in the agricultural sector increased by 15.7%. The increased budget will also apply to the co-financing program for harvesting agricultural machinery.
In recent years, with the support of state programs, modern perennial orchards have been planted on tens of thousands of hectares; the cultivation of annual crops has been facilitated; Year by year, orchard fruits are growing and can be harvested, accordingly the demand is increasing for harvesting equipment, including combine harvesters, which is one of the expensive equipment. In order to facilitate the harvesting and storage of the obtained crops within the agro terms, it is important to increase the state support for the farmers in the direction of purchasing the harvesting equipment for both perennial and annual crops.
In 2020-2021, within the framework of the " Harvesting Agricultural Machinery Co-financing Program", 408 units of agricultural machinery were purchased, and the state co-financing amounted to 13,102,926 GEL.