დღეის მდგომარეობით, სახელმწიფო პროგრამაში ჩართულმა 13 ხილის გადამმუშავებელმა საწარმომ 4,000 ტონამდე არასტანდარტული ვაშლი ჩაიბარა. ფერმერებმა მილიონ ლარზე მეტი შემოსავალი მიიღეს
„არასტანდარტული ვაშლის რეალიზაციის ხელშეწყობის“ სახელმწიფო პროგრამა მიმდინარე წლის 9 სექტემბრიდან ვაშლის მოსავლის დაბინავების პროცესში ფერმერთა ხელშეწყობის მიზნით ამოქმედდა.
პროგრამის ფარგლებში, არასტანდარტული ვაშლის შესყიდვის შემთხვევაში, სახელმწიფო სუბსიდიას იღებენ ხილის გადამმუშავებელი ის კომპანიები, რომლებიც  2025 წლის 15 დეკემბრამდე, 1 კგ არასტანდარტულ ვაშლს არანაკლებ 27 თეთრად შეისყიდიან; სოფლის განვითარების სააგენტო 1 კგ არასტანდარტულ ვაშლზე  10 თეთრის  ოდენობის სუბსიდიას გასცემს.
სახელმწიფო პროგრამის ფარგლებში, არასტანდარტულ ვაშლს იბარებენ  ხილის გადამმუშავებელი საწარმოები შიდა ქართლის, ქვემო ქართლის, კახეთის, სამცხე-ჯავახეთის, მცხეთა-მთიანეთის და რაჭა-ლეჩხუმი ქვემო სვანეთის  რეგიონში.

As of today, 13 fruit-processing enterprises participating in the state program have received up to 4,000 tons of non-standard apples. Farmers have earned more than 1 million GEL in income
The Industrial Apple Sale Promotion Program was launched on September 9 of this year to support farmers during the apple harvest storage process.
Within the program, fruit-processing companies receive a state subsidy when purchasing non-standard apples. Any company that buys at least 1 kg of non-standard apples for no less than 0.27 GEL by December 15, 2025, will receive a subsidy of 0.10 GEL per kilogram from the Rural Development Agency.
Fruit-processing enterprises in the regions of Shida Kartli, Kvemo Kartli, Kakheti, Samtskhe-Javakheti, Mtskheta-Mtianeti, and Racha-Lechkhumi-Kvemo Svaneti are accepting non-standard apples under the state program.
To ensure the organized collection of non-standard apples, a coordination headquarters operates by decision of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture.