„აგროდაზღვევის“ სახელმწიფო პროგრამაში ცვლილებები შევიდა
საქართველოს მთავრობის სხდომაზე მიღებული გადაწყვეტილებით, საოკუპაციო გამყოფი ხაზის მიმდებარე სოფლებში სახელმწიფო აგროდაზღვევის პროგრამით მოსარგებლე ფერმერები  გაზრდილ თანადაფინანსებას მიიღებენ.
ცვლილებების თანახმად, თუ დაზღვევის ობიექტი მდებარეობს საოკუპაციო გამყოფი ხაზის მიმდებარე სოფლებში, სააგენტოს თანადაფინანსება განისაზღვრება  75%-ით, ნაცვლად 70%-ისა.
ასევე, პროგრამაში შესული ცვლილებით, სადაზღვევო კომპანიას საშუალება ეძლევა მეტად ოპერატიულად და ზუსტად შეაფასოს დაზარალებულთა რაოდენობა და ზარალის ხარისხი, შეამციროს იმ შეტყობინებების რაოდენობა, რომელიც არ მოითხოვს რეაგირებას.
სახელმწიფო პროგრამის ფარგლებში სადაზღვევო პოლისი ფარავს  ისეთ სადაზღვევო  რისკებს, როგორებიცაა სეტყვა, წყალდიდობა, ქარიშხალი და  საშემოდგომო ყინვა (მხოლოდ ციტრუსოვანი კულტურებისათვის - 1 სექტემბრიდან 30 ნოემბრის ჩათვლით პერიოდში).
აგროდაზღვევის სახელმწიფო პროგრამა შესაძლებლობას აძლევს ფერმერებსა და აგრობიზნესში ჩართულ პირებს დააზღვიონ მოსავალი სტიქიური მოვლენებისგან.  აგროდაზღვევის სახელმწიფო პროგრამა 2014 წლიდან ხორციელდება და მისი პირობები პერიოდულად  იცვლება,  რაც  მისი გრძელვადიანი მდგრადობის წინაპირობაა.
„აგროდაზღვევის“ სახელმწიფო პროგრამის შესახებ დეტალური ინფორმაცია იხილეთ ბმულზე.
ქალაქ მადრიდში გამართულ სოფლის მეურნეობის საერთაშორისო გამოფენაში Fruit Attraction 2025  ქართული ნაციონალური პავილიონი პირველად იყო წარმოდგენილი
ქალაქ მადრიდში გამართულ სოფლის მეურნეობის საერთაშორისო გამოფენაში Fruit Attraction 2025 ქართული ნაციონალური პავილიონი პირველად იყო წარმოდგენილი

Changes Have Been Made to the State Program “Agroinsurance”
According to the decision made at the Government of Georgia session, farmers benefiting from the state agroinsurance program in villages adjacent to the occupation dividing line will receive increased co-financing.
According to the changes, if the insured object is located in villages adjacent to the occupation dividing line, the agency's co-financing will be set at 75% instead of 70%.
Also, with the change introduced to the program, the insurance company will be able to assess more promptly and accurately the number of affected individuals and the extent of the damage, and reduce the number of notifications that do not require a response.
Within the framework of the state program, the insurance policy covers such insurance risks as hail, flood, windstorm, and autumn frost (only for citrus crops - from September 1 to November 30 inclusive).
The state agroinsurance program allows farmers and individuals involved in agribusiness to insure their crops against natural disasters. The state agro-insurance program has been implemented since 2014, and its conditions change periodically, which is a prerequisite for its long-term sustainability.