საერთაშორისო გამოფენაზე „FRUIT LOGISTICA 2023“ ქართული სტენდია წარმოდგენილი
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს მხარდაჭერითა და სოფლის განვითარების სააგენტოს ორგანიზებით, გერმანიის ფედერაციულ რესპუბლიკაში, ქალაქ ბერლინში გამართულ საერთაშორისო გამოფენაში FRUIT LOGISTICA 2023 თოთხმეტმა  ქართულმა კომპანიამ მიიღო მონაწილეობა.
სოფლის განვითარების სააგენტომ, გერმანიის ეკონომიკურ გაერთიანებასთან თანამშრომლობით, გამოფენაზე ხილისა და  ბოსტნეულის მწარმოებელი ის კომპანიები წარადგინა, რომელთა პროდუქტებიც ევროკავშირის სტანდარტებს სრულად აკმაყოფილებს.
„საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს მიერ ინიცირებული პროექტების ბენეფიციარებს,  ამ მნიშვნელოვანი გამოფენის ფარგლებში, შესაძლებლობა მიეცათ, გაეცნოთ სხვადასხვა  კომპანიის და სავაჭრო ქსელების წარმომადგენლები, რაც, სამომავლოდ, ხელს შეუწყობს ქართული აგროპროდუქციისთვის ბაზრების დივერსიფიკაციის პროცესს და ექსპორტის ზრდას“, - განაცხადა სოფლის განვითარების სააგენტოს დირექტორის მოადგილემ, გიორგი ჯიბლაძემ.
საერთაშორისო გამოფენაზე FRUIT LOGISTICA 2023, საქართველოს სტენდზე წარმოდგენილი იყო კომპანიების:  შპს აგროლეინი, შპს ბლუბერდი, შპს გოლდენ ფარმსი, შპს ხონის პლანტაციები, შპს როიალ ბერი, შპს FCO, შპს სილქ აგრო ტექნოლოჯის, შს ჰერბია, შპს ვეს ბესტ ბლუბერი პლანტი, შპს მამბოფროსტი, შპს სიდერი, შპს ბლუ გოლდ ჯორჯია, შპს მწვანე მდელო პროდუქცია.
აღსანიშნავია, რომ გამოფენაში მონაწილეობდა შპს იმერეთის აგროზონა, რომელმაც სასათბურე მეურნეობების კლასტერის განვითარებისა და  მებაღეობის სასწავლო-სადემონსტრაციო ცენტრის პროექტები წარადგინა. აღსანიშნავია, რომ იმერეთის აგრო ზონის ორივე  პროექტის მიმართ პოტენციური ინვესტორების მხრიდან მაღალი ინტერესი დაფიქსირდა.   შეხვედრები  გაიმართა ასევე   მებაღეობის სასწავლო-სადემონსტრაციო ცენტრის როგორც არსებულ წევრებთან, ნიდერლანდურ კომპანიებთან, ასევე, რამდენიმე გერმანულ, იტალიურ და დანიურ კომპანიასთან, რომლებიც  ცენტრის წევრობით დაინტერესდნენ.
FRUIT LOGISTICA  ევროპაში ერთ-ერთი ყველაზე მასშტაბური საერთაშორისო გამოფენაა და ერთ-ერთ ყველაზე მნიშვნელოვან პლატფორმას წარმოადგენს. გამოფენას, ყოველწლიურად, 80,000-ზე მეტი ვიზიტორი ჰყავს. წელს გამოფენაში მონაწილეობა 87 ქვეყანამ და სოფლის მეურნეობის სექტორში მოქმედმა 2,000-მდე ადგილობრივმა და საერთაშორისო კომპანიამ მიიღო. FRUITLOGISTICA 2023  10 თებერვალს დასრულდა.

Georgian stand presented at the international exhibition "FRUIT LOGISTICA 2023"
With the support of the Ministry of Environment and Agriculture and the organization of the Rural Development Agency, fourteen Georgian companies participated in the FRUIT LOGISTICA 2023 international exhibition held in Berlin, Federal Republic of Germany.
The Agency for Rural Development, in cooperation with the German Economic Union, presented at the exhibition those companies producing fruits and vegetables whose products fully meet the standards of the European Union.
"The beneficiaries of the projects initiated by the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia had the opportunity to get to know the representatives of various companies and trade networks, which in the future will contribute to the process of diversification of markets for Georgian agricultural products and the growth of exports," said Giorgi Jibladze, Deputy Director of the Rural Development Agency.
At the FRUIT LOGISTICA 2023 international exhibition, the Georgia stand represented the following companies: Agrolane LLC, Bluebird LLC, Golden Farms LLC, Khoni Plantations LLC, Royal Berry LLC, FCO LLC, Silk Agro Technology LLC, Herbia LLC, Wes Best Blueberry Plant LLC, Mambofrost LLC, LLC Cider, LLC Blue Gold Georgia, LLC Green Meadow Products.
It should be noted that Imereti Agrozona LLC participated in the exhibition, which presented the projects of the greenhouse cluster development and horticulture training-demonstration center. There was a high interest from potential investors in both projects of the Imereti agro zone. Meetings were also held with the existing members of the horticulture training and demonstration center, Dutch companies, as well as with several German, Italian, and Danish companies interested in becoming members of the center.
FRUIT LOGISTICA is one of the largest international exhibitions in Europe and represents one of the most important platforms. The exhibition has more than 80,000 visitors every year. This year, 87 countries and about 2,000 local and international companies operating in the agricultural sector took part in the exhibition. FRUIT LOGISTICA 2023 ended on February 10th.