სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივების შემნახველი საწარმოების თანადაფინანსების პროგრამა სასოფლო-სამეურნეო კოოპერაციისა და პირველადი სასოფლო-სამეურნეო პროდუქციის სტანდარტიზაციის ხელშეწყობის მიზნით განხორციელდა.
პროგრამის ფარგლებში თანადაფინანსდა  ახალი, მშრალი ან/და სამაცივრე, შემნახველი საწარმოები.
ამასთანავე, დაფინანსდა მხოლოდ ბოსტნეულისა და კარტოფილის შემნახველი საწარმოები.
პროგრამა ითვალისწინებდა შემნახველი საწარმოსათვის, მხოლოდ ძირითადი საშუალებების (შენობა-ნაგებობისა და მანქანა-დანადგარების) შეძენის/შექმნის თანადაფინანსებას.
პროგრამა განხორციელდა 2022 წელს. პროგრამის ფარგლებში 9 უნიკალურ ბენეფიციარს/კოოპერატივს გაუფორმდა 9 ხელშეკრულება. ინვესტიციის ოდენობამ შეადგინა 5,435,866 ლარი, საიდანაც ხელშეკრულებით განსაზღვრული სააგენტოს თანადაფინანსებაა 4,050,000 ლარი.

The program of co-financing of agricultural cooperatives' savings enterprises was implemented in order to promote agricultural cooperation and standardization of primary agricultural products.
Within the framework of the program, new, dry and/or refrigerating, storage enterprises were co-financed.
In addition, only vegetable and potato storage enterprises were financed.
The program provided for the co-financing of the purchase/creation of only basic assets (buildings and machinery) for the savings enterprise.
The program was implemented in 2022. Within the framework of the program 9 contracts were signed with 9 unique beneficiaries/cooperatives. The amount of the investment was 5,435,866 GEL, of which 4,050,000 GEL is the co-financing of the agency determined by the agreement.