სოფლის განვითარების სააგენტო 26 მაისს ოზურგეთში აღნიშნავს
საქართველოს დამოუკიდებლობის დღის აღნიშვნის ღონისძიების ფარგლებში, სოფლის განვითარების სააგენტო მოქალაქეებს ქ.ოზურგეთში, ცენტრალურ მოედანზე უმასპინძლებს.
ოზურგეთის ცენტრალურ მოედანზე მოქალაქეებს შესაძლებლობა ექნებათ, გაეცნონ  ადგილობრივი მეწარმეების მიერ  წარმოებულ პროდუქციას, მოეწყობა ქართული ღვინის სადეგუსტაციო კუთხე და ჩატარდება კულინარიული მასტერკლასი.
ღონისძიების ფარგლებში, ასევე მოეწყობა ბავშვებისათვის შემეცნებითი სივრცე, კოსტიუმირებული მსახიობებისა და ორკესტრის მსვლელობა; გაიმართება  საბავშვო სპექტაკლი; გამოიფინება თავდაცვის ძალების სამხედრო ტექნიკა; მოეწყობა საგამოფენო სივრცე „რაც გვეამაყება და გვაერთიანებს“. ადგილობრივი შემსრულებლების მონაწილეობით  გაიმართება კონცერტები.
17:10 სთ-ზე,  საქართველოს დამოუკიდებლობის გამოცხადების ისტორიული დრო საზეიმოდ აღინიშნება.
ოზურგეთში, ცენტრალურ მოედანზე საზეიმო ღონისძიება საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციის, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს  სოფლის განვითარების სააგენტოსა და ოზურგეთის მუნიციპალიტეტის მერიის ორგანიზებით  ტარდება.

Within the framework of the celebration of Georgia's Independence Day, the Rural Development Agency will host citizens in the central square of Ozurgeti city.
In the central square of Ozurgeti, citizens will have the opportunity to familiarize themselves with the products produced by local entrepreneurs, a Georgian wine tasting corner will be organized and a culinary master class will be held.
Within the framework of the event, an educational space for children, a procession of costumed actors and an orchestra will also be organized; There will be a children's play; Military equipment of the Defense Forces will be exhibited; An exhibition space "what makes us proud and unites us" will be organized. Concerts will be held with the participation of local artists.
At 5:10 p.m., the historic time of Georgia's declaration of independence will be solemnly celebrated.
In Ozurgeti, in the central square, the ceremonial event is organized by the administration of the Government of Georgia, the Rural Development Agency of the Ministry of Environment and Agriculture and Ozurgeti Municipality City Hall.